miten teillä muilla??asiasta on varmaan kyselty ja kirjoiteltu aikaisemminkin mutta..meillä on laskettuun aikaan 2 vkoa...eli lapsi voi alkaa tulla huomenna tai sitten 4:n kon päästä....olen kuitenkin pyytänyt miestä olemaan juomatta synnytykseen asti(pyysin siis toissapäivänä), ettei käy niin että hän onkin baarissa tukka jäässä kun se alkaa...että hän pääsisi synnytykseen mukaan, olisi kaikilla aisteillaan mukana, olisi minun tukenani..hän kuitenkin otti nokkiinsa tästä pyynnöstä...hänestä minä nyt pakotan häntä olemaan kotona.."kun sua vituttaa niin muakin pitää siis vituttaa"..mielestäni pyyntö ei kuitenkaan ole kohtuuton.. "haluisin vielä mennä bilettämään, koska sitten ei enää oo aikaa eikä rahaa, eikä välttämättä halujakaan lähteä"..jos mainitsen että itse olen ollut juomatta jo yhdeksän kuukautta niin takaisin tulee näitä "fyysinen pakko, hyvä syy olla juomatta" jne jne...hän on luvannut että kun vauva on syntynyt ja kun jaksan ja haluan, saan lähteä vaikka kolmena viikonloppuna bilettämään ja hän hoitaa vauvaa...mutta..äh..pointtina siis että pyydänkö tosiaan kohtuuttoman paljon kun pyydän häntä olemaan juomatta..ihan vain sen takia ettei hänolisi kännissä kun lapsi tulee maailmaan..en todellakaan halua rajoittaa häntä...valehtelisin kyllä jos sanoisin etten haluaisi hänen olevan minun käytettävissäni koko ajan, mutta se johtuu ihan tästä raskaudesta, enkä oleta että hän pystyisikään olemaan kanssani koko ajan...ärsyttävää kun hän vetoaa että kohta se vapaus on ohi, nyt pitää saada mennä..minulla se vapaus on ihan samanlailla ohi..en minäkäänpääse enää joka viikonloppu bilettämään(en tosin haluaisikaan vaan perhe-elämä on tervetullut)..enkä ole päässyt pitkään aikaan...ymmärrän kyllä mitä mies tarkoittaa tuolla että haluaisi vielä mennä, mutta jotenkin vaan...miten te muut äidit ja isät?oletteko isät olleet juomassa vielä viikko ennen laskettua aikaa, ettekä ole ajatelleetkaan asiaa..entä äidit?onko teillä samanlaisia fiiliksiä ollut??
kohtuuttomuudesta?
............????
212267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ei halua isäksi tai ei rakasta sua TAI että ah- on hänelle ongelma.
..mieltäsi, mutta epäilen vahvasti ettei juominen lopu lapsen synnyttyäkään. Toivottavasti olen väärässä.
Pyyntösi ei mielestäni ole ollenkaan kohtuuton. Itse kävin 3-4 kerta juomassa raskauden aikana, ja siinäkin oli ehkä pari kertaa liikaa meilestäni (ei, minua ei syyllistetty näistä juomisista).
Kun lapsi syntyy, niin et edelleenkään käy vähään aikaan juomassa ja syyksi miehesi kertoo edelleen tuon saman fyysisen pakon. Itse hän luultavasti aina keksii "hyvän syyn" käydä juomassa.
Jos todella kävisit vaikka kolmena viikonloppuna bilettämässä kun jaksat ja haluat, miehesi kertoisi että koska sinäkin käyt niin hänelläkin on oikeus käydä.
Toisaalta täytyy muistaa että ainakin minulla lapsi konkretisoitui oikeasti vasta vauvan synnyttyä, luulen että monella muullakin isällä käy näin. Toivon että teillä käy niin että uusi isä ymmärtää silloin vähentää juomisiaan. Pelkään silti ettei näin käy :(
Vapaus ehkä on joksikin aikaa ohi, tämän tilalle tulee mahdollisuus todistaa jotain todella ihanaa ja ihmeellistä. Ja mahdollisuus nauttia siitä.
