Innostuin minäkin nyt tuosta kitaran räpytyksestä saatuani isovanhempani rautakielisen kitaran. Ongelmani onkin nyt että kitara kuulostaa aivan kamalalta soittaessa esim. sointuja tai ihan säveliäkin.
Kokeilimme kaverin kanssa virittää Korgin virittimellä, viisari näytti oikeaa ja vihreä valo paloi kaikissa kielissä..
Kysynkin että mistähän mahdollista vikaa voisi etsiä, pitäisikö ostaa uudet kielet, ehkäpä nylonit? Pidän niistä muutenkin enempi :)
Kokeilimme kaverin kanssa virittää Korgin virittimellä, viisari näytti oikeaa ja vihreä valo paloi kaikissa kielissä..
Kysynkin että mistähän mahdollista vikaa voisi etsiä, pitäisikö ostaa uudet kielet, ehkäpä nylonit? Pidän niistä muutenkin enempi :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
hankkia nylonit, oletan että kyseessä on akustinen.. Kokeile perusjuttua: Näppää vapaata kieltä ja sitten saman kielen oktaavihuiluääntä (12. nauhan kohdalta). Jos on riitaa noiden sävelten kesken, on esim. kielet liian korkealla oteleudasta, jolloin ne venyvät sointua otettaessa liikaa ja eri tavoilla. Tottakai kannattaa myös hommata uudet kielet, jos se skitta on tosiaankin jostain ullakolta pummittu.
Tosiseikka on, että kaikkia kitaroita ei saa tehtyä hyvä-äänisiksi enää jälkikäteen. Eli jos ne on paskasti rakennettu, ei niitä enää kannata korjauttaa. Mikä merkki? Kuinka monta mm kielet 12. nauhan kohdalla irti nauhasta? Pysyykö vireessä? Onko oktaavit saman kuuloisia esim. A-kielen 5. nauhalta, G-kielen 7. nauhalta, vapaalta D-kieleltä ja vapaalta G-kieleltä?
Tuossa nyt muutamia juttuja joita itse katsoisin, jos saisin ullakkokepin käsiini. Voi myös johtua siitä, että nylon-vehkeeseen on laitettu metallikielet tai päinvastoin. Tai 1001 muuta vikaa.