Tää varmaan kuulostaa vähän typerältä kysymykseltä, mutta mites tollanen harjotusrulla-sydeemi soveltuu esim. olohuonekäyttöön. Hikeä varmaan putoilee lattialle, mutta lenteleeköhän ketjuista öljyä seinille? Jos suojais jonkun nurkkauksen vaikka sanomalehdellä?
Onko kellään kokemuksia ko. talviharjoittelusta?
Onko kellään kokemuksia ko. talviharjoittelusta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
öljyssä, onhan se silloin mahdollista. Mutta ei ainakaan minun pyörästäni öljyä lennä. Suurempi ongelma on varmaan se, että jotkut rullat ovat aika kovaäänisiä, naapurit voi häiriintyä...
Juu, saa olla aika melutoosa, että täällä peräkylän perukoilla naapurit saa häiriintymään! Lähimmät taitaa olla noin 200 metrin päässä. Mutta kiitos kumminkin neuvoista.
naapureista haittaa. On muuten todella hyvä laite.
Toivottavasti tällaisen nelikymppisen, jolla refleksit on kuin näkkileivällä, on mahdollista oppia ajamaan rullilla. Rullat näyttävät yksinkertaisilta ensisilmäyksellä, mutta tietysti mietityttää tuo tasapaino.
Onko niissä hinta ja laatueroja? Kuka niitä myy? Kilpapyöräliikkeet aivan varmasti, mutta onko jotain pikkupajaa tai nettiliikettä, joka myy samaa tavaraa ilman "kalliita tarroja", kuten usein on ulkoiluvälineissä.
Rullat soveltuvat hyvin tyypille, joka ottaa harjoittelun tosissaan. Öljyt eivät lennä, mutta hiki lentää, joten olohuoneen lattia on suojattava. Yksi harjoituskerta ei yleensä voi kestää puolta tuntia kauempaa. Käytännön syistä. Siinä joutuu istumaan koko ajan tiivisti satulassa ilman kevennysmahdollisuutta, joten "paikat" puutuvat. Laitteen hyvä puoli on, että se opettaa väkisin oikean pyöritystekniikan.
Toinen sisäharjoittelussa käytettävä laite on Tacx. Se on laite, johon pyörä kiinnitetään takapyörästään ja jossa on säädettävä vastus. Muuten yhtä hyvä kuin rullat, mutta ei ehkä ihan yhtä hyvä pyöritystekniikan harjoitteluun. Hyvä se on siihenkin ja käytössä huomattavasti kätevämpi. Pyörän voi jättää siihen kiinni vaikka koko talveksi ja se on aina käyttövalmiina, sen kun hyppää satulaan ja ajella voi vaikka tuntikausia samalla kun katselee elokuvia telkkarista.
Löysin tällasen linkin:
http://kotisivu.dnainternet.net/mamoi/rullat/index.html
Tollasen vois kai itekin väsätä. Ostais vaikka jotain muovirullaa ja "sorvais" niihin laakerit päihin. Joku tanko vaan siihen akseliksi ja kehikko ympärille. Ei olis kallis, mutta mahtaako toimia? Vastuksen suuruutta ei saa ennustettua, mutta onhan pyörässä vaihteita! Itellä ainakaan ei ole juuri varaa ostaa kalliita vermeitä.
"Yksi harjoituskerta ei yleensä voi kestää puolta tuntia kauempaa. Käytännön syistä."
Itselläni kestää usein parikin tuntia ja käytännössä voisi kestää kauemminkin. Poljinteho on jonkin verran pienempi, koska tehokasta jäähdytystä ei ole ja hikoilu vaati tehoa.
"Siinä joutuu istumaan koko ajan tiivisti satulassa ilman kevennysmahdollisuutta, joten "paikat" puutuvat."
Siis etkö osaa vaihtaa vaihteita vai mitä tarkoitat kevennyksellä? Samalla tavallahan sitä joutuu olemaan satulassa ulkoilmalenkilläkin.
"Laitteen hyvä puoli on, että se opettaa väkisin oikean pyöritystekniikan."
Jahas, ja mites se rullalla jauhaminen sen muka opettaa?
Vastauksesi osoittaa "asiantuntijan" asiantuntemuksen tason.
Tuollainenhan tuo laite on. Pyörän välityksillä ei ole muuta väliä, kuin se, että isommilla on helpompi ajaa. Mitään muuta vastusta ei tarvita; se on kyllin raskasta sinällään. Kun rakennat, niin huomioi, että siihen tulee satakiloinen äijä päälle heilumaan.
Vaan se osoittaa, että puhuit täyttä roskaa. Tyydyt herjan heittämiseen, koska et pysty perustelemaan älyttömiä väitöksiäsi mitenkään.
asiantuntemuksen tasosi jo on kaikilla selvä. Kevennys? Ei tarkoita vaihteiden vaihtamista... Idiootti.
"Kevennys? Ei tarkoita vaihteiden vaihtamista... "
Jep jep. Voisitko seuraavaksi sitten kertoa, mitä tämä tarkoittamasi "kevennys" meinaa ihan käytännön tasolla?
Lisäksi voisit myöskin kertoa, miksi harjoitusrulla mielestäsi väkisinkin opettaa oikean pyöritystekniikan?
samaa kuin ratsastuksessa, ja hevosessahan ei ole vaihteita... Ja kokeile niitä rullia niin tajuat...
Kaikki, jotka ovat kerrankin kokeilleet rullilla ajoa, tietävät, mitä tarkoitan. "Asiantuntija" tietää näköjään kaikki maailman asiat kokeilemattakin.
asian voi periaatteessa ilmoittaa myös sanalla ajotuntuma.. siis periaatteessa