Pysyvä köyhyys

"Myös Neuvostoliiton hajoaminen oli yksi signaali. Olin päätellyt, että hyvinvointivaltio on suurelta osalta sen ansiota, että oli olemassa kommunismin uhka, Olavi Riihinen toteaa."

http://www.kansanuutiset.fi/viikkolehti.htm
3456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näinhän se on. Kun kommunismin uhka katosi, niin alkoi riistokapitalismin aika, jossa köyhät ovat vain rikkaiden käyttöhyödyke.

Mutta kun maailmanmeno menee riittävän mahdottomaksi, niin sitten alkaa kommunismin tapaisen systeemin uusi nousu... Sitä odotelkaamme.

Kommunismin perusideahan on sinänsä hyvä. Ilman sen sisältämää pakkovaltaa se ei luultavasti olisi tuhoutunut itänaapurista. Mutta idea elää vielä ja kyllä se sieltä nousee. Saattaa olla, että tämän riistokapitalismin vuoksi entistä pahempana...

Äänestä
  • Riisto ja sorto on kapinoiden äiti. Myös Suomessa 1918.

    Äänestä

  • Näin se menee. Kommunismin romahtamista seurasi kapitalismin vastaisku, ja tällä linjalla mentäneen vielä vähän aikaa. Ei kuitenkaan loputtomiin, se on 100% varmaa. Kehitys kehittyy, virtaukset vaihtelee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja Valkoinen Suomi kirjoitti:

"Myös Neuvostoliiton hajoaminen oli yksi signaali. Olin päätellyt, että hyvinvointivaltio on suurelta osalta sen ansiota, että oli olemassa kommunismin uhka, Olavi Riihinen toteaa."

http://www.kansanuutiset.fi/viikkolehti.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu