kun työttömällä on 5 kuukauden työssäoloehto?
Tuleeko sen jälkeen kymmenen kuukauden työssäoloehto?
Kun on tuo työssäoloehto, niin silloin kannattaa ottaa vain vakituinen työpaikka vastaan. Kuuden kuukauden työllistämistukipaikka vie helposti taloudellisen tilanteen miinus merkkiseksi.
Oman näkemyksen mukaan tuo työssäoloehto on lähinnä viimeinen isku työttömän nujertamiseksi ja ainoastaan alkusysäys elinikäiseksi sosiaalipummiksi.
Tuleeko sen jälkeen kymmenen kuukauden työssäoloehto?
Kun on tuo työssäoloehto, niin silloin kannattaa ottaa vain vakituinen työpaikka vastaan. Kuuden kuukauden työllistämistukipaikka vie helposti taloudellisen tilanteen miinus merkkiseksi.
Oman näkemyksen mukaan tuo työssäoloehto on lähinnä viimeinen isku työttömän nujertamiseksi ja ainoastaan alkusysäys elinikäiseksi sosiaalipummiksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaikea nousta sinne 10 kuukauteen jos on muutenkin vaikea saada sitä ensimmäistäkään työpaikkaa. Kokemusta kun pitää kaikesta olla valmiina ja armeija käytynä, lapset tehtynä sun muuta mitä työnantaja keksii sanella ehtoihinsa. Kuka täyttää ehdon, kuka pääsee sukulaisuus- tai kaveripohjalta työnantajan suosioon ja saa työpaikan.
Rankkaa vaan on elämä ilman rahaa, mikä ihme se että vilppiä ja rikollisuutta aletaan suosia yhä enenevässä määrin.
5 kuukauden työssäoloehto on joillekin niiiin pitkän ajan sitoutumista edellyttävä, ettei siihen usko kykenevänsä. Kuten kirjoittaja.
Sen sijaan, että päättäisi sen 5kk kerätä itselleen, jolloin pääsee taas työmarkkinatuelle. Joku,joka pystyy suunnitelemaan elmäänsä hieman pidemmälle ja pystyy jopa ottamaan itsekin vastuuta omasta tekemisestään, voi tuon työssäoloehdon jollain työkkärin "puuhastelu"- kurssilla pelkällä läsnäolollaan itselleen kerätä. Toisille taas ajatus siitä, että pitäisi ihan 5kk ajan tehdä sovitut asiat ja olla sovitusti paikalla on liikaa vaadittu.
Mikä saa kirjoittajan kuvittelemaan, että kokopäiväisiä vakituisia työpaikkoja on ylipäätään tarjolla just millään alalla??Ja että niitä tarjotaan työttömille, joiden "kannattaa ottaa vain sellainen vastaan". Niin kannattaisi ite kenenkin määräaikaisen ottaa vastaan, vaan kun niitä ei ole.
Työssäoloehtoa, siis sitä 10kk liiton jäsenenä, että pääsee ansiosidonnaiselle, olen aikoinani kerännyt pätkissä, ja pikkupätkissä tosiaan. En olisi ikinä päässyt pois työmarkkintuelta, jos olisin passiivisena istunut kotona odottelemassa "kannattavaa vakituista työpaikkaa". Sellaiset ajat taisi jäädä sinne 80-luvun lopun nousuvuosiin.
5kk työssäoloehto on uudessa laissa oletettavasi laitettu sinne siksi, että jossakin se raja pitää olla, ja että jossain vaiheessa siitä omasta työttömänä olemisesta pitää ottaa itse vastuu alkaa toimia. 5kk työssäoloehto määrätään niille, jotka ovat jo vuosia saaneet työmarkkinatukea. Erittäin pitkäaikaistyöttömille. Uskon, että sellainen määrätään kyllä ihan syystä. Jos ei mikään toiminta millään meinaa sopia, mitä osoitetaan. Niin mitä sitä sitten jatkamaan. Jatkuvien uusien karenssien määrääminen on sekin turhaa hommaa. Vastuu siirtyy kansalaiselle itselleen. Tee jotain.
Tämän toimiston johtajan ohjeet on, että 5kk työssäoloehdon saaneille asiakkaille aktiivisesti tarjotaan toimenpiteitä, jos se työttömyys edelleen vaan jatkuu. Ja jos ei edelleenkään halua mitään tehdä, tehdään tietty toimikuntakysely uudestaan.
Tieto lausunnoista menee sosiaalitoimistoon, josta työtön ja tuloton hakee toimeentulotukea. Lausunto, jossa saa työssäoloehdon jälkeen uuden sanktion uudesta kieltäytymisestä kertoo sossulle, että mitkään toimenpiteet työllisyyden edistämiseksi TAI edes työmarkkintukioikeuden palauttamiseksi eivät kiinnosta -> leikataan toimeentulotukea. Leikkaavat sitä sitten niin paljon ja niin usein, kuin laki määrää.
...taas päästään tekemään lautakuntakyselyä?
Kun käy työttömien päivähoidossa tai työssä 5 kuukauden ajan, niin ei se anna yhtään suoja-aikaa seuraavalle työssäoloehdolle.
Kun tuon työssäoloehdon on saanut, niin sieltä surkeudesta pääsee pois vain hankkimalla työpaikan.
Jos lähtee pitämään yllä työmarkkinatukioikeutta, niin saakin sitten loppuelämän tehdä sillä tuella töitä tai käydä päivähoidossa.
onko työttömyysturvassa ja työmarkkinatuessa sitten rahallisesti eroja?
- työmarkkinatuki, heikoin ehdoiltaan voidaan velvoittaa kurssille tai työaktivointiin samalla rahalla.
- peruspäiväraha, saman suuruinen kuin edellinen työssäoloehdon täyttäneille.
- ansiosidonnainen määräytyy palkasta saanti edellyttää työttömyyskassan jäsenyyttä ja työssäoloehtojen täyttymistä.
ansiosidonnaisella nyt mutta sekin loppuu muutaman kk:n piästä:(
noi ehdot on hanurista siinä samaa mieltä.mutta 6kuukauden duuni kannattaa ottaa joka tapauksessa.voit hakea sinä aikana vakituista työtä tai heti sen jälkeen.tekee paremman vaikutuksen kuin se että olet viimeiset pari vuotta taluttanut mäyräkoiria kotisohvalle.