Mitäs mieltä olette seuraavasta?
Onko nainen silloin sinkku, jos hänellä on lapsia tai hän on eronnut? Mielestäni sinkku on sellainen, joka 1. EI ole eronnut 2. Jolla EI ole lapsia. Naiset vain yrittävät kalastella miehiä väittämällä olevansa sinkkuja, vaikkeivät täytä sinkun edellytyksiä! Antakaapa ASIALLISTA palautetta.
Onko nainen silloin sinkku, jos hänellä on lapsia tai hän on eronnut? Mielestäni sinkku on sellainen, joka 1. EI ole eronnut 2. Jolla EI ole lapsia. Naiset vain yrittävät kalastella miehiä väittämällä olevansa sinkkuja, vaikkeivät täytä sinkun edellytyksiä! Antakaapa ASIALLISTA palautetta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
(Mielestäni sinkku on sellainen, joka 1. EI ole eronnut 2. Jolla EI ole lapsia.)
Miksi mielestäsi nämä kaksi kohtaa tekee ihmisestä sinkun?
Kait jokainen, joka tuntee olevansa "sinkku" voi arvonimensä ylpeenä kantaa..
ps.Kun noita kriteereitäsi katsoo, niin naimisissa oleva lapseton olisi sinkku..
Mun mielestä eronnut ja lapsia omaava nainen on sinkku, jos hän ei kerta ole vakituisessa parisuhteessa. Sinkku tarkoittaa sitä, että on yksin, ei kaksin.
Sama pätee miehiin.
Sen kummemmin kommentoimatta, mietin vaan että eikös kuitenkin ole niin, että jos on lapsi tullut, ei ole enään yksin?
Vaikuttaahan lapsi jollainlailla kuitenkin uuden suhteen rakentamista.
Sama pätee kyllä miehiinkin.
...yksittäinen, naimaton, sinkku, single.
Otappa sanakirja eteesi ja tutki sieltä.
silloin vanhapiika jos ei lapsia eikä koskaan naimisissa..
Yksineläjät ovat singlejä,kaksineläjät eivät. Meillä on jo termi yksinelävälle aikuiselle, jolla on lapsia. Häntä kutsuttakoon jatkossakin yksinhuoltajaksi. Näin olkoon siis jatkossakin, koska minä määrään teitä.
Nyt tuli asiaa. Kivaa olla käskettävänä:-)
(Yksineläjät ovat singlejä,kaksineläjät eivät. Meillä on jo termi yksinelävälle aikuiselle, jolla on lapsia. Häntä kutsuttakoon jatkossakin yksinhuoltajaksi. Näin olkoon siis jatkossakin, koska minä määrään teitä.)
-helpohko-...
nimim."helpohkolle"koettelevia kysymyksiä:
-Isä-ukko on 86v. Leski. lapsia/lapsenlapsenlapsia monta.. yksinhuoltaja??
-Ruokkomaksujansa hoitamaton hulivili.. yksinhuoltaja??
-Yksinhuoltaja, jonka lapset ei enää saa lapsilisää. Ole koulussa. Armoittuuko hän sinkuksi??
-----------------
Mies on arvopuhuttelussa aina "herra".
Nainen neiti, siihen asti kunnes pappi vihkii avioliittoon.
-Vihkimisensä jälkeen rouva.
Sitku liitto purkautuu, mies on aina vaan "herra", vaan kas kummaa.. nainen EI taannukkaan neidiksi, vaan hamaan loppuunsa joutuu olemaan "rouvana"!!
Mielestäni erittäin ruma tapa ja ehdottoman tasa-arvoton naista kohtaan!!
Mitä Itse olet mieltä asiasta?
kyllähän se on niin että ilman avopuolisoa elävä on sinkku, oli lapsia tai ei. Sinkku tarkoittaa pelkästään onko kumppania vai ei, mitä sie lapsia siihen sotket.
Ja tälle joka sano että määrää meitä mie määrään sille ison sairaalan Irwi Kaikkosen mukhan pari tuubia Pepanthenia sisäisesti peräaukon kautta otettavaksi, mielellään tyhyjään persereikään kolome kertaa päiväsä.
selvillä noista lääkeasioista..
Sinkkuhan on lapseton ja miehetön/naiseton . Olen itse sinkku,jos minulla olisi lapsi, en itseäni moisella nimellä kutsuisi. Mutta kukin tavallaan..
ja olen sitä mieltä, että sellainen eronnut nainen/mies, jolla on lapsia ei ole sinkku. Lapseton eronnut voi kutsua itseään sinkuksi. Onhan se vähän huijausta sanoa olevansa sinkku, jos mies etsii itselleen vaimoa, jonka kanssa voisi ainakin yrittää saada lapsia ja ihastuukin sitten "sinkkuun" 2-3 lapsen äitiin, joka ei ehkä halua enää lisää lapsia. Itselleni tulee sanasta sinkku mieleen n. 25-35-vuotias menevä, lapseton mies tai nainen. Mutta millä nimityksellä me eronneet, lapselliset ja vapaat kutsuisimme itseämme, ettemme antaisi väärää kuvaa? Ehdotuksia?