Apua tarvisin. Sain aloen "lehden" ja nyt en tiedä lähteeköhän se siitä kasvamaan. Pitäisköhän minun laittaa se veteen juurtumaan vai suoraan multaan vai onko niin ettei se lähde kasvamaan ollenkaan lehdestä?
tiedoista kiitollinen multasormi
tiedoista kiitollinen multasormi
Vastaukset 2
Vanhimmat
AloeVera on siinämielessä erikoinen kasvi, että ennen juurrutusta laita lautaselle etikkaa pieni loraus ja anna Aloen "juoda" sitä hetki(1-2 h).
Sen jälkeen istuta se rehevään Mustaan multaan n. 2 viikoksi. Kun juuripaakku alkaa olla n.2-3 cm(helpointa on jos rakennat ruukkuun kurkistusikkunan) voit istuttaa sen multa-hiekka.turve sekoitteeseen.
Kannattaa huomioida, että laitat talveksi Aloen ympärille verkon, etteivät jänikset pääse sitä narskuttamaan.
Minulla kuitenkin on tarkoitus pitää se ihan sisätiloissa ruukussa ja jos jänikset tulevat sen vuoksi sisälle niin sitten pitää kyllä miettiä, että mitähän niille pitkäkorville teen.
Mä voisin esim. perustaa sirkuksen jossa jäniksen piikeää kerrostalon seinää neljänteen kerrokseen, tai jotain muuta sellaita Körkön taika mailin kans eli yhtä tyhmää