Sääliksi käy jo etukäteen alkoholistiperheeseen syntyvää lasta. Miten te olette noin persoja viinalle? Eikö elämää kestä selvinpäin???? Kuvottaa!
muuten ihmisestä ja perheestä alkoholistin se että haluaa välillä ottaa muutakin kuin vettä ja lähteä ihmisten ilmoille??Jos tekee, niin voi ei...ystäväpiirissäni ja suvussani on näin ollen monta alkoholistiperheeseen syntynytä lasta...lapset ovat hyväkäytöksisiä, mukavia, onnellisia, pärjäävät koulussa ja vanhemmat rakastavia, lapsilla on aina ruokaa ja puhtaat vaatteet, perheellä autot ja mökit yms ja mutta ah, alkoholisti vanhemmat kun käyvät välillä ulkona ja ottavat vettä väkevämpää...alkoholismin rajahan on muistaakseni 23 ravintola-annosta /vko...(eli n. kori kaljaa tai muistaakseni 15 drinkkiä)ja jos minä tai mies käymme ulkona lapsen synnyttä esim kerran kahdessa kuussa(esimerkki, ei voi tietää vaikka harvemminkin)niin tämähän ei vielä tee lapsesta onnetonta alkoholistiperheen lasta..hmm..
vauva tulossa taloon ja suurin murhe on milloin kukakin biletttää vai bilettääkö? Nyt alka atodella olla aika asettaa asiat järjestykseen kummallakin..
Jos ainoa syy miksi et ole bilettänyt on raskaus niin onneksi edes siksi! Vanhemmuus on asioita joihin jatkuva biletys ei kuulu. Miehesi varmaan todella kuvittelee ihan oikeasti tekevänsä niin kuin sanoo, mutta..
Vauvahan ei oikeasti kuluta alkuun juuri mitään joten ei teillä talous toviin paljoa muutu. Lisäksi kyllä viinaan ja tupakkaan läytyy aina rahaa jos haluaa.. Kohta siinä on vauva ja edelleen voi käydä ulkona kun vauva ei vaadi niin paljoa jne jos vain homma huvittaa..
Koko asetelma on jotenkin viturallaan..
Toivotaan että kaikki muuttuu kuten joillakin on käynyt sitten kun se vauva on syntynyt. Toisillahan ei muutosta tapahdu tai kaikki jopa pahenee. Omasta mielestäni ei voi olla noin vaikeaa olla kuukautta tai pidempäänkin menemättä ulos sillä eipä sinne mennä lastenkaan kanssa tulevaisuudessa.
Humalaisella miehellä ei muuten ole mitään asiaa sinne sairaalaan. Jos edes epäillään että on humalassa niin käännytetään pois hyvin äkkiä. Kapakasta ei siis kannata soittaa tukihenkilöä mukaan vaan kannattaa alka amiettimään varalle jotakuta jonka saa sinne selvänä.. Ehkä se herättää sen miehesikin?
Meillä kun esikoinen oli tulossa niin välittömästi isäntä pisti kaiken menemisen jäihin. Keskustelun jälkeen totesimme, että kyllä raskaana voi mennä ja olla kuten siihenkin asti. Tosin eipä nyt alvariinsa jossain luuhattu jne mutta kavereiden kanssa mentiin monenlaisiin paikkoihin ja menoihin. Huvittavaa oli se kuinka tupakointi ystäväpiirissä väheni kun lähelläni ei voinut käryttää ja joku teki jopa lakonkin. Uutta vuotta on juhlittu äippälomalla tavalliseen tapaan vaikkakin selvänä ja itseasiassa kumpikin.. Hauskaa silti oli!
jos oot vähääkään kännissä kun synnytys alkaa, niin ensinnäkin en ilmota sulle mitään ja toisekseen, et pääse mukaan synnytykseen!
eiköhän joka isä oman lapsensa synnytykseen halua.. tai mistä sitä tietää.
mutta ymmärrän sua. mulla samanlainen mies.
..että täällä jotkut käsittävät viestin väärin..kuten äitee+4(?)...minulla suurin urhe ei siis ole se koska minä pääsen bilettämään kun lapsi syntyy..mutta luulempa etten ole ainoa odottava kuka odottaa sitä että pääsee taas välillä ystävien kanssa siiderille ja baariin..että ei ole mitään fyysistä estettä lähteä..minulla ei ole aikomustakaan muuttua äidiksi kuka ei enää käy missään, vaan istuu kotona..tärkeysjärjestys tottakai, lapsi menee aina edelle, ja kuten sanoin, ei ole välttämättä halujakaan enää lähteä niin paljon kuin aikaisemmin, mutta en aio jymähtää kotiin ja valittaa sitten täällä kun masentaa ja ystävät ovat jättäneet jne jne..olen minäkin mennyt ja tehnyt ystävien kanssa raskausaikana, mutta en minä heidän mukaansa baariin ole päässyt..ja kesällä kun teki mieli terassisiideriä(nythän olen varmasti alkoholisti, kun tekee mieli siideriä, eikö?)niin kyllä sitä ajatteli että kohta minäkin saan taas ottaa..enkä usko olevani ainoa...hyvä että täällä on edes yksi kuka ymmärsi tekstini ja jopa myönsi etä oma mies on samanlainen..toivon ettei tämänlaisia ongelmia tule miehelleni eteen kun lapsi on tullut maailmaan..mutta hei???Onko minun ystäväpiirissäni ja suvussani pelkästään ihmisiä, kenellä joskus(painotan sanaa JOSKUS) on pakottava tarve päästä kavereiden kanssa ulos, ottamaan juomaa..onko muka muissa piireissä vain isiä ja äitejä, ketkä omistautuvat 100%vanhemmuudelle ja unohtavat muun sosiaalisen elämän?
Alkuperäiseen viestiisi en osaa juuri kommentoida, koska oma puolisoni on absolutisti. Ymmärrän toisaalta myös miestäsi, joka tahtoo vielä mennä, kun on mahdollisuus - ennen kuin lapsi oli neljän kuukauden ja elämä helpottui monessa suhteessa (neuvolasta annettiin lupa antaa kiinteää ruokaa jne.), itseäni harmitti, etten käynyt raskauden loppuvaiheessa esimerkiksi leffassa (olettaen, että sen pari tuntia olisin pystynyt istumaan paikoillani :). Mikäli miehellä on pakonomainen tarve, päästä vielä kerran ulos, mutta varoita samalla, että se on sitten viimeinen kerta - ja että jos synnytys alkaa, häntä ei kutsuta paikalle. Loppuhan on hänen omaa valintaansa.
Asia, johon halusin vastata, oli se, että kyllä maailmasta löytyy meitäkin äitejä, jotka eivät tahdo eristäytyä kodinhoitajiksi neljän seinän sisälle. Minusta se on ihan oikea asennekin käydä välillä irrottelemassa ja tulla taas huomattavasti rentoutuneempana ja HYVÄNTUULISEMPANA kotiin (hyeenoille tiedoksi - tuo ei tarkoita sitä, että vain viina saisi minut hyväntuuliseksi ja rentoutuneeksi) - lapsellekin parempi niin. Lapsemme kulkee myös mukana illanistujaisissa ja toimii ystävien rakastettuna maskottina, kunnes uniaika koittaa. En näe siis mitään pahaa siinä, että luopuu kaikesta olemassa olleesta pyhittääkseen elämänsä äitiydelle - asioita voi yhdistää mainiosti vastuunsa muistaen.
Hyvää jatkoa sinulle!
"En näe siis mitään pahaa siinä, että luopuu kaikesta olemassa olleesta pyhittääkseen elämänsä äitiydelle - asioita voi yhdistää mainiosti vastuunsa muistaen."
Siis en näe mitään pahaa siinä, että yhdistää vanhaa ja uutta elämäänsä. Sen sijaan pidän hyvänä asiana sitä, ettei pyhitä koko elämäänsä pelkästään äitinä olemiselle, koska ystäviä ja lapsia voi mutkattomasti myös yhdistää. Meillä tosin tässä on superetuna tuo ihanainen absolutistipuoliso. :)
Ööh, nyt en ihan ymmärtänyt. Onko alkoholi ja sosiaalinen elämä jotenkin synonyymejä ? Me emme käytä alkoholia ollenkaan, mutta kyllä meillä sosiaalista elämää on ihan reilusti.
Elämää on kapakoiden ulkopuolellakin. Kannattaa tutustua...
baarissa silloin kun olin viimeisilläni, mutta aiemmin raskausaikana muutaman kerran juuri sen vuoksi että kohta sitten ei niin helposti pääsekään. Minusta se oli ihan ok.
Meistä minä olin ennen luuhannut baareissa enemmän, joten ajattelin että minulle tulee olemaan vaikeaa olla "bilettämättä". Kävin muutamissa työpaikan juhlissa ison mahani kanssa syömässä hyvää ruokaa, eikä oikeastaan ollenkaan harmittanut jättää boolikuppi rauhaan.
Vauvan syntymän jälkeen keskityttiin kyllä täysin vauvan hoitoon molemmat useaksi kuukaudeksi. Muutaman saunakaljan lisäksi ei edes ole tehnyt mieli juoda enempää. Ensimmäinen juhla oli ystävien häät, joissa olimme molemmat ja muutama trinksukin tuli otettua jolloin totesimme että ihan sama olisi ollut olla juomatta.
Tuo vauvan saanti on ollut ainakin minulle hyvä syy lopettaa tissuttelu. Kukaan ei ihmettele miksi jätän juomatta juhlissa kun tietävät, että seuraavana päivänä on oltava skarppina lapsen kanssa. Jotenkin se aina ennen lipsahti siihen, että jos ilmasta viinaa oli tarjolla niin eipä tullut kuppiin sylkäistyä vaan kaikki nestemäinen kyllä ryystettiin ennen kuin kotiin lähdettiin.
Nyt on ollut niin ihanaa kun ei ole ollut kertaakaan vielä pahaa oloa viinaksien takia raskaaksi tulon jälkeen. Ajattelin jatkaa tällä melkein alkoton linjalla vaikka yhä "joudunkin" käymään näissä kosteissa juhlissa.
juuri meinasin..että vaikka ennen en juuri kieltäytyny baari-kutsusta niin uskoisin että nyt voi hyvillä mielin sanoa että ei, jän mielummin kotiin...nämä hyeenat(kuten joku osuvasti kirjoitti)vaan ymmärtävät asian niin että olemme mieheni kanssa alkoholisteja koska haluamme käydä ulkona, sanotaanko suoraan, vetämässä viinaa silloin tällöin ystävien kanssa... :) vastuu on ymmärrettävä ja senhän meistä molemmat tajuaa että vauvan tultua, ei voi lähteä enää silloin kun huvittaa..mutta kysyinkin että olenko kohtuuton kun kiellän miestäni nyt lähtemästä..ja en kuulemma ole...hyvä niin...(tosin tämänkin asian keskustelimme miehen kanssa ja hän lupasi olla ottamatta..varsinkin kun totesin että hänet käännytetään pois sairaalsta jos on kännissä, kuten joku täällä totesi).
luokittele alkoholisteiksi sen vuoksi että välillä biletetään. Tosin joidenkin kohdalla välillä ollaan mietitty, että meneeköhän nyt liian lujaa. Ne on nuo opiskelija ajat sellaisia että silloin monella menee viihteen puolelle harva se viikonloppu ja viikollakin. Onneksi kuitenkin suurimmasta osasta näistäkin rentuista tulee ihan kelpo vanhempia. Ainakin omassa kaveripiirissä näin on käynyt.
Vähän ihmetyttää minuakin se millaisessa umpiossa moni näistä kirjoittajasta on elänyt. Minä luulen, ettei alkoholistit täällä paljon menemisiään kysele. Tuskinpa vauva heidän menojaan pahemmin estää. Jos eivät baariin pääse niin eiköhän ne äipät kavereineen ryypiskele sitten kotonaan.
