Miten miehen/naisen logiikka sen selittää? Vai onko kysymyksessä täysin epätosi väite?
Miksi naiset rakastuvat renttuihin?
.............
482615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Ikivanha kymysys tuo. Naisethan tuohon pitäisi osata vastata?
Yksi syy,ehkä.
Ei-rentutko ei sitten näytä tunteitaan? Tuohon pistän vastalauseeni, en ole renttu mutta osaan kyllä näyttää tunteeni. Taitaa vaan olla niin että se renttumaisuus itsessään, se kovuus viehättää naista. Rakastuuhan naiset noihin murhamiehiinkin ja kirjoittelee niille kirjeitä vankilaan. Mun mielestä, anteeks vaan, sellaisilla naisilla on jotain pahasti päästään vialla kun murhamiehiin rakastuvat!
Nuo murhamiehiin rakastuvat lienevät kuitenkin marginaaliryhmä,niinkuin murhamiehet itse myös..
kun ne on niin ihanii!
se sama naikkonenn joka uhkas muuttua lesboksi kun miehet on niin paskamaisia (siis osa miehistä) vaikka et ole tavannut vielä meitä kivoja miehiä?
Miksi sä rutiset miesten paskamaisuudesta jos kuitenkin ottaa niin pattiin että uhkaat lesboilulla (joka ei todellakaan ole jokamiehen fantasia!)?
Mikä ominaisuus tekee niistä renttu-miehistä niin ihania?
Onko se sitten mielestäsi kivaa kun heille esim. ei riitä yksi nainen, vaan vieraissa pitää käydä. Tai kun hän on väkivaltainen sua kohtaan ja ehkä myös juoppo?
Tuntuu siltä että jotkut naiset oikein etsimällä etsivät noita renttuja, ja sitten itketää miesten p*skamaisuutta.
Jonkinsorttista masokismia...
Jotain mahiksia siis mullakin.
Ne vain örisee ja puhuu seksistä.Klisee,ehkä.
Itse en tosiasiassa edes tiedä, mitä tarkoitetaan "rentulla" kun puhutaan miehistä. Tai siis tarkennus: en tiedä mitä naiset tarkoittavat "rentulla" puhuessaan miehistä. Vähän sama homma tuon "hörhön" kanssa- naisten määrittämät määritelmät liitelevät aivan omissa sfääreissään.
Nojaa, kaihdan kaikkia määritelmiä, joten en laske itseäni miksikään rentuksi- filosofista puhumattakaan:)- varsinkaan, kun minä itse en pääse määrittelemään _mitä_ olen. Moon vaan mä. Mut, jos mua naiset rakastaa jonkun määritelmän vuoksi, niin oon mitä tahansa:)
Taivaanrannan maalari,vastuuntunnoton huithapeli,supliikkimies,seuramies,muita hyödyntävä,laiska,vähän alkkiksen alkua..
Supliikkimies, seuramies, muita hyödyntävä pitää ruksia listasta pois. Vttu, en oo ees renttu.
Siis onko sekin renttuutta jos joskus laiskuus iskee? Entä jos joskus vähän haaveilee eli "taivaan rantoja maalailee"? Haaveilu on muuten hyväksi, kunhan muistaa että usein ne pilvilinnat romahtaa.
Öitä!
En jaksa perustella, kun juuri äsken tuosta samasta jo kirjoitin.
Siitä otsikko.Luen yleensä kaikki kirjoituksesi.Ovat jänniä(älä pyydä tarkentamaan)
no heh. Ei tartte. Kiitos silti.
rentuissa on tavoittelemista. se on myös uskottelemista itselle että saa rentun rakastumaan, mihin muut naiset eivät ole pystyneet=) mutta kun renttu rakastuu ainaki mun kiinnostus yleensä häviää..
sä leikittelet toisen tunteilla??? Mitähän jos sä kiinnostuisit jostain ei-rentusta niin menettäisit varmasti kiinnostuksen jos se rakastuisi suhun...?
Eli leikit jälleen...siis koitat tavoitella ja kun olet sen saanut, kiinnostus lopahtaa. Lapsellista, jättää jälkeensä särkyneitä sydämiä ja saa aikaan kostokierteen. Sitäkö haluat? Jos et pysty aidosti ja oikeasti kiinnostumaan jostain niin pysy yksin.
Tuohon kun vain osaisi vastata itsekkin???
