Jos makaroonit sisältävät n. 400kcal 100g, niin tarkoittaako tämä sitä, että 1dl makarooneja todellakin sisältää sen 400kcal?
Olen kanssa kuullut, että keittäessä kalori määrät vähenevät n. 3/4 eli keitettyinä makaroonit sisältävätkin vain 100kcal per dl?
Onko tämä totta vai jokun urbaanin legenda..?
Miten ihmeessä keittäminen siihen noinkin radikaalisti voi vaikuttaa?
Makaroonejen kalorit?
3
16369
Vastaukset
- kalorilaskennan perusteita
Makaroni sisältää noin 321kcal/100g, siis ennen keittämistä. 1 dl keittämättömiä makaroneja painaa noin 55 grammaa. Eli desissä keittämättömiä makaroneja on noin 177kcal.
Keittäessa kcal/g ja kcal/dl vähenevät tietysti, koska makaroneihin imeytyy vettä --> paino ja dl-määrä kasvaa mutta kcal-määrä ei. Tuo 1 dl keittämätöntä sisältää keitettynä sen saman 177kcal, vaikka paino ja dl-määrä onkin lisääntynyt. Vedestä kun ei kaloreita kerry.
Keitettynä makaroni sisältää noin 93kcal/100g ja desi painaa 65g. Desissä keitettyä makaronia on siis noin 60kcal.
Keittäminen vaikuttaa radikaalisti koska määrään ja painoon muutoksen tekee VESI, joka taas ei kalorimäärään vaikuta.
Kcal- ja painolähteenä käytin sivuja www.fineli.fi. - makaronisti
Ensinnäkään yksi desi makarooneja EI paina 100g, niin kuin mm. vesi. Ja toisekseen, ne kalorit ei mihinkään häviä keitettäessä!! Kun keität makarooneja, tulee niihin mukaan vettä!!! jolloin niiden paino lisääntyy ja tällöin 100g keitettyä ja 100g kuivaa makaroonia sisältävät eri määrät kaloreita, koska nyt keitetyssä on mukana vettä, jolloin siinä on vähemmän kaloreita!
Toisin sanoen, jos punnitset itsellesi kattilaan 100g makaroonia, keität sen vedessä, niin saat lautasellesi n. 150-200g keitettyä makaroonia (lisää painoa tulee siis vedestä), jonka kalorimäärä on tuo n.400. - oulainen
makaronin kalorit - http://www.kuinka.fi/vastaus/kalorit/makaroni_kalorit.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan804143Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303161- 1602550
- 141875
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281482Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131140- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13852