reggaen imago?!!?

käsi

luin tässä me naiset lehteä (29/2006) ja silmiini osui levyarvostelu joka kuuluu näin: "Fantan Mojah Hail The King. Reggae kärsii imago-ongelmasta, mikä on suureksi osaksi reggae-fanien syytä. kun valkoisiin, flegmaattisiin rastapäihin törmää kylliksikadulla, ei voi liikoja kuvitella reggaen iskuvoimasta.
Onneksi uudet reggae-artistit kumoavat ennakoluuloja. Hail the King on kulkeva, erittäin kaunis kappale. kaiken lisaksi reggaesedät ääntävät englantia niin omituisesti, etteivät niiden hämärät Heile selassie-vuodatukset häiritse."


eli siis olen muualtakin kuullut naureskelua ja kauhistelua, kuinka höpsöjä ja naurettavia suomalaiset teinit ovat kun luulevat rastat ottamalla,ituja syömällä,batiikkihuiveihin pukeutumalla ja kuuntelemalla jenkkarekkaa sisäistävänsä karibialaisen kulttuurin...

miten on ?? vetääkö rastahipit välillä överiksi? eikö voi diggaa k.o musaa ilman beduiini-lookkia?

3

695

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      osa vetää osa ei. mulle one love on sitä, ettei oo väliä miten pukeutuu ja minkälaiset hiukset on. ei ole lockseja päässä ja silti regei maistuu.

      myönnettäköön et kyllä toi babylon, ganja, Rastafar-I -tematiikka välillä varsinkin suomi-regeissä meinaa tökkiä.

    • ........................

      Nojaa.

      Jos kuunneltais vaan sitä musaa ja jätettäis se karvaan katsominen vähemmälle.

      Mulla ei ole tukkaa lainkaan ja kyllä reggae soi vaikken enää pilveä polttelekaan.

      Samalla kaavalla voidaan metallimusiikkiin suhtautua vaikkapa corpsepaintit naamallaan sianpäätä raahaavien teiniangstien kautta.

    • selandria88

      ite kuunnellut pienestä asti reggaeetä..ja mä pukeudun kyllä ihan normaalin näköiseti..kai:) tyylin farkut ja t-paita..

      pitäisköhän sit olla rastat ja hamppupaita ja marista tehdyt housut et oli jotenkin uskottava?? :)

      maailma on kyllä niin sokee kaikelle..ja varsinkin sen kauneimille asioille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2105
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1418
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1142
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      130
      1029
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      925
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      684
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      684
    9. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      102
      581
    10. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      77
      572
    Aihe