Vatsalihaksia

pilateksella

Onko mahdollista saada pyykkilautavatsaa pilateksella? Rasvaa ei juurikaan ole vatsan ympäristössä, mutta haluaisin saada sellaisen vatsan, että.. ihan littana. lihaksikas. Tai miten se nyt kuvataan. Minulla nimittäin ei ole mitkän parhaat vatsalihaset. Käyn myös juoksulenkeillä.

5

4967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kimmo poika

      kokeile vielä lisäksi, istumanousuja niin että nostat myös jalat ilmaa, ja kosketat aina varpaitasi, elikkästä ns, linkkuveitsiä.
      vatsalihaksia.
      teet lisäpainolla pääntakana ja teet 3x12 sarjoja.
      yksi kuukaus ja alkaa vatsalihakset hienosti pullahtelemaan esiin.
      koko talvi aikaa tehdä ja treenata omaa vartaloa sellaiseksi kuin haluaa.
      mä arvostan että joku viitsii pitää vatsan seudusta huolta, hei tsemppiä sulle!

    • sdfsg

      Pilateksesta en tiedä, mutta jos viitseliäisyyttä löytyy, niin tee 500 istumaannousua joka päivä.

      Tiedän, ei ole muodikasta ja tulee hiki ja väsy, mutta puolen vuoden päästä on komea sixpäkki.

      Tämä ei muuten ole kettuilua eikä edes huumoria.

      • ohikulkijainen

        Vähän jälkijunassa tähän keskusteluun, mutta...
        Tavallisesti tehdään vatsalihasliikkeitä niin, että ne lihakset pullahtavat siihen vatsan päälle. Pilateksessa niitä lihaksia yritetään koko ajan pitää tiukasti vedettyinä sisäänpäin, jolloin ne syvät "hoikistavat" lihakset ovat työssä. Eli jos osaa tehdä pilates-vatsat oikein niin pitäisi tulla tosi kiinteä kaunis vatsa. Sikspäkki ei ehkä välttämättä näy niin selvästi vaan vatsa on litteä ja sileä.


    • 1234

      pilates kohdistuu enemmän poikittaiseen vatsalihakseen sekä vinoihin vatsalihaksiin.. ei niin paljon suoriin. Äläkä ota mitään ylimääräisiä painoja mukaan alussa.. äläkä tee liikaa toistoja.. yleensä vatsalihasliikeissä riuhdotaan hirveää vauhtia väärällä takniikalla.. oikea tekniikka ja hidas tempo niin jo muutama toisto tuntuu jos olet aloittelija

      • pikku myy

        heip!voisko joku ihana neuvoa, tarkoittaako se lantion neutraaliasento sitä, että vatsalihasliikkeitä tehdessä selkä ei ole ihan kiinni tiukasti lattiasa,vaan lantiossa on sen normaali kaari(vaikka samalla vatsalihakset on sisäänvedettynä? en pilates kirjoista ihan ymmärrä mitä toi neutraaliasento tarkottaa.. kun joskus on neuvottu, että vatsalihakset ei treenaannu jos selkä ei oo ihan "liimaantuneena" lattiaan..kiitos vastauksista;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe