Heippa!
Tarkoituksena olisi aloittaa painonpudotus ensi viikon alusta. Olisikin mukava koota jonkinlaista ryhmää tänne niistä, jotka on samassa tilanteessa.
Itse en aio ryhtyä millekkään kuurille, vaan tarkoitus on muuttaa elintapoja pysyvästi ja samalla toivottavasti laihtuakin muutama kilo. Siis liikuntaa lisää ja ruokavalio terveellisemmäksi.
Huonon ruokavalion ja liikkumattomuuden huomaa ihan arjen askareissa, joten tavoitteena on hyvä fyysinen kunto. Entisenä urheilijana tiedän miten hyvältä tuntuu olla hyvässä kunnossa.
Ikää on 25 vuotta, painoa hieman vajaat 70 kg ja pituutta 170 cm. Tavoitteena on päästä alle 60 kilon, sillä urheiluvuosilta muistan että 52-55 kiloisena sai (ja pitikin) syödä todella paljon kun liikkui kovasti!! Ja olo oli mitä mahtavin. Mitään aikarajoja en itselleni aseta. Pääasia että pääsisin taas säännölliseen liikuntarytmiin ja saisin muutettua ruokavaliotani asteittain terveellisempään suuntaan.
Jos siis muita samanhenkisiä löytyy niin tervetuloa, kootaan ryhmä yhdessä :)
Tarkoituksena olisi aloittaa painonpudotus ensi viikon alusta. Olisikin mukava koota jonkinlaista ryhmää tänne niistä, jotka on samassa tilanteessa.
Itse en aio ryhtyä millekkään kuurille, vaan tarkoitus on muuttaa elintapoja pysyvästi ja samalla toivottavasti laihtuakin muutama kilo. Siis liikuntaa lisää ja ruokavalio terveellisemmäksi.
Huonon ruokavalion ja liikkumattomuuden huomaa ihan arjen askareissa, joten tavoitteena on hyvä fyysinen kunto. Entisenä urheilijana tiedän miten hyvältä tuntuu olla hyvässä kunnossa.
Ikää on 25 vuotta, painoa hieman vajaat 70 kg ja pituutta 170 cm. Tavoitteena on päästä alle 60 kilon, sillä urheiluvuosilta muistan että 52-55 kiloisena sai (ja pitikin) syödä todella paljon kun liikkui kovasti!! Ja olo oli mitä mahtavin. Mitään aikarajoja en itselleni aseta. Pääasia että pääsisin taas säännölliseen liikuntarytmiin ja saisin muutettua ruokavaliotani asteittain terveellisempään suuntaan.
Jos siis muita samanhenkisiä löytyy niin tervetuloa, kootaan ryhmä yhdessä :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
tsukka!
Oliko tämä taas provo? vai onko sulla on oikeasti päässä vikaa.
Olet jo nyt normaalipainoinen...jos et usko, niin käyppä kysymässä asiaa vaikka terveyskeskusksesi hoitajalta tai muulta ammattilaiselta, se ei maksa mitään...
Otan osaa,en muuta voi sanoa!
huomattavasti ylipainoiset eivät voi ottaa kiloja pois jotta pääsisivät haluamaansa painoon? itse olen suurinpiirtein samankokoinen kuin kirjoittaja ja kyllä minulla on paljon mistä pois ottaa! olen 170ja painan nyt 70 tarkoitus olisi päästä 58. Ymmärtäisi n kyllä sinua jos kirjoittaja olisi todella hoikassa kunnossa, että huolestuisit...mutta!!! Ei muiden kilot pitäisi kuitenkaan noin paljon häiritä. Pyri sinä omiin tavotteisiin, niin myös minä teen!
Hei!
Itselläni ikää 21, kiloja 70 ja pituutta 172. Olen tehnyt tässä jonkinmoista elämänmuutosta, koska eri keskusteluja lukiessa kyllä näkee, mitkä tavat kannattaa unohtaa..
Eli syön tosi terveellisesti aloittaen aina kunnollisella aamiaisella. En suuremmin laskeskele kaloreita, mutta kuulostelen aina syödessäni mitä kroppa sanoo. Monesti syömisenilon vallatessa ei huomaa, että nälkä on jo mennyt ohi.
Tavoitteeni on saada hyvällä rytmillä ylimääräset pois ja pitää ne myös poissa. Pyrin korkeintaan tuohon 65kiloon ja mietin sitten olenko siihen tyytyväinen.
