Ero sopuisasti? Voiko onnistua?

Ero edessä, valitettavasti mies uskoo että kyseessä on toinen mies...Näin ei kuitenkaan ole. Itse on tiensä valinnut, tuhlaa kaikki rahansa, ryyppää, ja jättää meidät lapsen kanssa kaksin.Pakko erota ennenkuin tilanne pahenee. Vaikka kuinka olen sanonut mistä ero johtuu, niin ei voi uskoa... Ei tosiaan tajua että olen ihan hajalla hänen käytöksestään. Onko vinkkejä miten eron saisi onnistumaan ilman kauheata sotaa? Itse olen umpikujassa.
41142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin harvemmin näitä eroja saadaan sopuisasti menemään läpi. Varsinkin jos on jo paljon ongelmia ja riitoja jo alla. Rahasta, tavaroista sekä elatusmaksuista tulee useimmiten eripuraa.

Voimia sinulle prosessiin. Tasapainoinen elämä on parasta itsellesi ja lapselle. Rakkaus ja ikävä laittaa kyyneleitä tulemaan mutta tuska häipyy.
Joskus ero voi mennä ihan hyvinkin.
Muistakaa ennenkaikkea lapsi ja hänen oikeutensa tasapainoiseen elämään.

Äänestä

ero on aina tuskallista mutta itse onnistuin
hyvin ja ystäviä ollaan ja autellaan vieläkin toisiamme jos apua tarvitsemme vaikka erosta on jo pari vuotta. itse pyysin eroa ja miehenikin heti kysyi onko uusi jo etsitty mutta en mennyt halpaan ilmoitin että voit haukkua niin paljon kuin haluat mutta minä en siihen ala kun syyttämisestä ei kuitenkaan loppua tule aina voi toista haukkua eikä asiat siitä parane kun itselleen tekee selväksi mitä haluaa on viisaampaa olla riitelemättä niin ehkä voi jonkinlainen ystävyys säilyä jo lastenkin takia.

Äänestä

Kyllä sitä voi erota ilman suurta hämminkiä, jos vain saat toisen ymmärtämään, että mitä on tapahtunut ja miksi. Itselle tuli avoero ja syy oli melkein sama. Tuli mentyä kavereiden kanssa ja kotona en viihtynyt. Kotona olisi kyllä ollut ihana ja kaunis nainen. Nyt eron jälkeen harmittaa todella paljon. Kai se menee nuoruuden piikkiin itsellä nuo juoksut. En koskaan pettänyt tai mitään vakavampaa. Hyväksyin eron, vaikka hieman yllättäen se tulikin. En voi olla katkera, päinvastoin, sain suhteesta paljon ja rakastin kokoajan koko sydämestä, vaikken sitä osannut näyttää. Enkä asioita tehnyt ilkeydestä, en vain tajunnut kuinka loukkasin, kun kotona en viihtynyt. Kun virheistä ottaa opikseen on jollekin toiselle vielä enemmän annettavaa tulevaisuudessa. Voimia vaan ja älä anna periksi.

Äänestä

ne on , mitään lisäämättä, mitään salaamatta, onnistui itsellä. Haavat parani!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mymmeli:) kirjoitti:

Ero edessä, valitettavasti mies uskoo että kyseessä on toinen mies...Näin ei kuitenkaan ole. Itse on tiensä valinnut, tuhlaa kaikki rahansa, ryyppää, ja jättää meidät lapsen kanssa kaksin.Pakko erota ennenkuin tilanne pahenee. Vaikka kuinka olen sanonut mistä ero johtuu, niin ei voi uskoa... Ei tosiaan tajua että olen ihan hajalla hänen käytöksestään. Onko vinkkejä miten eron saisi onnistumaan ilman kauheata sotaa? Itse olen umpikujassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu