Miten se juttu menee tuon työajan lyhennyksen kanssa? Tes sanoo, että työajan lyhennys on 96 tuntia vuodessa ja työajanlyhennysraha 3,6% palkasta. Muuten juttu on selitetty helvetin huonosti. Tästä oli töissä kysymystä ja kaveri väitti, että työajanlyhennysraha kuuluu saada silloin kun tuota vapaata ei ole pitänyt. Minulla taas on semmoinen käsitys, että vapaat saa pitää ja tuo raha on tarkoitettu kompensoimaan ansionmenetystä siltä ajalta.
Työajan lyhennys
5
15564
Vastaukset
- Nimimerkki
"Pekkasethan" on palkallista vapaata, joten miten silloin voisi tulla ansiomenetystä? Palkaton vapaa on sitten aivan eri asia, ja sitä ei pidä sekoittaa työajanlyhennyksiin.
- kysymys....
Palkallisthan se on, mutta miten tuntipalkkainen työntekijä vapaalla merkkaa tunteja listaansa? Asetanpa tämän mahdollisimman selkeästi: Tarkoittaako työajanlyhennysraha palkkaa pekkasten ajalta?
- akku
kysymys.... kirjoitti:
Palkallisthan se on, mutta miten tuntipalkkainen työntekijä vapaalla merkkaa tunteja listaansa? Asetanpa tämän mahdollisimman selkeästi: Tarkoittaako työajanlyhennysraha palkkaa pekkasten ajalta?
Meillä maksetaan jokaisesta tehdystä työtunnista ns. "pekkaskorvaus" (työajantasaamislisä), joka on 6,3% keskituntiansiosta.
Pekkaspäiviä voi pitää 12,5 päivää, eli 100h vuodessa. Niistä ei sitten erikseen makseta mitään.
Tiedän, että on olemassa maksutapa, jossa ei makseta joka tilissä tätä pekkaskorvausta, vaan silloin kun työntekijä on ollut pekkasvapaalla. - liittoon
akku kirjoitti:
Meillä maksetaan jokaisesta tehdystä työtunnista ns. "pekkaskorvaus" (työajantasaamislisä), joka on 6,3% keskituntiansiosta.
Pekkaspäiviä voi pitää 12,5 päivää, eli 100h vuodessa. Niistä ei sitten erikseen makseta mitään.
Tiedän, että on olemassa maksutapa, jossa ei makseta joka tilissä tätä pekkaskorvausta, vaan silloin kun työntekijä on ollut pekkasvapaalla.Sinua nyt kyllä kusetetaan..
Kysy asiaa liitosta.
Mutta jos et ole jäsen, niin sinähän olet työnantaja myönteinen- / eli lahjoita vaan pekkasrahasi työnantajallesi.Asia on sillä siisti........
- akku
Jos olet saanut työajantasaamislisän (=pekkaskorvaus), mutta et ole pitänyt vapaita, niin TA joutuu maksamaan ne sinulle samoin kuin maksaisi ylityöstä! Näin metallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492939Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471179
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78941