Jo kaksi pitempää suhdetta juoppo renttujen kanssa niin ei voi itsekkään kuin ihmetellä???
Luulen omalla kohdallani otsassani lukevan et luuserit,juopot ja rahtarit tässä on hyvä kohde teille...
Naisilla taitaa olla se äidillinen hoiva vietti joka heidät vie rentun miehen luokse..
Sitä ilmeisesti yrittää epätoivoisesti pelastaa näiden renttujen elämää ja yrittää epätoivoisesti muuttaa heidän ajatusmaailmaa vaikka itsekkin tietää ettei se johda mihinkään jos toisella ei ole halua muuttaa tapojaan..
Nainen haluaa olla juuri se nainen joka sai rentun miehen tajuamaan että maailmassa on muitakin kuin vain tämä renttumies itse ja siitä on hyvä esimerkkikin kun lukee 7päivää lehteä.. Matti Nykästäkin on jo moni nainen yrittänyt saada kuiville onnistumatta,nyt hänellä on yhtä renttu nainen joka bilettää ja tappelee hänen kanssaan,ja seuraukset ovatkin olleet sen mukaisia..
Olen ehdottomasti samaa mieltä tuosta hoivavietistä ja olen saanut sen omallakin kohdallani tuta :) Rentut vain on sellaisia lutuisia rassukoita, jotka on ihan ehdottamasti saatava parannettua ja pelastettua! Saanpahan tuntea itseni tarpeelliseksi. Nooh, yhtäkään renttua en toistaiseksi ole onnistunut kiskomaan kuiville, vaikea sanoa, miten sellainen ihme vaikuttaisi suhteeseen. Jos nyt rehellisiä ollaan, niin olen tainnut oppia läksyni. Renttumiehet kiehtovat edelleen, mutta mitään vakavampaa en voisi kyseisenlaisen otuksen kanssa enää kuvitella aloittavani... Kivaa huvitteluseuraa rentut kyllä ovat, mutta en jaksa enää vaivata päätäni heidän ongelmillaan, kun eivät he itsekään omaa päätään niillä vaivaa :)
nainen on jäänyt evoluutiossa kehityksessä jälkeen eli hakevat örisevää luolamiestä
No, se riippu vähän mitä rentulla tarkoitetaan.. itselläni ei ole hinkua alkaa suhteeseen alkoholistien, hullujen tai narkkareiden kanssa, mutta silti sanoisin että rentut / pahat pojat saavat naisen sydämen läpättämään koska; a) nainen haluaa pohjilmmiltaan "muuttaa" miehen, hoivata, parantaa tämän. b) ihminen, niin nainenkin haluaa sitä mitä ei voi saada. c) kilttiä tyttöä vaarallisuus viehättää d) rentut ovat miehekkäitä (mies joka viettää peilin ääressä enemmän aikaa kuin nainen on aika epäseksikäs). . ja se tärkein eli e) rentuilla on moottoripyörä :)
Siis pitääkö miehen tosiaan olla kriminaali saadakseen naisen sydämen läpättämään???
Ei jumalauta, mä en ainakaan ala hankkimaan rekisteriä itelleni jonkun naisen takia! Enkä ala alkoholistiksikaan.
Suustani voin olla paha joskus mut sekin vaan hyvästä syystä, eli jos koen jossain riistoa, epäoikeudenmukaisuutta ym.
No ei kriminaali, eihän "paha poika" sitä tarkoita... ainakaan minulle.
Mutta esim. naisena on ihana tuntea olonsa turvalliseksi, esim. että mies ei juokse tosipaikan tullen pakoon, vaan puolustaisi naista henkeen ja vereen jos vaikka leidi joutuisi ahdinkoon.
Tatuoinneissakin on sitä jotain, eläimellistä alkukantaista seksikkyyttä.. aah..
ja kyllä joka tyttö varmaan loppujen lopuksi haluaa pahan pojan, joka onkin oikeasti hyvä, eli semmoisen turvalllisen nallekarhun. Tai niin ainakin itse ajattelen.
Niin ja myös tatuointeja ei ole eikä tule (enkä tykkää naisillakaan sellasista). Mutta parran vois ehkä jättää ajamatta, sellasen lyhkäsen sängen, eikö se tuo tiettyä rosoisuutta? ;D
Se motskari olis kyllä ihan luonnollinen juttu mutta kun ei ole ylimääräistä sijoittaa. Eli jos mä oon renttu sillä perusteella kun tykkään monista kaks- ja nelipyöräisistä niin sit oon renttu. Tuo puolustaminenkin onnistuu multa, mä oon sellainen että jos joku uhkaa läheisiä niin sit kyllä naksahtaa jotain ja se uhkaaja saa katua syntymäänsä. Tosin vielä ei ole ollut puolustusta tarvittu kun ei ole ollut tollaisia tilanteitakaan.
Joo semmoinen pukin parta on aika ihana, mutta toisaalta renttuutta ei voi teeskennellä, sitä joko on tai ei ole. Joku insinööri ajamassa harrikalla ei taitaisi mennä ihan täydestä.. :)
toisaalta pitää olla inssin liksa että pystyy ostamaan sen harrikan. Ei oo meinaan mitään halpoja pelejä ne harrikat. :D
No kun mä en oo inssi niin eipä oo varojakaan sellaseen. Ei kelpaa japsi?
Japsi!? Oliko tuo vitsi? :) Ei missän nimessä ole sama asia!
Pitäisi löytää semmoinen hyvätuloinen renttu kai sitten. :)
sun pitää etsii. Ei nimittäin noihin harrikoihin ole duunarilla varaa. Käytetytkin maksaa maltaita ja taitaa olla niin että harrikoissa ne vanhat vasta maksaakin, vähän niinkun klassikkoautotkin. :D
pitäisikö ruveta itsekin sellaiseksi :=)
Osta se harrikka itse, omilla pikku pennosillasi. Vaikka rentut sitten vaihtuisivatkin, pyörä pysyisi.
Ettet vaan kaipaa miestä nostattamaan imagoasi?
Riittänee, että normaali fiksu mies loogisesti työstäen kehittää itselleen muutamia renttumaisia ominaisuuksia. Pim, nainen on sinun! Ajan myötä on pidettävä huoli, että nämä "renttumaisuudet" vähenevät mikäli parisuhdetta aikoo jatkaa biologisen kellon kilahtelujen merkeissä.
Riittääkö että lauon totuuksia eri asioista suustani omalla suoralla tyylilläni? Riittääkö että olen haaveilija ja välillä laiska?
Biologisista kelloista viis, minä en aio perhettä perustaa. Se pelkkä kumppani riittää. Ei avioliittoa, ei avoliittoa, ei lapsia. Seurustelusuhde riittäis mulle.
"Biologisista kelloista viis, minä en aio perhettä perustaa. Se pelkkä kumppani riittää. Ei avioliittoa, ei avoliittoa, ei lapsia. Seurustelusuhde riittäis mulle."
Tuossapa yksi rentun määritelmä lisää. Vielä kun vaihdat sen seurustelusuhteen muutamaksi vakipanoksi, niin avot.
haluun olla yhden ja saman naisen kans vaikka loppuelämäni mut ei avioliitto ja lapset sovi mun kuvioon ja avoliittokin...kun yksineläny pitkään niin vaikee alkaa opetella yhdessä asumista. Kyllä mä haluan sen rakastetun naisen ja pysyy sen kanssa lopun elämää mutta silleen että asun kuitenkin eri huushollissa, just tuon tottumisen takia. En mä vakipanoja halua.
Sitten susta ei kyllä saa renttua tekemälläkään, jos et nyt joitain muita "renttu"ominaisuuksia omaa.
että oon joskus vähän laiska ja tota taivaanrannanmaailailua harrastan aina joskus. :D
Ja sit se naisen tai muun läheisen puolustaminen. Sit se että jää se parta välillä ajamatta. :D
menee joskus yli prinsessaunelman.
Renttu on biologinen uudistaja. Ulkopuolelta tuleva poikkeus, kaaosta ja uutta verta synnyttävä. Kehitysopin mukaisesti laji "kokeilee" eri variaatioita. Ajan kuluessa on edullista, että laji on moninainen, sillä jonkin odottamattoman kyvyn avulla laji voi säilyä ympäristön yllättävistä muutoksista huolimatta.
Pirkko on biologinen olento myöskin ja kun joku sisarista rakastuu renttuun, niin se "ylittää mediakynnyksen". Tapahtuu samanlainen media-ilmiö kuin vaikkapa lentokone-onnettomuus. Ei niitä paljon tapahdu, mutta yhdestäkin tapauksesta pidetään paljon melua.
Todellisuus on karumpi. Pirkot rakastavat henkisesti lähinnä itseään ja kanssasisariaan. Rentut ja muut miehet valitaan yleensä lompakon paksuuden tai sosiaalisen statuksen perusteella. Sekin on lajin säilymiselle tärkeää tosin...
Muutama vuosi sitten olin lievästi sanoen ihastunut erääseen mieheen, jonka kai voisi näin jälkikäteen määritellä rentuksi. Ihastus hiipui kuitenkin melko nopeasti, kun seurustelua aloitellessamme tutustuin tyypin todelliseen luontoon.
Rentun kanssa jännitys ja vauhti merkitsevät ainoastaan negatiivisia asioita ja seurustelukumppanille niiden synonyymit ovat huoli ja paha mieli.
Sanoin rentulle so long, ja löysin Kunnon Miehen. Renttu esitti itkevänsä perääni, mutta sehän tiedetään mikä pyrkimys oli show'n takana.
Kuka oikeasti haluaa epärehellisen, vastuuntunnottoman ja heikkoitsetuntoisen miehen? En minä ainakaan.
on salaperäisempiä, ne ei ole niin ennalta-arvattavia.
juuri renttujen käytös ole ennalta-arvattavissa: Jokaisella tietysti on oma tyylinsä käyttää hyväkseen, pettää ja jättää, mutta lopputulos on kuitenkin hyvin nähtävissä etukäteen, jos ei täysin sokea ole.
Tuntuu kaikilla olevan vain negatiivista sanottavaa ns. rentuista!
Minä nyt olen muutaman sellaisen kanssa seurustellut jotka voisi luokitella rentuiksi, suhde ei kummankaan kanssa päättynyt siihen että olisi ollut uskoton, tai olisivat minua rahallisesti käyttäneet hyväkseen.
Molemmat kyllä unohtivat luvatut jutut, ajantaju välillä hukassa, joutuivat usein konflikteihin viranomaisten kanssa, alkoholikin maistui mitä suuremmissa määrin mutta mutta...
Omalla tavallaan he kuitenkin saivat minut tuntemaan oloni turvalliseksi heidän kanssaan.
Luonteeltaan aivan upeita, herkkiä ja tunteensa näyttäviä.
että nainen tahtoo nähdä mikä on sen rentun tyyli, pettää jättää ja loukata??
tai sitten se on oikeasti niin että nainen tahtoo haastetta ja nähdä sen, että voi muuttaa miestä.
paskapuheita, sanon minä, ei nainen voi miestä muuttaa.
Rentut ovat yleensä suosittuja, sosiaalisia, puheliaita, rentoja, hauskoja ja itsevarmoja(ainakin ulkoisesti) tapauksia. He ovat vaikeampia saada kuin ujo nössö, joten rentun kiinnostus imartelee naista. Naiset ovat pinnallisia. Naiset haluavat kesyttää rentun ja pitävät haasteista ja jännityksestä.
Käsittävät yleensä rakkaudeksi sen kun saa "säväreitä" jännittävästä, seksikkäästä rentusta joka "tietysti" muuttuu "Tarvittaessa" vakiinnuttuaan juuri hänen rakkautensa takia uskolliseksi, turvalliseksi kumppaniksi. Kun sitten yllätys yllätys niin ei käykään niin teilataan miehet sioiksi;)
Se ole selvää ettei kukaan toista pysty muuttamaan, ehkä kuitenkin, henkilöllä itsellään voi olla sisäinen tarve muuttua, joskus rakkaus voi saada sellaista aikaiseksi!
On ihmisiä jotka todella haluavat muuttua vaikka eivät ehkä sitä tiedostakaan ennenkuin huomaavat saaneensa jotakin parempaa elämäänsä:)
Mutta naurattaa vaan aina kun naiset jotka valittavat, että miehet on pettäjiä ja suhteessa väkivaltaa ja miehet ei ota osaa mihinkään taloudenhuoltoon liittyvään. Hakeutuvat aina vaan uudestaan niiden "renttujen" seuraan. Onhan maailmassa kuitenkin enemmän kunnon miehiä, mutta he eivät naisille kelpaa, koska kiltti, hyvinkäyttäytyvä, siististi pukeutunut ja yleensä juuri naisten kiinnostuksen puutteen vuoksi hiljainen ja ujokin mies ei vaan ketään naista kiinnosta. Ja naisilla tuntuu olevan kova usko siihen, että he ovat juuri se nainen joka saa miehen muuttumaan:)