Työelämävalmennetun lomat?

Työelämävalmennuksessa olevalla ei ilmeisesti ole oikeutta lomiin? On vain tehtävä töitä ja tehtävä töitä senkin edestä, että vakituiset palkkaa saavat työntekijät voivat pitää kunnolliset lomat!

Onko ainut keino se, että hyppää työmatkalla auton alle, niin pääsee pariksi kuukaudeksi sairaalahoitoon? Sillä tavallako "lomia" on mahdollista saada?
3406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vastahan siinä valmennetaan työmarkkinoille sopivaksi edut kuten loma on ansaittava normaali työsuhteessa ja niihin palkataan vain tarpeesta ahkerat.

Äänestä

mitä sovit.
Ei ne kurssittelut ole kuin rahastusta, niiden tarkoituksenakaan ei ole tarkoitus opettaa mitään vaan rahastaa valtiota.
Lomapäiviä kutsutaan etäopiskelupäiviksi.
Fiksuinkin meidänkin kurssista tuli yleensä kouluun silloin kuin muut pääsi jo pois.
Puhui itselle joulunvälipäivät vapaaksi työssäoppimisesta.
tietenkin kurssin jatkoon n.3kk johon Te-keskus myöntirahat koulutuksen huonon alun vuoksi.
Sisältyi taas kolmas 6-viikon työssäoppiminen ja 2viikon kesäloma.
VIRALLISESTI EI LOMIA TIETENKÄÄN KUULU.
Joillahan huono opetus pitää lahjoa oppilaillekin ei se pelkkä 8e riitä.

Äänestä

Tämä kaikki touhu on käytännössä varainsiirtoa työttömien ja työllistenkin selkänahasta rahapiireille.

Vastavoimaa on hankalaa koordinoida, mutta joillakin on yritystä. Toi allaoleva linkki johdattaa sivuille ja yhdistykseen joka on vielä nk. "vaiheessa", mutta jota kandeis ehkä fanittaa jos ei ole tyytyväinen nykyiseen asiainhoitoon.

Ministeri-sana johtuu muuten latinan kielen sanasta "palvelija". Ministerit ovat siis kansan palvelijoita. Jos palvelu ei pelaa eikä tarjonta tyydytä, kansan on aika tehdä jotain. TÄSSÄ maassa valta on vielä kansalla - katsotaan, kuinka pitkään, jos "minstremiumme" luovuttavat sen markkinavoimille.

Tehdään jotain nykyiselle skeidalle. Liittoudutaan edes.

http://www.ihmisarvo.org/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumittunut lomailija kirjoitti:

Työelämävalmennuksessa olevalla ei ilmeisesti ole oikeutta lomiin? On vain tehtävä töitä ja tehtävä töitä senkin edestä, että vakituiset palkkaa saavat työntekijät voivat pitää kunnolliset lomat!

Onko ainut keino se, että hyppää työmatkalla auton alle, niin pääsee pariksi kuukaudeksi sairaalahoitoon? Sillä tavallako "lomia" on mahdollista saada?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu