Palstalla on muutamia nimeltä mainitsemattomia, jotka älähtävät aina, jos kirjoitusvirheistä mainitsee tai muuta vastaavaa..
Te olette internetin keskustelupalstalla, täälläkin on tiettyjä käyttäytymissääntöjä ja ns. netiketti, jota tulisi noudattaa, edes jossain määrin. Kirjoitusvirheiden viljeleminen tekstissä on ihan sama asia, kuin oikeassa elämässä mumisisi koko ajan, pärskyttelisi kuulijan päälle, caps lock on sama, kuin HUUTAISI jne..
Yrittäkää nyt ymmärtää, että se oikeinkirjoittaminen tai vähintään siihen pyrkiminen on kohteliaisuutta kanssaihmisiä kohtaan, muiden huomioonottamista - samalla tavalla kuin rinnastettavat kommunikointitavat oikeassa elämässä.
Kappalejako auttaa asiasi ymmärtämisessa, koska yhdessä pötkössä olevaa tekstiä on vaikea lukea - ei mahdoton, mutta vaikea. Samaan tapaan, kuin on vaikea seurata sellaisen ihmisen puhetta, joka puhuu monotonisella äänellä koko asiansa yhteen pötköön.
kuin jos minä nyt vaikka alkaisin kirjoittamaan tällä tavalla ilman minkäänlaisia välimerkkejä paitsi ehkä satunnainen piste. jossain välissä ja sekin väärässä paikassa ja ehkä minä myös haluan pätkiä yhdys sanat erikseen ja laittaa väli-viivoja vääriin paikkoin ja muuta vastaavaa niin teksti saattaa muuttua hieman hankalammaksi lukea kuin tuossa ylä puolella oleva jäsennelty teksti. ei ole iso vaiva käyttää tuota ala puolella olevaa esi katselu nappulaa ja oiko lukea tekstiä ennen sen lähettämistä.
Kimi Räikkönenkin on opetellut puhumaan haastatteluissa selvemmin, niin ei luulisi teille olevan niin vaikeaa hieman panostaa kirjoitustenne ulkoasuun ja virheettömyyteen.
Te olette internetin keskustelupalstalla, täälläkin on tiettyjä käyttäytymissääntöjä ja ns. netiketti, jota tulisi noudattaa, edes jossain määrin. Kirjoitusvirheiden viljeleminen tekstissä on ihan sama asia, kuin oikeassa elämässä mumisisi koko ajan, pärskyttelisi kuulijan päälle, caps lock on sama, kuin HUUTAISI jne..
Yrittäkää nyt ymmärtää, että se oikeinkirjoittaminen tai vähintään siihen pyrkiminen on kohteliaisuutta kanssaihmisiä kohtaan, muiden huomioonottamista - samalla tavalla kuin rinnastettavat kommunikointitavat oikeassa elämässä.
Kappalejako auttaa asiasi ymmärtämisessa, koska yhdessä pötkössä olevaa tekstiä on vaikea lukea - ei mahdoton, mutta vaikea. Samaan tapaan, kuin on vaikea seurata sellaisen ihmisen puhetta, joka puhuu monotonisella äänellä koko asiansa yhteen pötköön.
kuin jos minä nyt vaikka alkaisin kirjoittamaan tällä tavalla ilman minkäänlaisia välimerkkejä paitsi ehkä satunnainen piste. jossain välissä ja sekin väärässä paikassa ja ehkä minä myös haluan pätkiä yhdys sanat erikseen ja laittaa väli-viivoja vääriin paikkoin ja muuta vastaavaa niin teksti saattaa muuttua hieman hankalammaksi lukea kuin tuossa ylä puolella oleva jäsennelty teksti. ei ole iso vaiva käyttää tuota ala puolella olevaa esi katselu nappulaa ja oiko lukea tekstiä ennen sen lähettämistä.
Kimi Räikkönenkin on opetellut puhumaan haastatteluissa selvemmin, niin ei luulisi teille olevan niin vaikeaa hieman panostaa kirjoitustenne ulkoasuun ja virheettömyyteen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
joillakin olevan luki- ja kiriotushäriö? Ennemmin peräänkuuluttaisin vittuilusta sen verran että voisi vähentyä .-ei sillä et sä olisit tällä sitä harrastanu
Kyllä lukea tuon sinun mainitsemasi huonosti kirjoitetun osion ja ymmärsin myös koko tekstin sisällön.
Ilmeisesti en sit vaan ole kohtelias muita ihmisiä kohtaan kun en osaa kirjoittaa oppikirjan mukaan? Siis tämä on sinun mielipiteesi asiasta.
Olen käsittänyt et kohteliaisuutta on se et vastaa toisen esittämään kysymykseen asiallisesti ja omaa mielipidettä noudattaen. Onko siinä oikeinkirjoituksen kanssa mitään tekemistä?
Niin ja vielä tuo mitenkä rinnastat kirjoitustaidon ihmisen muuhun ulosantiin. Huonolla kirjoitustaidolla varustettu ihminen on mielestäsi myös varustettu huonolla ulosannilla noin live-elämässäkin?
Kirjoituksesi perusteella ainoa oikea tyyli on tuo virheetön esitystapa. Kuules hei kukaan meistä ei ole virheetön eikä voi oletteekkaan et kaikista tulis tuo vaikka kuinka yrittäisi. Itse osaan ainakin tunnustaa omat virheeni enkä osaa kirjoittaa kunnolla vaikka kuinka sitä yrittäisin opetella, eikä mulla riitä aika edes tuohon yrittämiseen. Luuletko kenties olevasi itsekkin virheetön ja siksi vaadit sitä myös muilta ihmisiltä?
...peräänkuulutinkin sitä yrittämistä :) Enkä sanonut, että huono kirjoitustaito olisi sama, kuin huono ulosanti oikeassa elämässä, vaan että huolimaton kirjoittaminen täällä on verrannollinen siihen, että on huolimaton myös puhuessaan. Epäselvä kirjoitus vrt. epäselvä puhe. Eikä sinun kirjoitusten ulkoasussa mitään vikaa ole, yhdyssanat kyllä hukassa, mutta ei se ole niin paha, kuin esim. ruudun täydeltä kirjoitusta, eikä minkäänlaista kappalejakoa.
Enkä todellakaan kuvittele olevani lähimainkaan virheetön - edes kirjoituksissani. :) Ajattelin vain tuoda julki mielipiteeni oikeinkirjoituksen merkityksestä, kun asian esilletuomistapa on kirjoitus. :)
Ei tuo kirjoittaminen vaan yksinkertaisesti luonnistu vaikka kuinka yrittäisi. Osalla on varmasti jonkin asteisia luki- ja kirjoitushäiriöitä sekä osalla muuten vaan kyvyt eivät siihen riitä. Tärkeintä kuitenkin lienee tuo et asiat tulevat sanotuksi ja jotenkin edes ymmärrettävästi.
Jokainen otettakoon vastaan samalla tavalla on sit kirjoitus epäselvää tai ei, olemme kuitenkin vain kaikki ihmisiä ja lähtökohdat ovat jokaisella erinlaiset.
En tietysti mitenkään voi väittää etteikö oikeinkirjoituksella ole merkitystä, jossain ainakin mut ei kuitenkaan ihan täällä. Vaikka esitystapa onkin kirjoittaminen. Tuolla aikaisemmissa ketjuissa moni onkin sen sanonut et asiat ja aiheet ovat niitä tärkeimpiä eikä suinkaan oikeinkirjoitus. On kuitenkin ihan oikeinkin joillekkin mainita kirjoitustaidoista kun se tapahtuu asiallisesti eikä vittuilemalla niin kuin täällä yleensä tapahtuu. :)
Sinä käytät jo kappalejakoa, ja se helpottaa kovasti sun tekstiesi lukemista!
