Lenkkarit

Heips! Olisin ostamassa uudet lenkkarit. edelliset ovat asics 1100.(tai jotain sinne päin.) ne maksoivat silloin n.160e. Tarkoituksena olisi ostaa hieman halvemmat, koska raha ei kasva puussa! Tietääkö kukaan mistä sais vastaavanlaisia lenkkareita alle 100eurolla. myös muita merkkejä voitte luvetella.
Kiitos jo etukäteen!
81223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Monessa kaupoissa nuo 1100:t saa jo alle 90e. Mulle tuli ainakin Intersportin kuvasto kotiin, jossa 10e:n etuseteli, joten saisin nuo kengät 80 eurolla.
Vaikka nuo 1100:t maksaisi 110euroa, ostaisin kuitenkin, koska ne ovat ainkan minulle ylivoimaisesti parhaat lenkkitossut.

Äänestä

En usko että edelliset kenkäsi olivat 1000 sarjaa koska niiden suositushinta on 129 ja niitä on myyty satasen molemmin puolin. Uskon että edelliset kenkäsi ovat mallia Kayano. No se ei ole olennaista... Kannattaa sovitella eri vaihtoehtoja ja etsiä tarjouksia mutta muista että hirveästi alle satasella ei saa hyviä kenkiä!

Äänestä

osta jaloillesi sopivat juoksukengät, jos nuo 1100 on hyvät niin tiedät mitä saat.
En tiedä onko nuo 1100:set neutraalit, pronaatiotuelliset vai minkälaiselle jalalle mutta varmaan itse tiedät tai myyjä hyvässä urheiluliikkeessä.

Brooksilta löytyy mielestäni hyvä hinta/laatu-suhde ja lesti on sopivan leveä ainakin mun jalkaan.

Ostin yhdet todella hyvin vaimennetut neutraalit new balancen 1060:set hintaan 89eur, ovh. vissinkin jotain 170-180euroa joten kannattaa ostaa tossut kesän ja talven alennusmyynneistä. Toisesta liikkeestä ostin vauhdikkaampaan juoksuun Brooksin ST2 Racerit hintaan 37 euroa, vähän harmittaa etten ostanut samalla muutamia pareja varastoon =D

Adidaksella taitaa olla jonkinlainen kuukauden tyytyväisyystakuu, saa palauttaa (ja kai saa rahat takaisin) jos ei kenkä ole mieleinen, kysy lisää kaupasta...

Äänestä
  • ... ainakin minulle sopiva jalkine, on peräti kaksi paria käytössä.
    Ensimmäisen parin ostin ruåtsista jonkinlaisella alennuksella ja toisen parin 50% alennuksella kylän kaupasta (89.5 euroa).
    Adidasta en osta juoksukengäksi, ainoastaan sisäpelikengiksi.

    Äänestä

Itse ostin viikonloppuna nuo samaiset Asics 1100 lenkkarit. Hintaa oli 59 €, Jumbon Intersportissa -50%. Ainoo huono puoli on, että joutuu juoksemaan lenkkareilla mitkä on kevään 2006 väreissä....

Äänestä

Asics Gel GT-1100 sopii parhaiten lievästi ylipronaatoiville juoksijoille ja normaalisti askeltaville, jotka kaipaavat kohtalaista vaimennusta. Ovh. 129 e.
Loppusyksystä kengät ovat monesti alennusmyynnissä jopa 50 %.

Vaihtoehto 1.

Nykyisin urheilu liikkeen kauppiaat osaavat opastaa hyvin kenkävalinnoissa ja ovat tietoisia juoksun askellus virheistä. Monesti löytyy askellus testi laiteitakin liikkeistä.

Vaihtoehto 2.

Juoksijalehden NO: 3 2006 on suuri kenkä esittely jossa on testiryhmä testannut kenkiä.
Sieltä löytyvät sopivat kengät, mikäli tietää oman askelluksen.
(Ylipronaatio, Normaali vai Supinaatio)


Itse en tingi juoksukengistä. Juoksen vuosittain kuitenkin 200 – 300 tuntia.
Minä en ole saanut halvalla hyvää juoksukenkää. Ja mitä tulee Lidlin ja muiden halpoihin kenkiin. Jos löydätte hyvän ja juostavan kengän, jolla voi harjoitella maratonille, olen iloinen puolestanne: )
Tälläkin hetkellä on viidet juoksukengät. (1 parit nastoitettu) Välttääkseni rasitusvammoja. Jokainen kenkä on kuitenkin hivenen erilainen vaikka olisivatkin samanmalliset.
Näin rasitus jalalle ei ole samanlainen päivästä toiseen.
Itse kärsin ylipronaaatiosta joten joudun valitsemaan kengät sen mukaan.

Viime lauantaina sain juoksupalkinnoksi Asicsen Kayano XII. Mahtavaa niitä olinkin kaivannut ; )


Mihin tarvitsemme kenkiä?

Jokainen juostu askel aiheuttaa kehossamme, noin 3-4 kertaisen voimapiikin omaan painoomme verrattuna. Lyhyelläkin lenkillä otamme vastaan tuhansia iskuja. Vaikka vuosisatojen varrella kykymme käsitellä tällaisia voimia on huonontunut, pystyvät jalkojemme lihakset, jänteet ja siteet silti vaimentamaan suurimman osan tärähdyksistä.
Esimerkiksi normaali pronaatio, eli jalan sisäiänkiertyminen askeleen aikana, on yksi tärkeä vaimennusmekanismi.

Kengän tehtävät!

Juoksukengän tehtäväksi jää huolehtia lopuista osista iskujen vaimennuksista. Juoksukengissä on kantapään ja päkiän vaimennukset.
Lisäksi kengän tehtävän on ohjata askellusta oikealla tavalla. Esimerkiksi Asics Gel-1100:ssa sisäsyrjässä on kovempaa materiaalia ja ohjaavia elementtejä. Näillä ehkäistään jalan ylipronaatiota.
Oman jalan liian vähäistä vaimennusta pyritään korjaamaan kengällä, joiden pehmeys ja notkeus tuovat askeleen joustoa.
Supinaatio tai alipronaatio kutsuttu ilmiö on usein jäykän nilkan ja jalkaterän omaavien ongelma ja vaatii seurakseen joustavan kengän.

Normaalisti pronatoiva eli neutraali jalka, selviää kengällä, missä ei ole voimakaitoja tukielementtejä.


Juoksija lehti NO: 3 2006. Lehti löytyy monesta kirjastosta.

PS: Ei kun lenkille kirjaston kautta!

Äänestä

Minusta ei koskaan kannata ostaa listahinnalla, aina löytyy tarjouksia! Hyvistä ja minulle sopivista tossuista olen maksanut aina 49-69 euroa, en yhtään enempää. Eli kannattaa seurata tarjouksia ja ostaa vaikka kahdet tossut kerralla niis säästät.

Äänestä
  • "eli jalan sisäiänkiertyminen askeleen aikana",Mitäs tämä tarkoittaa??Mistä jalka kiertyy sisään??Polvesta vain jalkaterästä?
    Tarkoittaako,että jalkaterän varvaspää kääntyy sisäänpäin??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hinta, Laatu, ja merkki. kirjoitti:

Heips! Olisin ostamassa uudet lenkkarit. edelliset ovat asics 1100.(tai jotain sinne päin.) ne maksoivat silloin n.160e. Tarkoituksena olisi ostaa hieman halvemmat, koska raha ei kasva puussa! Tietääkö kukaan mistä sais vastaavanlaisia lenkkareita alle 100eurolla. myös muita merkkejä voitte luvetella.
Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu