Uskonto ja häät

Onko teillä ollut koskaan erimielisyyksiä siitä, minkä uskonnon mukaan häät vietetään? Mihin ratkaisuun olette päätyneet? Minä olen ortodoksi ja avokkini luterilainen ja meillä on aika erilaiset hääunelmat. Minä pidän luterilaisia häitä hengettöminä (kaikella kunnioituksella, tämä vaan on minun tunteeni) ja hän taas ortodoksi häitä pelleilynä. Minkälainenkohan soppa tästä vielä tulee kun häät alkavat olla ajankohtaiset! Joku kompromissihan siinä on tehtävä, mutta jos häistä tulee sekoitus kumpaakin niin miten kirkko tai pappi niihin suhtautuu. Tahdon ortodoksikirkon ja -papin ja hän ehdottomasti urut.
7857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olen pettynyt pari kertaa saatunani kutsun ortodoksiserkkujeni häihin. He ovatkin pitäneet häät kumppaninsa kirkossa. Moni vieras näkisi varmasti ihan mielellään palan Suomessa aina elänyttä, mutta kuitenkin niin vierasta kirkkokulttuuria. Osallistuisin kyllä vieraana mielelläni ortodoksihäihin, vaikken ortodoksikirkon jäseneksi voisi liittyäkään. Se ei edelleenkään hyväksy naisia papeiksi.

Äänestä

kompromisseja. Jos ette saa sellaista yhteisymmärryksessä tehtyä tässä asiassa, kannattaa ehkä miettiä uudelleen, sovitteko oikeasti yhteen. Ainahan voi käydä maistraatissa vihillä, ja pitää siunaustilaisuudet molempien kirkoissa erikseen...

Äänestä

Ateismi ei kai ole uskonto sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta meidän häistä löytyi sulassa sovussa rinta rinnan pappi ja tuomari.

Äänestä

On mahdollista järjestää ortodoksinen avioliittoon vihkiminen ja sen jälkeen ortodoksikirkon tiloissa luterilainen avioliittoon siunaaminen. Sinne ei tosin niitä virsiä saa. Toinen mahdollisuus on ortodoksinen toimitus, ja sen jälkeen siirtyminen luterilaisen kirkon tiloihin avioliiton siunaamiseen.

Liturgioita ei yleensä suostuta sekottamaan, mutta toimituksen voidaan pitää sillä tavalla sisäkkäin, että ortodoksisen vihkimisen ja luterilaisen siunaamisen jälkeen toimitus päättyy ortodoksipapin käsiristin (mikäli muistan kaavan oikein) ja ikonostaasin Kristus ja Maria -ikoneiden suuteluun ja onnitteluihin.

Äänestä
  • Korjaus: Virret saa toki ortodoksikirkossa pidettävään tilaisuuteen, mutta ei urkuja.

    Äänestä

  • Eräs teologi kirjoitti:

    Korjaus: Virret saa toki ortodoksikirkossa pidettävään tilaisuuteen, mutta ei urkuja.

    Saakos ort.kirkkoon viedä mitään muuta musiikkia kuin ihmisäänet? Eli jos joku vaikka soittaisi viulua?

    Joku aiemmin sanoi, että jos ei päästä kompromissiin niin kannattaa miettiä olemmeko tarkoitetut toisillemme. Minusta tuo on oudosti sanottu, enhän minä hyvää miestä hylkää jos hän tahtoo erilaiset häät :) Olemme molemmat itsepäisiä, mutta ei se sitä tarkoita ettemmekö sopisi toisillemme, vaan enemmänkin sitä että molemmilla on kasvun varaa. Kun häiden aika koittaa, pääsemme kyllä jonkinlaiseen kompromissiin.

    Äänestä

tutuillani, itse en häissä ollut, mutta häät oli niin että en ole sata varma nyt..mutta menivät ekaba kai maistraatissa naimisiin.. tästä enole sata varmaa juuri.
hääpv:näoli kahdet vihkimiset ns. lyhyen kaavan mukaan. ekna josskain tikkurilan tuntumassa luterilaisen kaavan mukaan josta vieraat siirtyivät ortodoksiseen kappeliin johonkin lähelle.. sen jälkeen mentiin hää vastaanottoon. vieraat tiesivät että ovat kahat uskontoa, joten siirtymiset eivät tuottaneet ongelmaa ja ne ilm. olivat sen lyhyenkaavan mukaan kummatkin.. ortodoksisessa pappi ja prinsessa ruusunen hää musikkina ja ortodoksisessa pidettiin sitten kruunuja pään päällä jne.. ei tuottanut kenellekkään ongelmaa... häät muistaakseni alkoivat 12.. ja olisiko se ollut että klo 3 olivat jo juhlapaikalla.

eli kerro miehellesi tämäkin tarina.. ei ole yhtää outoa tulla vihityksi kahteen kertaan =) onnea tuleville häillenne!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-anni- kirjoitti:

Onko teillä ollut koskaan erimielisyyksiä siitä, minkä uskonnon mukaan häät vietetään? Mihin ratkaisuun olette päätyneet? Minä olen ortodoksi ja avokkini luterilainen ja meillä on aika erilaiset hääunelmat. Minä pidän luterilaisia häitä hengettöminä (kaikella kunnioituksella, tämä vaan on minun tunteeni) ja hän taas ortodoksi häitä pelleilynä. Minkälainenkohan soppa tästä vielä tulee kun häät alkavat olla ajankohtaiset! Joku kompromissihan siinä on tehtävä, mutta jos häistä tulee sekoitus kumpaakin niin miten kirkko tai pappi niihin suhtautuu. Tahdon ortodoksikirkon ja -papin ja hän ehdottomasti urut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu