Miksi miehet valittaa, kun eivät saa vastauksia?!

Mulla on ollut kuvallinen treffi-ilmo palstoilla muutaman viikon ja viestejä on tullut paljon. Ongelma on siinä, että useimmat miehet jotka viestejä laittavat eivät kerro yhtään mitään itsestään! Profiilissa ei ole kuvaa, vain pari lausetta kuvausta, joillakin pelkkä otsikko. Ja viestit ovat tyyliä "Laita viesti jos kiinnostuit musta!" Siis mistä voisin kiinnostua, kun ei ole minkäänlaista tietoa mihin tarttua?! Turha urputtaa jos ei naisilta tule vastauksia, kun ei ole minkäänlaista yrityksen poikastakaan tehdä itseään tykö... Onneksi joukossa on ollut pari helmeä, joiden kanssa olen vaihtanut pitkiä hauskoja viestejä.
72061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Puhut asiaa "merituulio". Jos kurkkaat city.fi kuvagalleriaa, niin voit todeta, mitä "miehet" toteavat yleisimmin naisesta.

Kun kurkistat iskuri.net ja sieltä miesten kuvallisia profiileja, niin ei liene enää epäselvää, mistä loppupeleissä on kysymys?

Sanot "kun ei ole minkäänlaista tietoa mihin tarttua?!" Kyllä on tietoa ja uljaimmilla on myös mihin "tarttua".

Pitää ainoastaa lukea oikein ja ymmärtää oikein oikein, niin miehetkin saavat, keneltä saavat?

Äänestä

Joillekin olen vastannutkin kysymällä, että mikä hänet mielestään erottaa tuhansista muista kuvattomista profiileista, millä perusteella juuri hän olisi se mielenkiintoisin. Siihen tyssää se kirjeenvaihto, ihan kuin hampaita yritettäisi repiä suusta :-).
Kyllä se kuva ainakin edesauttaa nimimerkin muistamista, sitä kannattaisi tarjota jo ensimmäisessä yhteydenotossa, mikäli sitä profiilissa ei ole. Eihän näitä muuten erota toisistaan millään.

Äänestä

Kuules nyt, siinä ei auta vaikka olisi kuva itsestään tai kertoisi rehellisesti mitä hakee ja kuka on. Kokeiltu on, muutama yhteydenotto tuli mutta siihen se sitten jäikin. "Naiset" tai ketkä vastapäässä kirjoittelevatkin taitavat aina "löytää" parempaa seuraa. Parempi kyllä unohtaa nettideittailu kokonaan, jotkut onnistuvat siinä, toiset eivät. Yritetty on enkä todellakaan ole kirjoittanut mitään yhden rivin juttuja itsestäni enkä myöskään ladellut mitään tylsää vaatimuslistaa.

Äänestä
  • On ollut kuvaa jos minkälaista, kasvokuvaa, kokovastalokuvaa, olen kertonut itsestäni ja harrastuksistani ja vastausta ei kuulu ei edes kuvattomilta naistenprofiileilta, oli nainen sitten yh tai mikä tahansa. Kuva tosin auttaa sen verran että ihan uteliaisuutta käydään kurkkimassa ja kirjoitukseni on kyllä aina luettu. Aloitukseni olen myös tehnyt aina yksilöllisesti jollekkin naiselle, massapostitusta en harrasta.

    Mutta ihan turhaa..

    Tosin oman paikkakuntani naisten taso on sen verran matala (kuvallisista päätellen), että empä nykyään kehtaa edes tehdä aloituksia.

    Äänestä

Valitettavasti olen huomannut samaa joissakin miehissä. Eivät raukat ymmärrä, että aikuinen normaali nainen ei todellakaan syty muutamasta sanasta profiilissa.

Eräässä profiilissa on erinomainen lausahdus:
"JOS HALUAA SAADA ON PAKKO ANTAA". Tarkoittaa juuri sitä: jos haluat löytää jotakin hyvää, on sinun pakko antaa myös itsestäsi. Olla avoin ja rehellinen.

Näin kun toimisivat useammat. Mutta valitettavasti joku 45:n ikäpyykki tekee monelle miehelle jotain kummallista...ollaan aika hukassa...halutaan, muttei anneta...??

Äänestä

Hei, olen kokent tismalleen saman; oma profiilini on suhteellisen pitkä ja kerron vastaukseni kysymyksiin sangen perusteellisestikin, kuviakin on useampia ja jos sitten saan viestin mieheltä, jolla ei ole vastauksena esim. kuin Harrastukset: on, Elokuvat; katson jne., niin eihän se nyt paljon sytytä ja vielä viestissä lukee "lue mun proff ja mailaa" Hohhoijaa ja onnea vaan kaikille.

Äänestä

mieltä ja samaa kokenut kuin merituulio. Muutaman sanan vastauksia on profiilissa ja kun pyytää että voiskos hieman enemmän kertoa itsestään, niin sillon vaietaan, eikä enää koskaan palata asiaan. Ihmettelen samaa, eli miten miehet voi kuvitella että täältä löytyy jotain, jos kerran ei oo valmis myös itestään antaa jotain. Itse olen myös saanut kokea muutaman sellaisen miehen joka todella osaa kirjottaa itsestään, kommentoida, ja osaa kysyä myös minulta jotain. Mut se suurin osa on kyllä näitä miehiä mistä merituulio puhui

Äänestä

Kommentoi aloitusta


merituulio kirjoitti:

Mulla on ollut kuvallinen treffi-ilmo palstoilla muutaman viikon ja viestejä on tullut paljon. Ongelma on siinä, että useimmat miehet jotka viestejä laittavat eivät kerro yhtään mitään itsestään! Profiilissa ei ole kuvaa, vain pari lausetta kuvausta, joillakin pelkkä otsikko. Ja viestit ovat tyyliä "Laita viesti jos kiinnostuit musta!" Siis mistä voisin kiinnostua, kun ei ole minkäänlaista tietoa mihin tarttua?! Turha urputtaa jos ei naisilta tule vastauksia, kun ei ole minkäänlaista yrityksen poikastakaan tehdä itseään tykö... Onneksi joukossa on ollut pari helmeä, joiden kanssa olen vaihtanut pitkiä hauskoja viestejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu