miksi olette tähän asemaan joutuneet!
Itse otin aikuisena esille minulle lapsena tapahtuneen perheensisäisen seksuaalisen väkivallan, kun kuvittelin sen auttavan toipumisessani ja saavani tukea. No toisin kävi, nyt minut on leimattu lisäksi hulluksi valehtelijaksi ja perheen mustaksi lampaaksi.
Mitäs te muut olette tehneet?
Itse otin aikuisena esille minulle lapsena tapahtuneen perheensisäisen seksuaalisen väkivallan, kun kuvittelin sen auttavan toipumisessani ja saavani tukea. No toisin kävi, nyt minut on leimattu lisäksi hulluksi valehtelijaksi ja perheen mustaksi lampaaksi.
Mitäs te muut olette tehneet?
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei sitten sopinut minun päähäni. Kyllästyin siihen että yhdet sanelee mitä toiset tekee ja kyseenalaistamista ei sallittu vaikka asiat olisi olleet kuinka päin persettä. Sopeuduttiin tilanteeseen kuin lampaat kunnes yksi tyhmä (minä) aloin ääneen tuoda mielipiteitäni julki.
Eipä tarvi enää olla tekemisissä.
Kait se tulee jos omat vanhemmat tai toinen on omana pentuaikanaan tuntenut kaltoinkohtelua kotonaan, niin se pitää kostaa... ja se kierre ei katkea jollei joku väärin kohdeltu itse ymmärä katkaista sukuaan....
voi olla suvussasi muitakin. Sinä et ole ainoa. Se tietty tyyppi on kaikkien kimpussa. Minä tulin sen tietämään. Sisareni ei pysty enään puolustamaan itseään. Hän kuoli nuorena.
Tulet kyllä selviämään ja unohtamaan raskaat ajatuksesi. Niin minäkin olen tehnyt.
Olin mustalammas nuoresta pitäen,olin keskimmäinen sisaruksista.
Sain kuulla äidiltäni koko nuoruuden kuinka en kelpaa mihinkään ja minusta ei tule koskaan mitään.
Masennuin,tunsin otsassani leiman ja menihän ne koulutkin sitten penkin alle..
Sain kuitenkin vanhempana otteen elämästäni,sääli ettei äitini elänyt ja nähnyt sitä.
Hauskaa sinänsä että nuorimmasta tuli juoppo ja vanhimmasta konttoristi,itse pärjäsin hieman paremmin kovalla työllä.
Mutta minun onnistumistani ei katsottu hyvällä,sain kuulla vihaa ja mustamaalausta.
Sisaruksiini ei ole siitä syystä läheiset välit,ja minä kun aina kuvittelin että he olisivat iloisia kun minäkin pärjään..,olisi kai pitänyt olla pärjäämättä??
Alta kouluikäisenä kaadettiin niskaani vanhempien ero ja sen käsittelemättömyys. Kuulin monta kertaa päivässä, miten joudun samaan katuojaan, kuin paska isäni. Ei tule sinusta muuta, kuin juoppo.... Kaikki paha olo minun niskaan. Myös fyysisenä lyömisenä, nahkavyöllä.. (ovat kiistäneet myöhemmin kaiken).
Muistelen, että toivoin kuolemaani jo alta kouluikäisenä.
JA niinkuin kuvioon sopii, uuden miehen kanssa hankitut lapset menevät aina edelleni kaikessa. Niin lapsena kuin aikuisena. Jopa "rikoksen" tekeminen minua vastaan on hyväksytty. Ajan hupia ja tekemisen puutetta. Täytyy ymmärtää veljeä, joka ei käy ihan kaikilla kelloilla.
Jotenkin saadaan kaikki asiat käännettyä minun viakseni ja syykseni. Nyt katkoin välit, tuli kuppi täyteen.
saamaasi huonoa kohtelua, ihmettelen mitä vikaa konttoristissa on.
Minun nuoruudessani se oli kohtalaisen arvostettu ammatti.
Mikäli sisaruksiin ei ole aikaisemminkaan ollut läheiset välit, tuskin ne paranevatkaan, kun he ilm. nyt vuorostaan, tuntevat huonommuutta juoppoudesta ja sinun halveksimastasi konttoristin ammatista.
Minusta tuli perheen musta lammas kun erosin uskonnosta, jota perheeni tunnustaa.
Minuun ei pidetä yhteyttä, ja jos pidetäänkin, niin ainoastaan "neuvovassa" hengessä. Minun tekemiäni päätöksiä elämäni suhteen saa surutta haukkua huonoiksi, ja minuun suhtaudutaan kuin olisin jotenkin vähäjärkinen, enkä "ymmärrä" omaa parastani.
No, olen tottunut. Suojelen itseäni pitämällä välimatkaa myös omasta puolestani.
kokolailla niinkuin kuvittelinkin; pahoinvoiva perhe "valitsee" keskuudestaan uhrin, jolle suodaan kunnia kantaa koko porukan paha olo. Sillä, suostuuko uhri rooliinsa tai ei, onko yhteydessä tai ei, ei taida olla mitään merkitystä. Kerran musta lammas, aina musta lammas. Jos se karkaa, niin haukutaan kahta kauheammin.
Olin minäkin jo lapsena syntipukki, turvaton, kiltiksi vaiennettu reppana. Ainoa keino saavuttaa lauman hyväksyntä oli ottaa kaikki paska kauniisti hymyillen vastaan. Aika kammottavaa..
Tekivät huomaamattaan hyvän työn, kun häätivät joukostaan pois; etäisyys on saanut näkemään koko kuvion selkeästi ja haavojen paraneminen on voinut alkaa.
Lapsena luulin kaikkien sukulaisteni olevan jonkinlaisia "mustia lampaita".Vain minä olin valkoinen lammas.
-Vanhempana älysin sukuni olevan tavallisia, iteään ja yksilöllisyyttään arkailevia ihmisiä, jotka eivät mahtuneet nuoruuteni(ahtaaseen) käsitykseen "keskiverto kunnon kansalainen".-
-Nykyisin,itse en ole,eikä suvussani,ystävissäni tai naapureissani ole "mustia lampaita".
-On vain minulle rakkaita erilaisia elämänkokemuksia saaneita ihmisiä.
-yksilöllisiä ja omapäisiä ovat, kuten minäkin olen.
-Toki rakkaitteni joukossa on insetsin kokeneita,homoseksuaaleja,alkoholisteja,vankilassa olleita,Sekä sellaisia joiden "salaisuutta" en tunne.
-Kaikki käyvät töissä ja huolehtivat perheistään kykyjensä mukaan.Osa on jo eläkkeellä,osa työttömänä,hurjimmat ovat kuolleet.
-Osa elämänkokemuksista tulee tahtomattamme,osa luonteemme,osa luontomme mukana.Vain osan elämänkokemuksista hankimme tietoisesti itse.
-Se miten suhtaudumme omiin elämänkokemuksiimme,etenkin vaikeasti työstettäviin juttuihin.Määrännee osaltaan,millaisiksi ihmisiksi kasvamme.Millaisiin elämänkokemuksiin ajaudumme,Mitä pystymme tulevaisuudessa kokemaan tai millaisia elämänkokemuksia pystymme vastaanottamaan.
-Oikein on että sukusi osaa nyt suojella lapsiaan.
Älä jää piehtaroimaan itseinhoon,tai itsesääliin.Muista vanhaa sanontaa -Eteenpäin elävän mieli.
mutta voisitko kilttiseni silti panna välilyönnin aina välimerkkien (pilkku, piste, huutomerkki, väliviiva, kysymysmerkki jne.) jälkeen, tulisi vähän niin kuin selvempää tekstiä lukea. Kiitos!
19 vuotiaana. Siihen ne välit katkes.
Avoliitossa elän, hyyyi.
Lukion jälkeen meninkin vain ammattikouluun, hyyyyi.
Meidän koira on vaan sekarotuinen, hhyi!
Opiskelemaan lähdin vaikka vakituinen työpaikka on. Eihän mulle edes työ kelpaa, hhhhhyiiiii.
Lomalla en mennyt edes käymään sukulaisten luona, hyi.
Kaikki rahani tuhlaan matkusteluun, hyyyi. En edes omaa asuntoa ole vielä ostanut.
Autokin on 10 vuotta vanha, hyi.
No! tässä luetteloa.
1. Ihminen, jota pitäsi kutsua "äidiksi", väittää nyt että omassa lapsuudessaan joutui ns. ylimääräiseksi.
2. Oli minun syntyessä iäkäs "äidiksi" 40
3. jäin yksinhuoltajaksi pian syntymäni jälkeen.
4. oli jo aiemmin usempi lapsi
5. satuin syntymään vammaisksi, avullani sai paljon yhteiskunnalta rahaa ja velkaantui
6. koki muutaman vuoden vanhemmat sisarukset tärkeimmiksi.
7. sisarukset on kusipäitä.
mäkin olen ns. suvun musta lammas ja tuon leiman satuin saamaan kun tapasin mieheni, jolla on rahaa ja joka on omalla paikkakunnallaan rikkaimpia tyyppejä.Yrittäjän muksun nimittäin nappasin, ite olen 25 ja mies 30 vuotta mutta ei tuo 5 vuoden ikäero todellakaan tunnu missään.