Tietääkö naiset?

Tietääkö naiset, miten ns. toisista naisista puhutaan miesporukassa?

Älkää miehet pilatko tätä kertomalla totuutta. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä naiset luulevat...
81214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mitä "äijäporukoissa" puhuvat. Suurin osa ei varmasti koe tarvetta puhua intiimeistä asioistaa kavereilleen. Vai olenko sittenkin väärässä? Minulla on ollut luulo, että miehet ovat siinä suhteessa fiksumpia. Puhuvat kyllä naisista, mutta yleisellä tasolla ... omista kumppaneista ei niinkään puhuta, ainakaan intiimeistä asioista. En tiedä sitten.

Äänestä
  • niin jos olisin mies en menisi kehuskelemaan kuinka piti käydä panee muita muijia mut muna ei noussutkaan. ei välttämättä ihan paras keino nostaa omaa statustaan.
    onko se sitten joku saavutus et käy vieraissa vai se ettei osaa pitää huolta omasta parisuhteesta?
    jos se vieraissa käynti sitten on niin cool kun sanotaan ni eikös kakkos nainen ole aika moinen että on saanut niin rakastavan ja luotettavan aviomiehen hairahtumaan? hä mitä hä??

    Äänestä

  • Olinpa minäkin pitkään luulossa, että miehet eivät "juoruile", mutta luulo ei ole tiedon väärti. Ensimmäisen kerran olin yllättynyt, kun selvisi, miten paljon mieheni kaverit tiesivät meidän elämästämme ja toisaalta mieheni tietää kaveriensa elämästä. Toinen herääminen tapahtui miesvaltaisella työpaikallani, missä myös miehet kertovat omaan tyyliinsä mm. vaimoistaan. Vaimoista saatetaan puhua joskus hieman naureskellen, muttei koskaan halveksivasti. Sen sijaan mieheni jutut kaveriensa naisista eivät kyllä ole julkaisukelpoisia. Miehillä on selkeästi madonna-huora-syndrooma. Oma vaimo on ihan omassa luokassaan ja kaikki muut naiset ehkä parhaan kaverin vaimoa lukuunottamatta ovat vapaata riistaa. Jos tuo vapaa riista sortuu vonkaamisen edessä, huoran titteli on ansaittu.

    Äänestä

  • Nainen xx kirjoitti:

    Olinpa minäkin pitkään luulossa, että miehet eivät "juoruile", mutta luulo ei ole tiedon väärti. Ensimmäisen kerran olin yllättynyt, kun selvisi, miten paljon mieheni kaverit tiesivät meidän elämästämme ja toisaalta mieheni tietää kaveriensa elämästä. Toinen herääminen tapahtui miesvaltaisella työpaikallani, missä myös miehet kertovat omaan tyyliinsä mm. vaimoistaan. Vaimoista saatetaan puhua joskus hieman naureskellen, muttei koskaan halveksivasti. Sen sijaan mieheni jutut kaveriensa naisista eivät kyllä ole julkaisukelpoisia. Miehillä on selkeästi madonna-huora-syndrooma. Oma vaimo on ihan omassa luokassaan ja kaikki muut naiset ehkä parhaan kaverin vaimoa lukuunottamatta ovat vapaata riistaa. Jos tuo vapaa riista sortuu vonkaamisen edessä, huoran titteli on ansaittu.

    joillain ei "madonna-huora" -syndrooma. Mutta mikäs syndrooma naisilla sitten on; jos varattu mies ei puhu halveksivasti vaimostaan, mutta julkaisukelvottomasti kakkosestaan, niin voiko sitä vaimonakaan hyväksyä? Itse en liioin arvosta miehiä, jotka huorittelevat edes prostituoituja. Yleensä se vain menee niin, että mies, jolla on seksuaalisuutensa kanssa ongelmia, huorittelee.

    Äänestä

Eipä tosiaan naisilla tunnu olevan mitään käsitystä. Toisia naisiahan pidetään yksinkertaisesti patjoina eli panopuina.

Jokainen ukkomies tietää, mitä tarinaa tämmöisille naisille pitää heittää: kulissiavioliitto...yhdessä vain lasten tähden...sinun kanssasi on niin erilaista...jätän vaimoni mutta ihan nyt ei käy...sua mä rakastan...

