Miten se juttu menee tuon työajan lyhennyksen kanssa? Tes sanoo, että työajan lyhennys on 96 tuntia vuodessa ja työajanlyhennysraha 3,6% palkasta. Muuten juttu on selitetty helvetin huonosti. Tästä oli töissä kysymystä ja kaveri väitti, että työajanlyhennysraha kuuluu saada silloin kun tuota vapaata ei ole pitänyt. Minulla taas on semmoinen käsitys, että vapaat saa pitää ja tuo raha on tarkoitettu kompensoimaan ansionmenetystä siltä ajalta.
Työajan lyhennys
kysymys....
515654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Pekkasethan" on palkallista vapaata, joten miten silloin voisi tulla ansiomenetystä? Palkaton vapaa on sitten aivan eri asia, ja sitä ei pidä sekoittaa työajanlyhennyksiin.
Palkallisthan se on, mutta miten tuntipalkkainen työntekijä vapaalla merkkaa tunteja listaansa? Asetanpa tämän mahdollisimman selkeästi: Tarkoittaako työajanlyhennysraha palkkaa pekkasten ajalta?
Meillä maksetaan jokaisesta tehdystä työtunnista ns. "pekkaskorvaus" (työajantasaamislisä), joka on 6,3% keskituntiansiosta.
Pekkaspäiviä voi pitää 12,5 päivää, eli 100h vuodessa. Niistä ei sitten erikseen makseta mitään.
Tiedän, että on olemassa maksutapa, jossa ei makseta joka tilissä tätä pekkaskorvausta, vaan silloin kun työntekijä on ollut pekkasvapaalla.
Sinua nyt kyllä kusetetaan..
Kysy asiaa liitosta.
Mutta jos et ole jäsen, niin sinähän olet työnantaja myönteinen- / eli lahjoita vaan pekkasrahasi työnantajallesi.Asia on sillä siisti........
Jos olet saanut työajantasaamislisän (=pekkaskorvaus), mutta et ole pitänyt vapaita, niin TA joutuu maksamaan ne sinulle samoin kuin maksaisi ylityöstä! Näin metallissa.