Minäkään en tahdo ketään moittia kirjoitustaidoistaan, mutta yksinkertaisesti jäsennelty teksti on helpompaa lukea, ja piste. Tämä on mun mielipide. Jos törmään tekstiin, jota ei ole jäsennelty, niin minä vaan jätän sen lukematta, koska en pysy riveillä. Ei siinä sen kummempaa. Onneksi Suomi on vapaiden valintojen maa.
Tuota kappalejakoa käytettyä kun ei ajatus kulje ihan liian vilkkaasti :)
Välillä vaan sormet ovat tuota vähäistä järkeä vikkelämmät ja tuo vähäinenkin kirjoitustaito tuppaa unehtuun :)
Totta kyllä et lukeminen on kyllä helpompaa kun kirjoitusta vähän jäsentelee eikä kirjoita ihan yhtä puuroo. Tunnustettakoon et minä en edes jaksa lukea kirjoituksia missä on liikaa tekstiä liian pienellä alalla :) Hukkaan jatkuvasti sen kohdan mitä on lukemassa. Joten kyllä täs samalla ajatuksella liikkeellä ollaan vaikka noita kirjoituksien moittijoita vähän parjaankin.
ulkoasusta kikkareen vertaa. Pääasia on, että sisältö ymmärretään.
Ai nii nää ei muuten oo äikän kokeet, että lepo vaan.
Jos joku siitä loukkaantuu, että kappalejako on persiillään, tai pilkku on väärässä paikassa, niin siitä vaan.
Hanki elämä niin ei tartte valittaa pikku asioista!!
..juuri ne pikkuasiat tekevät elämästä paljon mukavampaa :)
Isoja kirjamia ja pisteitä osaan käyttää, mutta pilkut ja kappalejaot on välillä päin honkia. Johtuneisko siitä, että oikeassa elämässäkin puhua palpatan putkeen sen minkä kerkeän :D
Auts, älkää lukeko jos ahistaa ;)
Nyt ihan varta vasten painoin enteriä :P
joka iikalle nyt sit yhdellä kertaa.:) Tiedän että jos kielioppiin tsiigataan, mulla on pahoja rimanalituksia.
Äidinkielen arvosanani mm. oli kyllä useimmiten kouluaikoina kybä ( joskus harvoin vaihtoehtoisesti ysi), joten osaan mielestäni tarvittaessa kirjoittaa melko oikeaoppisesta teksiä muotoseikkojenkin osalta. Ne tekstit on musta kuitenkin erikseen, jossa jaksan joka pilkun paikkaa miettiä. Täällä musta riittää ihan hyvin, jos kirjoittaja nyt suurinpiirtein tajuaa jakaa kappaleensa, aloittaa lauseensa isolla kirjaimella ja hyödyntää pilkkuja & pisteitä.
Totta tietty, että esim. PELKÄN CAPS LOCKIN KÄYTTÖ ON AIKA ÄRSYTTÄVÄÄ.
kapiteelia eikä caps lokcia.
Oli nyt sitten lockkäppiä tai kapitaalia, ni ihan kaikkea ei o kiva lukea isoilla kirjaimilla kirjoitettuna. Mua sinänsä kuitenkaan mitkään pikkukirjoitusvirheet haittaa hevonkukunvertaa, enkä halua juuri kuulua asiasta urputtajiin myöskään.
Toisaalta... Ap on kyllä oikeassa, mikäli haki kirjoituksellaan toisten lukijoiden kunnioittamisen tärkeyden merkitystä.(?) Onhan se tavallaan toisten kirjoittajien kunnoittamista, jos kirjoittais niin selkeää tekstiä, kuin vain kynnelle kykenee. Toisaalta ja toisaalta..
Pitäis itseni kans varmaan alkaa skarpata oikeinkirjoituksessa.;DD Paljo viitti kylläkään kirjoitusten ulkoasuun _täällä_ panostaa, kun joka noin joka kuudes vastaus on jokatapauksessa jokin solvaus, muuta veetuilua, tms.
Kiitosta tietty keskustelusta kiinnostuneille palstailijoille (=ei koske yhden rivin solvaajia tms. muita negatiiviseen ilmaisuun rajoittuneita). Onneksi teitäkin on.:)
meen sitt puis.............ope :`(
*nurkkaan häppeemään*
..onkin olennaista persoonallinen tyylisi ja viestisi tunnistaa lukemattakin. Kappalejakoakin käytät enemmän kuin tarpeeksi. Ei tarvitse mennä nurkkaan häpeämään :D
katohan, on miulla viel noi käytöstavat ainaski hallinnas ;) mutt oot sie ope, aika epeli, jos lukematta tunnistat viestini :D
saiks mie kympin??
*läksynsä lukenu*
Mielestäni virheet tekstissä on sama kuin puhekielessä slangi tai jokin murre.
Kielissä esim. englannissa(ja monessa muussa kielessä) on paljon erikoisia lyhenteitä, jotka voi olla vaikea käsittää 4U.
Tässä nyt on jo aiemminkin esitetty kritiikkiä oikeinkirjoituksesta. Mielestäni on turha kuvitellakaan, että täällä koko kansan netissä olis puhdasta kirjoitusta kaikkien oppien mukaan.
Kyllä tekstistä selvän saa, jos haluaa...tai siis jos on älliä tarpeeksi...tai hermoja
Mielestäni näitä näppäimiä käytetään jo aika luovasti verrattuna pelkkään kirjoittamiseen. Jotenka So what! (joka siis tarkottaa mitäs siitä, entäs sitten) :D
Sen verran haluaisin sanoa kaikille "opettajille", että suurinta kirjoittajan halventamista on kommentoida aloituksen oikeinkirjoitusta, unohtaen asiasisältö täysin. Jos viestin oikeinkirjoitus ärsyttää, niin siitä voi vinkata nätisti sen jälkeen kun on ensin kommentoinut varsinaista asiaa.
...MURHEET...JOO! T:KIRJOITUSHÄIRIÖINEN HUUTAJA
miten tuo kommenttisi vaikuttaa? Ajattelevatko kaikki nyt, että olenpas minä tyhmä ja nauravat aloitukselleni, vai nolasitko juuri itsesi?
En minä voi sille mitään, jollet ymmärrä.
oikeinkirjoituksen perään sillä kaikilla on tänne oikeus kirjoittaa tyylillään ja tavallaan.
Lukija pystyy kyllä valitsemaan mitä lukee.
Ihmettelen miten joku viitsii kommentoida täällä varsin usein kirjoituksen ulkoasua,mut ei sisältöä.-Osoittaa aikamoista itsekeskeisyyttä itsestään!
En millään usko et kukaan tai ainakaan kaikki tekisivät sitä tahallaan tai kiusaksi vaan eivät vain osaa.
Haluatko "haukuillasi" sellaisen kirjoittajan pois täältä sinun sivistyneestä foorumista?
Suvaitsevaisuutta kunnioitan ja äänestäkää sormilla,eli älkää kommentoiko mitään jos ette pysty lukemaan, niin kyllä ne viestit sit selkenee.
Mut ei kun täällä miehen logiikka puolella tämä pikkusieluinen huomauttelu on kaikkein yleisintä,NAURETTAVAA!!!!!
Taitaa nuo suurimmat kirohäröt johtua tekstiviestien kirjoittamisesta ja olla suurimmaksi osaksi juuri sillä porukalla, joka oppi ensin kirjoittamaan teksiviestejä ja sen jälkeen vasta tietokoneella pitempiä sepustuksia...