Auttakaas Gurut onnetonta. IPOD Nano on tilattu ja nyt kovalla kiireellä levyt kovolle. Mutta ongelmaan. Haluaisin tallentaa musiikin sekä 256kb/s laatuisena sekä pakkaamattomana (koti kuuntelu). Herne menee siksi koska sekä pakattu että pakkaamaton musiikki ilmestyy musiikki-kirjastoon. Miten tämä voidaan välttää?
musa iTunes7:aan
pakattuna ja pakkaamattomana
3284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinun pitää tehdä kaksi erillistä soittolistaa.
Soittolistoissa toimii haku ja selaus aivan samaan tapaan kuin musiikkikirjastossa joten et menetä mitään sillä että hallitset musiikkia soittolistojen kautta.
Voit myös tehdä soittolistoihin omia kansioita jolla voit erotella pakatut ja pakkaamattomat soittolistat erikseen.
Tee kaksi dynaamista/älykästä soittolistaa eli reaaliaikaisesti päivittyvää soittolistaa:
"Pakkaamaton Musa" älykäs soittolista/smart playlist määritteet:
"Nopeus/Bitrate" > "On suurempi kuin" > "320kbps"
"Pakattu Musa" älykäs soittolista/smart playlist määritteet:
"Nopeus/Bitrate" > "On pienempi kuin" > "320kbps"
PS. Jo tehdyistä soittolistoista voi vetää valittuja kappaleita uusiin staattisiin/muuttumattomiin soittolistoihin.
PS2.Muista valita iPodista että se ei päivitä muuta kuin valittuja soittolistoja (jos nanoon ei muuten mahdu musiikit).
Syvä kumarrus, kiitos!
Hetki sitten tämä kämppä oli täynnä repimiäni hiuksia. Avatessani Tunesin se alkoi automaattisesti yhdistämään soittolistoja kysymättä mitään. Sillä seurauksella, että kaikki pakkaamaton musiikki siirtyi pakatun sekaan. En keksinyt keinoa asian korjaamiseen, joten tyydyn siis kuuntelemaan pakkaamattoman musiikin levyltä. Miten em. episodin olisi pystynyt välttämään?