juokset kuukaudessa. Itselläni 150 km elokuussa ja heinäkuussa 185 km. Onko määrät paljon vai vähän tälläiselle harrastajahölkkääjälle, joka aloitti juoksemisen parinkymmenvuoden jälkeen uudelleen huhtikuussa.
Millaisia kilometrimääriä
hölköttelijä
306528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
200-300 km/kuukausi... Juoksua harrastettu parisen vuotta. Ei niitä km määriä noin alussa vielä kannata niin tarkasti miettiä, kuhan antaa mennä mielen ja kunnon mukaan. =)
kuluneella viikolla yhtään, mutta olen ajanut fillarilla 100 kilsaa. Huomiseksi menen metsään kävelylle koko päiväksi. Yleensä juoksen, ehkä 100 kilsaa kuussa. Mutta minusta ei tietty kannata ottaa oppia sillä olen kerettiläinen kun harrastan muutakin kuin juoksua. ;)
... noin 850-1000 km kuukaudessa, eli aika paljon. tuo 180 km kuukaudessa ei ole paljon, riippuu tietenkin siitä, kuinka usein käyt juoksemassa:)
... lenkkiesi välillä jos ehdit.
Kai äitisi muistaa laittaa peppuvakoosi talkkia/valkovaseliinia aina ennen lenkkiä. n. 30km päivässä joka päivä saattaa aiheuttaa vaippaihottumaa
Eli juokset n. 28 km päivässä.
Morjens!
Puhu paskaa 😆😅
Mä aloitin juoksun huhti-toukokuun vaihteessa. Taukoa ei ollut ihan noin paljon, mutta muutama vuosi. Aloitin rauhallisesti, kun pelkäsin rasitusvammoja. En ole kyllä laskenut, mutta arvioisin, että juoksen tällä hetkellä n. 100-110 km/kk. Mietin lenkkini aikana (minuutteina) en niinkään matkana. 3 krt viikko olen juossut ja viime viikosta alkaen 4 krt.
kilometrimäärä on minulle noin 170km/kk. Enempää aikaa minulla oikeasti ei ole tällä hetkellä. Ajattelin ensi vuonna kokeilla ensimmäistä maratonia, joten nostan loppuvaiheessa viikon kolimetrimäärään noin 55km:iin.
Itse olen kuntoilija ja hölkkään mielestäni paljon eli 150 km kuukaudessa. Siinä saa olla 4-5 kertaa viikossa lenkille lähdössä eli muu elämä (perhe, muut harrasteet, poikainhuvit, nukkuminen, löhöily yms. pyllistely) pyörii paljon lenkkeilyn ympärillä.
Aikanaan juoksin maratonin neljään tuntiin 120 km:n kuukausihyppelyllä ja 3-4 lenkillä viikossa.
Mä juoksen/suunnistan/sauvakävelen kuukaudessa 150-200 km. Eniten aikaa vie viikonlopun pitkä lenkki, 2,5 tuntia. Loput lenkit on sitten 30min-75 min. 3-5 lenkkiä per viikko riippuen ihan onko menossa kevyt vai raskas jakso. Mä en ole joutunut tinkimään mistään muusta kuin television katsomisesta. En koe uhranneeni kovinkaan paljoa.
Kyllä se 5 lenkkiä viikossa aikatauluttaa ne 5 päivää viikossa: voit tehdä tiettyjä juttuja, tiettyjä et. Muutkin huomaavat, että olet "se lenkkeilijäkaveri" ja prosedyyri vie aikaasi. Ellet sitten lenkkeile aamulla kuudelta ja nuku jo iltakymmeneltä ja vietä muutenkin kurinalaista aikataulutusta arjessasi. Mutta onko se enää elämää...
Niin, mutta onko tuo kilometrimäärä enää pelkkää kuntoilua?
Vuorotyöläisenä mun elämä menee väkisilläkin tietyn aikataulun mukaan. Vuorotyö rajoittaa muutenkin elämää, niin ei tässä enää säännöllinen harrastaminen mihinkään vaikuta ainakaan negatiivisesti. Sama aika meni ennen sohvalla.
Ja kyllä, se on kuntoilua. Ei tarvitse katsoa kuin niiden harvojen virallisten tapahtumien tuloslistoja, niin huonoja ollaan.
P.S. Jos mulla ei olisi tätä kuntoiluharrastusta, oisin todennäköisesti alkoholisti. Geenit on vahvat ja lujasti olin menossa alaspäin.
Talvella joulu-helmi n 80-100 km/kk ja hiihtoa sekaan n 300-400 km/ kk .Yhteensä kertyy 400-500 km/kk. Vuodessa tunteja n 500 tuntia. Olen 57- vuotias lievästi ylipainoinen kunto-urheilija.
Keväällä maaliskuun puolivälissä juoksumäärät kasvaa siten, että hiihto jää palauttavaksi treeniksi ja juoksumäärä kasvaa hiljalleen n 150-180 km/kk. Sulat tiet houkuttaa ja paino alkaa hiljakseen tippua, kun juoksee. Hiihto on edelleen ohjelmassa maaliskuussa lähinnä palauttavana. Hiihtomäärä normitalvena 800- 1300 km. Nyt vähän menee yli. T: Elämäntapaliikkuja
Juoksen noin 10km/kk.
Tavoa voit laittaa Vantaalle vähäisemmällä hölkällä mutta jos neljän tunnin alle haaveilet, hommoo koutsi ja hölkkää rennosti paljo.
Onhan nuo hölköttelijän määrät 150-185 km kunnioitettavia ja terveysliikunnan kannalta hyvinkin riittäviä. Noilla määrillä ohitttaa 2-4 krt kuntosalilla käyvän perusjampan kuntopuolella mennen ja tullen. Jos taas haluaa kehittyä tuosta juoksijana, eli kehittää hapenottoa, keskinopeutta ja jotain 5k tai 10 k aikaa, aletaan puhumaan harjoittelusta! Tuohon kuumeeseen parempi apu löytynee juoksufoorumilta vaikka harjoitusohjelma- osiosta. Mutta hienoa, että ihmiset liikkuu :)
Määrät on ihan ok kuntoilijalle. Ei kaikkien tarvitse heti väsyttää itseään määräharjoittelulla. Liikunta voi olla myös terveellistä ja iloista!
20 viikossa rennon miehen merkki. 30 menee puristamiseksi. 40 ammattijuoksijan arkea.
Vähintään 200km kuussa juoksen.
Tavo 100km viikossa ja sub 3.
Kuha 100km kuukausia saisi kasaan näin talvella. kesällä sitten 200km.
Hyvä määrä viikkoon mainitut 150-185 km
40-60km viikossa, kuukauvessa yli 200km.
Tuo on hyvä taso ennen hölkkämaratonia. Ammattijuoksu sitten erikseen.
itkosella rento nolla.
Sopiva määrä kenkälähettiläälle.
saa silti ilmatteeksi töppösiä.
Släbärit testissä.
Ennen tapahtumaa viikoksi kompensaatioon. Hyper sellaiseen.
Millainen on hyperkompensaatio ?
Juostaanko siinä pallo, Tellus, ympäri ? Sitten palaudutaan iltapäivä.