Mutta se oli tosiaankin ihan mukava huomata vauvan tulon jälkeen, että eipä ne entiset kotkotukset enää jaksa niin paljon kiinnostaa. Nyt sitä enemmän nauttii sellaisesta rauhallisemmasta meiningistä ja levosta jos sellaista ylellisyyttä joskus harvoin on tarjolla.
Olen ollu alkuperäisen kirjoittajan kanssa samassa tilanteessa..
Minun avokkini ei kyllä sylje lasiin..ja ainakin tähän asti ei ole viikolla juopotellut..
No, raskausaikana se kävi useasti juhlimassa "koska lapsen synnyttyä ei voi käydä samalla lailla kuin ennen.."..
Siinä vaiheessa olisi pitänyt laittaa hommalle stoppi, kun laitokselata kotiuduttiin perjantaina..maanantaina oli vappu..ja mies livisti juomaan..ja syynä oli "kun vain halutti.."
En kuitenkaan jaksanut alkaa möykkäämään jne. kun kuiten oli synnytyksestä väsynyt ja muutenkin aika töttöröö..
Kesä meni nopeasti, ja mies jatkoi samaan malliin kuin aikaisemmin..ei auttanut huuto, itku tai muukaan..lupasi vähentää rilluttelua ja "teetkö sinä minusta juoppoa.."-valitus..no jos asiasta ei kestä sanoa, että kannattaisiko vähentää käyntiä..niin pistäisi pikkusen miettimään..
Asia huipentui pari viikoa sitten, kun lauantaina lähti mies taas juomaan..perjantaina sanoin, ettei tänä viikonloppuna juoda, kun seuraavana viikonloppuna se oli menossa kavereidensa kanssa johonki reissuun.Ei puhunu aikomuksistaan mitäään..oli yönsä jossain kaverillaan..puhelin kiinni..
Tajusin, että asia ei muutu miehen lupailuilla..ja liian kauan olen katsonut läpi sormien..ollut liian kiltti..
Lapsea ja itseäni ajatellen pistin valitsemaan..joko viina tai perhe.
Jos ei miellytä, niin hommaa oman kämpän ja maksaa ruokkoja lapsesta..
Ja jos on menohaluja, niin yhdessä käydään (ei enää "kaveri tullut kaupunkiin ja ei olla nähty viiteen vuoteen"-juttuja)
Ja silloin, kun yhessä käydään, niin lapsi on vaikka mummin luona tms. ja se yhdessä käynti ei tarkoita, että joka viikonloppu mentäisiin..kerran kuussa tai harvemmin..
Jos asiat muuttuisi, kun mies tietää miten käy, jos ei peli muutu..
Ja mies ei voi todellakaan vedota siihen, että nuorena täytyy mennä..27v. on ihan tarpeeksi rymynnyt..
Ei ole tarkoitus tehdä itsestä viatonta enkeliä..on se kuppi minullekin maistunut, mutta se aika on ohi..ja toivoa, että mies ihmistyisi myös..:)
miehesi valitsi perheensä eikä juopottelua...oma mieheni osaa kyllä ottaa vastuuta ja ymmärtääkin sen jos haluaa....odottaa jo kovasti lapsen tuloa ja sitä perhe-elämää..joskus vain juuri mietityttää että kestääkö hän(kään) "normaalin lapsi-arjen"...ja kyllä, kuten sanoit 27v(omani 25v)on jo rymyämisensä rymynnyt mielestäni...itse kestän(ainakin luulen kestäväni, enhän tiedä)sen että ei pääse aina, mutta miten käy miehen kanssa...heh, empä ole itsekkään lasiin aikoinani sylkenyt...
kasvaneena toivon että teille käy hyvin ja mies älyää pysyä alkottomalla tiellä. Lapsen kannalta joka viikonloppuinen juominen on kyllä ihan hirveää ja varsinkin kun usein siihen liittyy riitoja. Alkoholi on ainakin meillä hallinnut koko perheen elämää. Aikoinaan se on alkanut siten, että ensin on joskus viikonloppuisin otettu ja siitä sitten määrät ja kerrat ovat lisääntyneet.