Annan itselleni luvan herkutella kohtuudella. Tosin nyt kun olen tottunut tähän terveellisempään ruokavalioon niin huomaan, ettei herkkuja tee edes mieli. Mutta maailmassa on niin paljon hyviä ruokia, että olisi sääli olla kokematta kaikkia niitä makuja. Joten esim. ravintolassa voin käydä hyvällä omallatunnolla, tietenki välttäen pikaruokaa ja maksaen vähän enemmän laadukkaasta.
Lenkkeilen joka päivä juuri sen verran kun jaksan. Jos yritän liikaa, tiedän aloittamisen olevan vielä hankalampaa seuraavana päivänä. Nyt olen siis tehnyt kevyitä lenkkejä ja jatkan samaan malliin kunnes se tuntuu lastenleikiltä.
Suosin myös hyötyliikuntaa. Enkä todellakaan piekse itseäni jos päivälenkille tulee jokin este.
Kun ei tavallaan kiellä itseltään mitään vaan aloittaa uudet elämäntavat pienin askelin, ei tarvi miettiä ruokaa kokoajan eikä pelätä lipsahduksia. Jos yritän laihduttaa liikaa kerralla, ne kilot löytävät kyllä tiensä takaisin.
Olen onnistunut välttämään karkit, sipsit ja limsat tekemällä kokoajan jotain. Ja syömällä aina ennen kun menen kauppaan. Minulla on jostain syystä taipumusta ahmimiseen ja siksi tuntuu oudolta kun en kokoajan ole lykäämässä suuhun jotain joten varaan aina vettä lähelle ja litkin sitä. Se auttaa.
Tulipa juteltua.. Tarkoitukseni oli sanoa että olen mukana. Ja piti vielä kysyä sinulta Maaman että oletko varma että haluat noin laihaksi? 52kg tuntuu pelottavan pieneltä sun mitoilla, mutta en ala sitä sen enempää kyseenalaistamaan jos ja kun tiedät varmasti paremmin:)
Tuosta aiemmasta viestistäni taisi saada sen kuvan että tavoitteenani on laihtua 52 kiloiseksi. Eipä suinkaan, tarkoitin vaan että tiedän miten paljon sen painoisena sain aikoinani syödä kun harrastin kilpaurheilua. Esimerkiksi nyt en millään jaksaisi syödä silloista aamupalaani; lautasellinen puuroa, 2 tummaa leipää juustolla, 2,5 dl jukurttia 1 dl mysliä ja 2 hedelmää!! Kuulostaa todella hurjalta, mutta mun oli silloin pakko syödä noin paljon aamuisin, että jaksoin maha kurisematta koulun lounaaseen :D
Nyt ensisijainen tavoite siis olisi päästä hyvään/kohtuulliseen fyysiseen kuntoon. Haluan taas jaksaa juosta tunnin ilman vaikeuksia ym. Ja siinä sivussa olisi kiva jos paino tippuisi hieman, noin 60 kiloon tai hieman alle. Mutta olen jo tyytyväinen siihen jos saan liikunnan säännölliseksi osaksi elämää ja ruokavalion kuntoon (tai edes paremmaksi kuin nyt). Aikaisempi kirjoittaja totesi, että mulla on päässä vikaa. Sanoisin, että nykyisillä ruokailutottumuksilla minulla todellakin on päässä vikaa kun ruokavalio koostuu suklaasta, karkeista, jäätelöstä ym. Jos jonkun mielestä on mielenvikaista tavoitella terveempää elämää ilman mitään poppaskonsteja niin kannattaa vähän miettiä mitä suustaan päästää. 60-kiloisena olen edelleen normaalipainoinen, enkä koe velvollisuutta selitellä muille vaikka painoindeksini olisikin hieman normaalirajan alapuolella.
Mukava saada sinut mdtsp mukaan. Minäkään en aio kieltää itseltäni mitään. Aluksi pitäisi saada mahdutettua päivään vähintään yksi lämmin ateria ja enemmän hedelmiä/kasviksia. Kun syö edes yhden kunnon aterian päivässä niin ei tule varmaan ahmittua niin paljoa kaikkea muuta herkkua. Ja jos vaikka alkuun pääsisi ulos lenkkipolulle pari kertaa viikossa. Sekin olisi jo hyvä alku :)
Kiva että sulla on samoja tavoitteita:) Mitä urheilua oot harrastanu? Mä en oo koskaan ollu mikään urheilija, joten kestää varmaan jonkun aikaa ennenkuin voin tosissaan sanoa nauttivani liikunnasta. Mutta liikunnan jälkeen olotila on niin hyvä! Ja se täytyy pitää mielessä silloinkin kun laiskottaa.
Kun ei nyt ainakaan vielä olla saatu enemmän porukkaa tähän ketjuun, niin mun puolesta voisimme kirjoitella sähköpostitse. Mun osoite on [email protected]