Hyvä kuntopyörä

Osaisiko joku viisaampi kertoa, mikä olisi hyvä kuntopyörä ihan tavalliseen kotikäyttöön (3-4krt/vko)? Mieluiten saisi olla valmiitakin harjoitusohjelmia, taitaa vain tuo hintapuoli nousta turhan ylös...Eli kertokaa suosituksia vaikka ihan halvimmista malleista tyyreimpiin.
95118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ohjelmilla varustetun kuntopyörän Anttilassa, en muista merkkiä, jos kiinnostaa käy katsomassa.

Äänestä

Ostin aikoinaan Lidlistä magneettijarrullisen ja ohjelmoitavan ihan hjuvan kuntopyörän (hieman tylsää puuhaa ohjelmoitavuudesta huolimatta). Lienee saman valmistajan kuin on ollut marketeissa ja joissain urheiluliikkeissä.
Mikäli näitä tulee myyntiin ja joku ostaa, niin tarkasta oston jälkeen heti että kaikki osat olivat paketissa, itseltä puuttui tuo kompuutteri...

Äänestä

Ostin Yorkin Diamond C301 kuntopyörän:

http://www.york.fi/main.asp?sid=1&sivu=2&kpl=10&o=2&ok=1

Se on tosi tukeva ja laadukas. Sitä suorastaan odottaa että pääsee sillä pyöräilemään joka ilta. Täysin hiljainen!! Kuntopyörissä on näköjään hurjia eroja...!

Äänestä
  • Tuo linkki ei aukea, harmi! Pitäisi omaan York-pyörääni saada asiakaspalvelun apua. Yhtäkkä siinä ei syty valo, eikä vastuksia voi äädellä Onko pyörässä vika vai olisiko se piuhoissa tai onko York C 301 mallissa patteri, joka nyt olisi tyhjä? Osaisiko joku auttaa?
    Missä numerossa tai sviulla olisi Yorkin asiakaspalvelu?
    Epätoivoinen,
    Irja

    Äänestä

Alalla on tapahtunut huima kehitys ihan muutaman viime vuoden aikana. Kun joku vuosi sitten vain kalleimmat trainerit pystyi liittämään verkkoon ja nekin vain ohjelmien lataamiseksi, nyt jo keskitason trainerit tukevat virtuaalitodellisuutta ja monet uudet kuntopyörätkin saa liitettyä virtuaalitodellisuuteen.

Wahoo KICKR BIKE Spinningpyörä on varmasti harkinnan arvoinen, mutta kallis. Perinteisempää teknologiaa edustaa Wattbike Trainer Kuntopyörä. Halvempia virtuaalipyöriä edustaa taas Proform Le Tour De France Essential, jonka saatavuus oli Euroopassa huono viime vuonna, mutta näyttäisi olevan taas listoilla täälläkin.

Äänestä
  • Le Tour De France kuntopyörien tuotanto on lopetettu viime vuonna, ainakin USA:laisten testisivustojen mukaan. Jollakin saattaa olla vielä vanhaa varastoa, mutta uusia ei tule. Harmi, sillä tuossa oli parin tonnin hinta kohdallaan, kun pyörässä oli melkein kaikki kalliimpien pyörien ominaisuudet mukana.

    Äänestä

Varmaan joku Bilteman perusmalli aluksi. Jos sillä jaksaa polkea eikä jää nurkkaan pölypalloja keräämään niin sitten voi alkaa miettimään parempaa.
On se vaan niin tylsää hommaa.

Äänestä
  • Mielenkiinnon säilyttämiseksi kannattaa ostaa malli, johon saa kunnollisen (maantiepyörän) ajoasennon ja jonka voi liittää virtuaalitodellisuuteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mielenkiinnon säilyttämiseksi kannattaa ostaa malli, johon saa kunnollisen (maantiepyörän) ajoasennon ja jonka voi liittää virtuaalitodellisuuteen.

    Toisin sanoen maantiepolkupyörä jonka takapyörän virkaa toimittaa traineri. Tylsää ja typerää se silti on vaikka traineriin olisi liitetty minkälainen virtuaalimaisema tahansa vastuksineen. Ulkona luonnossa se täytyy suorittaa, luonnon armoilla. Eilenkin painelin cyclolla suvikumeilla kevyenliikenteen väylää eestaas toinen kierros aina vähän pitemmän kautta. 6.5 ja 5.5 kilometrin siivuina. Vaihtelua toi tömäkkä vastatuuli ja kova myötäpuhuri, riippuen siitä mihin suuntaan oli menossa. Näin toimien voi hyvinkin viitsiä sataan kilometriin saakka. Eilen jäi vajaaksi. Tylsää, mutta ei niin tylsää kuin polkeminen sisällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Intoilija kirjoitti:

Osaisiko joku viisaampi kertoa, mikä olisi hyvä kuntopyörä ihan tavalliseen kotikäyttöön (3-4krt/vko)? Mieluiten saisi olla valmiitakin harjoitusohjelmia, taitaa vain tuo hintapuoli nousta turhan ylös...Eli kertokaa suosituksia vaikka ihan halvimmista malleista tyyreimpiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu