kipu polevessa

**Onko kellään ideaa?

Mitä tämä mahtaa olla? Rivakan lenkin jälkeen on aivan yllättäin tullut outo oire: Vasen jalka on jotenkin kipeä ja jäykkä polvesta. Kummallisesti säären/polev takapuolelta. Kun vasenta jalkaa koukistaa, se on yhtäkkiä jotenkin jäykkä ja sitä särkee tuonne takaosaan kun koukistaa. Mitä v***** tämä on?
11064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Veikkaisinpa, että sinulla vain takareisi vihoittelee; reisilihaksemme kiinnittyvät polven ’kautta’ sääriluuhun jänteillä, ja juuri nämä jänteen ja luun liitoskohdat ovat alttiina tulehduskivuille
Kasasin tähän nopeasti jotakin tärkeintä venyttelystä, ja pistin vielä linkin mielestäni hyviin venyttelyn ohjeisiin, jos kiinnostaa enemmänkin tutkia. Venyttelyllä voidaan ehkäistä monet pienemmät vammat ja lihasten sekä jänteiden kiputilat. Esim. pitkäkestoisen juoksun jälkeen lihas jää supistuneeseen tilaan, jolloin se tulee palauttaa normaaliin mittaansa venyttelyjen avulla. Kun nivelen liikerata lyhenee, vaikeuttaa se myös muuta liikkumista, ja johtaa erilaisten rasitusvammojen ja väsymistilojen syntymiseen.
Säännöllinen venyttely:
1. vähentää lihasjännitystä
2. saa kehon tuntumaan rennommalta
3. parantaa koordinaatiota ja liikelaajuuksia
4. ennaltaehkäisee liikuntavammoja, kuten lihasrevähdyksiä
5. opettaa tuntemaan omaa kehoa
Kylmiltään ei tulisi koskaan venytellä, vaan se tulisi liittää osaksi jotain muuta harjoittelua.
Ja varsinainen venyttely tulisi tapahtua 20 min. - 3 tuntia harjoituksen jälkeen mm. lihaskramppien ehkäisemiseksi.
Rauhallinen ja tasainen hengitys on tärkeä osa venyttelyä. Sisäänhengitys kuljettaa lihakseen verenkierron mukana happea ja uloshengitys puhdistaa kehon hiilidioksidista.
Tarkemmin tietoa venyttelystä ja kuvia tärkeimpien lihasryhmien venyttelystä löydät täältä:
Lähde: http://www.kolumbus.fi/soile.prusi/sivut/Venyttely.htm

Mutta kun tuossa polven seudulla on kaikenlaista ’tavaraa’; lihaksia, jännettä, sidettä (ligament) ja vielä rustoa, http://www.medterms.com/images/ABAKNEE.GIF niin eipä sitä kukaan ihan pelkän oman kokemuksen perusteella pysty paljon sanomaan - ehkeipä edes lääkärikään?

Usein puhutaan myös oireyhtymästä (Patellofemoral Pain Syndrome), mikä sekin tarkoittaa kaikkia niitä polven seudun ongelmia, jotka liittyvät reisilihaksiin ja polven alueelle (Patella = polvilumpio, ja femur =reisi).

USA:lainen Perhelääkäri (Family Doctor) väittää, että tällaiset polviharjoitukset (Exercises to help your knee pain) voisivat auttaa polven seudun eri vaivoihin .. http://familydoctor.org/479.xml?printxml

Toivottavasti nämä kuvat antavat vähän vinkkiä siitä mistä voisi olla kysymys. Ja lääkärisihän tuon osaa sitten tarkemmin kertoa jos ei ala hellittää!

Arvelisin kuitenkin, että ongelmasi on – takareisi ja että siitä selviää helposti ja yksinkertaisesti venyttelemällä takareisiä (hamstrings)!
http://www.aclsolutions.com/images/Seif_hamstring graft.jpg

HUOM!
Nämä vain vihjeiksi ja vinkeikksi!

Ja jos ei ala helpottaa niin fysioterapeutin tai lääkärin tutkimuksethan sen tarkemmin selvittää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jippioh kirjoitti:

**Onko kellään ideaa?

Mitä tämä mahtaa olla? Rivakan lenkin jälkeen on aivan yllättäin tullut outo oire: Vasen jalka on jotenkin kipeä ja jäykkä polvesta. Kummallisesti säären/polev takapuolelta. Kun vasenta jalkaa koukistaa, se on yhtäkkiä jotenkin jäykkä ja sitä särkee tuonne takaosaan kun koukistaa. Mitä v***** tämä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu