Siis miten avotaivutus menikään? Vai oliko se avotaivutus, ainakin avo-sanalla alkava :D
Avotaivutus.
???
128410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hevonen taipuu kolmelle uralle, eli siis lievä asetus (taivutus) sisälle, sisäetujalka kulkee omaa uraansa, ulkoetu ja sisätakajalka samalla viivalla ja ulkotakajalka jää viimeiselle uralle.
Eli siis takapää jää uralle enemmän ja etupää taipuu. Lievä taivutus, älä taivuta liikaa. Istunta keskellä ja taivutus sisäpohkeen ympäri. Ulkojalka (ratsastajalla siis) huolehtii lähinnä siitä että heppa pysyy takaa siellä missä pitää ja säätelee vauhtia.
Alkuun voi ajatella asiaa vähän pohkeenväistönä suoralla uralla mutta yrittää taivuttaa hevosta edestä. Ulko-ohja ei saa luistaa! Ja liika taivutus on huono homma, eli lievä taivutus ja kolme uraa, joskus mennään myös neljää, mutta kolme uraa on se pääsääntö.
Huhuhuh, onpa hankalan kuuloista! Iloa harjoitteluun!
tässä tapauksessa helpommin tehty kuin sanottu :D
...olisit lähdössä voltille, mutta jatkatkin uraa suoraan.
Kuin lähtisit kääntämään hevosta voltille. Kun hevosen etuosa on hieman uran sisäpuolella, jatkatkin matkaa suoraan taivutuksessa. Heppa kulkee kolmella uralla.
ON helpompi harjoitus tehdä ensin voltti ja sen jälkeen jatkaa suoraan avotaivutuksessa.
Näin on taivutus ja avut jo kohdallaan.
oon vähä tyhmä mut en tiiä miten taivutetaa? x)) haluuks joku selittää? :D
mä en muista miten avotaivutus tehtiin.. ja tuo kuulostaa mun mielestä (niin kuin jos mainitsitkin) pohkeenväistöltä.. siis miten ihmeessä ne jalat (hevosen) menee? takaset uralla ja etuset sisäpuolella? tuossa oli jotenkin hankala mun aivoille sulatettavaksi :D
Avotaivutus:
-Istu keskellä hevosta
-Taivuta sisälle, älä vedä sisäohjaa, jos poikitusta on liikaa, löysää sisäohjaa. Huomion pitää ehdottomasti olla ulko-ohjassa koska ulko-ohja tasapainottaa sisäohjaa
-Sisäpohje eteen niin, että etuosa tulee sisään.
-Hevonen taipuu avossa liikkeen suuntaan
-On tärkeää että hevonen käyttää takaosaa, koska silloin liikkeestä ei ole mitään hyötyä.
Eli onko avotaivutus sellainen, että olet menossa voltin, mutta jatkat eteenpäin jolloin suunta vaihtuu?
En muista, niin kauan aikaa on kun viimeeksi ratsastin:)
Eii, kun nyt muistankin! Avotaivutuksessa olet menóssa voltin, mutta hevonen jatkaa eteenpäin hieman sivuttain. Etukaviot ovat uran sisäpuolella hieman. Mutta mitä pitikäänn tehdä, jotta näin tapahtuisi?
Jos näin loogisesti ajattelee, miten saa hevosen etupään sisäpuolelle ja takapään ulkopuolelle, niin eikös se ole: ulkopohje eteen, sisäpohja taakse.
Vähän siistiä, pittääpä heti ens kerralla testata miten sen saa menemään.. vai saako ollenkaan.. =))