Näille jutuille miesporukoissa nauretaan. Kilpailua käydään siitä, että kuka vedättää parhaiten. Sankareita ovat ne, jotka saa patjan paikalle milloin vain soittamalla, vaikka pitäisi ottaa taksi, että ehtii panemaan ennen vaimon kotiinpaluuta. Ykkösnaisista miehet eivät keskenään juuri puhu, ei hyvässä eikä pahassa mielessä.

Äänestä
  • puhuvat yhtä paljon kuin kakkosistakin, tiedän sen 100% varmuudella koska varsinkin viina saa kyllä intiimisuojan unohtumaan täysin! Olen usein kyllä ollut kärpäsenä katossa kuuntelemassa miesten tarinointia:D

    Ja sitä paitsi eivät kaikki miehet kakkosille mitään valehtele ja puhu lässynlää-hali-pusi-lemmenlurituksia, koska jos on selvä peli ja kummallakin seksisäännöt tiedossa, niin ei miehen tarvitse seksiä saadakseen puhua mistään rakkaudesta mitään.

    Silloin voi sanoa, että mies on kakkoselle rehellinen, kun hän ei lupaa mitään mitä ei pysty antamaan.

    Ja entä kakkosmiehet? Jos kakkosnaiset ovat panopuita niin mitä kakkosmiehet sitten ovat? Miksi kakkosista puhuttaessa yleensä viitataan naisiin, koska kuitenkin varmasti yhtä paljon on miehiä kakkosina. Naiset taitavat olla vain niin paljon fiksumpia etteivät alennu heitä nimittelemään.

    Äänestä

  • ykkösistä kirjoitti:

    puhuvat yhtä paljon kuin kakkosistakin, tiedän sen 100% varmuudella koska varsinkin viina saa kyllä intiimisuojan unohtumaan täysin! Olen usein kyllä ollut kärpäsenä katossa kuuntelemassa miesten tarinointia:D

    Ja sitä paitsi eivät kaikki miehet kakkosille mitään valehtele ja puhu lässynlää-hali-pusi-lemmenlurituksia, koska jos on selvä peli ja kummallakin seksisäännöt tiedossa, niin ei miehen tarvitse seksiä saadakseen puhua mistään rakkaudesta mitään.

    Silloin voi sanoa, että mies on kakkoselle rehellinen, kun hän ei lupaa mitään mitä ei pysty antamaan.

    Ja entä kakkosmiehet? Jos kakkosnaiset ovat panopuita niin mitä kakkosmiehet sitten ovat? Miksi kakkosista puhuttaessa yleensä viitataan naisiin, koska kuitenkin varmasti yhtä paljon on miehiä kakkosina. Naiset taitavat olla vain niin paljon fiksumpia etteivät alennu heitä nimittelemään.

    mies kuka petti vaimoaan kanssani ei todellakaan puhunut siirappisia hattara juttuja. vaan sovittiin että se on sitä ja muu on muuta!

    en tiedä puhuiko muille mutta minulle ainakin vaimostaan puhui todella epäkunniottavasti ja halveksuvasti. vaimo oli aina vaan se joku tiina jonka kanssa elää.

    en myöskään tiedä kuinka paljon minusta kavereiden kesken on peti juttuja puhuttu. Sen vaan kerran kuulin kuinka soittaessani miehelle joku sanoi "ensin soittaa vaimo sitten tyttöystävä"
    että ainakin jotain ne miehen juttelee. Ei vissiin oo niillä muuta elämää kun kehuskella olemattomilla touhuillaan!

    Naisista voin kai sen verran sanoa että ihan jokainen pienikin yksityis kohta on tullut ainaki minun kakkosesta kavereille kerrottua. Ei sen takia että haluasin kehua omia saavutuksiani vaan sen takia kun silloin saa aina nauraa parhaiten tyhmille miehille ja miten ne uskoo kun tekautuu tyhmäksi blondiksi.

    kukaan ei nyt ymmärrä mutta juttu on yhtä mutkikas kun kaksois kierteinen dna ketju!

    Äänestä

  • Jahas, miksiköhän sitten yksi pettäjämies (suvusta tuttu) jätti vaimonsa ja lähti kimppaan toisen naisen kanssa? ;)

    Huvittavaa miten itse itsenne alennatte (samalla myös vaimonne ja ne, jotka teidän kanssa suostuneet olemaan).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies x kirjoitti:

Tietääkö naiset, miten ns. toisista naisista puhutaan miesporukassa?

Älkää miehet pilatko tätä kertomalla totuutta. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä naiset luulevat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu