Minua ja ystävääni on pyydetty laulamaan eräissä valmistujaisjuhlissa, mutta emme meinaa keksiä mitään tilanteeseen sopivaa kappaletta. Sattuisiko kellään olemaan hyviä vinkkejä?
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
millaisestahan valmistumisesta olisi kyse?
Et kerro tarkemmin valmistujaisten aiheesta, mutta etpä kerro myöskään, mille äänialalle laulun tulisi olla sävelletty ja esiintyykö ystäväsi kanssasi laulajana (duetto) vai säestäjänä (ja jos säestäjänä, niin millä instrumentilla). Nimimerkkisi M saattaisi viitata miesääneen, joten joku helisevälle sopraanolle kirjoitettu teos voisi olla väärä suositus. Kerropa hieman lisää!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18727437/lahtopaivana--lahettakaa-valmistuvat-nuoremme-maailmaan-laulun-sanoin-niin-kuin-japanissa-
Tuo on kaunis perinteinen laulu valmistuneille.