Kyllä ne jonkinlaiset merkit ovat nähtävissä ihmisestä aika aikaisessa vaiheessa vai lieneekö vain minun sensitiivisyyttä asian suhteen. Meillä ainakin jo keskiviikkona alkoi viikonlopun odottelu, perjantaina olikin sitten jo kiire viinakauppaan. Jos tulikin este ettei heti perjantaina töiden jälkeen päässytkään ryypiskelemään niin sitten oltiinkin niin pahalla päällä. Eihän normaali ihminen ihan joka hetki juomista ajattele vaan kyllä muutakin tekemistä voi keksiä viikonlopulle kuin baaristaminen. Eikä se tosiaankaan ole maailmanloppu jos viinat jää jostain syystä juomatta. Sekin on hyvä merkki jos aina menee ihan överiksi kun sitten johonkin lähdetään juhlimaan. Itsehän alkoholisti ei mitään ongelmaa juomisessaan näe.
Teinä seurailisin miehienne käytöstä mihin suuntaan alkaa kehittyä ja miten tärkeää viina ukolle on. Joillakin käyttö pysyy aisoissa jämäkän vaimon avulla toisilla se vaan pahenee ajan myötä niin kuin meillä kävi. On hyvä, että jo tässä vaiheessa tiedostatte mahdollisen ongelman. Lapselle tuskin on haittaa ns. normaalista bilettämisestä mistä olikin jo puhetta, mutta alkkisperheessä eläminen on kyllä hirveää.
ole asian kanssa kauheaa ongelmaa..sinänsä...ei joka viikonloppu ole mies ollut juomassa, on vähentynyt juomista nyt raskauden aikana, jne mutta mutta..noh..kerroin ongelman...että oli ongelma kun pyysin olemaan juomatta..koska "rajoitan" hänen elämäänsä... :/
noh..toivossa on hyvä elää...
meillä molempien lasten kanssa kävi niin,että mies kyllä lupaili olla juomatta jo 2kk ennen laskettua aikaa,mutta vielä viikko ennen oli juomassa ja silloinkin kun esikoista olisi pitänyt hoitaa kun itse synnytyssairaalassa,niin baariinhan sitä piti mennä,muksu vaan äidilleni ilman että edes sopi tämän kanssa että lähtee yöksi rilluttelemaan,MIEHET!!!
miks pitää lähtee baariin kun vauva on tulossa tai se on just syntynyt?En tajua!Lapsi kasvaa nopeemmin kuin huomaattekaan ja te kerkeette bailaamaan sinne baariin vielä kun lapsenne on myös jo 18v, voitte mennä koko sakki samaan baariin.Miks ette seurustele kaltaistenne perheiden kanssa normaali systeemillä?Siis ilman viinaa ja nakkikojutappeluita?
Sen mä vielä ymmärrän, että nuoruuden hullussa ihastumisessa muutetaan yhteen juoppojen kanssa.
Mutta mistähän saisi purkissa myytävää järkeä, että niille juopoille ei alettaisi LAPSIA tekemään?! Ja monet tekee yhden, toisen ja kolmannenkin ja aina vaan jatkuu vinkuminen "kun ei se mies vieläkään näytä muuttavan tapojaan..."
Anteeks nyt vaan, mutta niin makaa kuin petaa, järkeä saa käyttää, Siperia opettaa jne.
Yrittäkää nyt hyvät naiset edes omista kokemuksistanne jotain oppia. Se mies EI parane lapsen takia, jos on viinaanmenevä, ei vaikka kuinka lupailisi. Moni lupailee innoissaan että joo, tehdään vaavi niin sit lopetan dokaamisen - ja taustalla on vähintään alitajuinen ajatus siitä, että kun lapsi sitoo eukon himaan niin pääsee vapaammin juoksemaan baarissa omien kavereiden kanssa.
olet väärässä :/