Olen hankkimassa punttipenkkiä ja tankoa himaan. Aikaisempaa kokemusta löytyy verrattain vähän ja nyt kaivattas neuvoja, kuinka kannattaisi aloittaa? Mikäli en ihan päin honkia ole ymmärtänyt, lisäpainoja ei ihan välttämättä alussa tarvita? Mutta jos pelkän tangon kanssa ähkii niin;
a)Minkälaisia sarjoja
b)Montako kertaa viikossa?
Ikää löytyy 16w että sen mukaan minkälaisia määriä, että alkaisi jossain vaiheessa näkymään? Ja, jos muuta olennaista tulee mieleen niin kaiken kuuntelen mieluusti.
a)Minkälaisia sarjoja
b)Montako kertaa viikossa?
Ikää löytyy 16w että sen mukaan minkälaisia määriä, että alkaisi jossain vaiheessa näkymään? Ja, jos muuta olennaista tulee mieleen niin kaiken kuuntelen mieluusti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pelkkä tanko painaa noin 20 kiloa joten tyhjän tangon kanssa on yhtä tyhjän kanssa heilua.
hommaa kiekkoja ainakin sadan kilon edestä koska noin vuoden päästä nostat sen helposti penkistä.
tee semmoisia sarjoja että saat tehtyä 3-4 sarjaa ja 8-12 toistoa ongelmitta.
käyppäs osoitteessa wrange.fi, sieltä löytyy aloittelijallekin sopivat setit sekä opaskirjat.
Olet siinä iässä jolloin kannattaa tosissaan aloittaa puntti/bodaushommat.Neuvoisin sinua menemään salille, koska siellä on kunnon vehkeet ja alan henkilöt, jotka osaavat neuvoa sarjoissa ja muutenkin liikkeissä. Jos saat kavereita houkuteltua mukaan niin parempi. löytyypähän sitten kilpailijoita ja tsemppaajia.
Itse kävin nuorempana n. 16-17v salilla pari kertaa mutta sitten 20v armeijan jälkeen rupesin tosissaan harrastamaan kavereiden kannustamana. Nyt on sitten 12 vuotta treeniä takana ja ikää yli 30v. Treenini on bodauksen ja voimanoston sekoitusta.
Penkistä menee yli 200, maasta 300 ja kyykystä 280.
joo
pistäs ne pelit po1s