Mitä naisen logiikka sanoo tällaiseen meriä syleilevään kysymykseen?
Itse olen mies ja osaan kääntää toisen onnen myös omaksi voimavarakseni. Onko tämä mielestänne ihmeellistä, omituista, epäilyttävää tai muuten vaan epäoleellista?
Itse olen mies ja osaan kääntää toisen onnen myös omaksi voimavarakseni. Onko tämä mielestänne ihmeellistä, omituista, epäilyttävää tai muuten vaan epäoleellista?
Vastaukset 10
Vanhimmat
sinä olet yksi niistä harvoista ihmisistä, jotka kykenevät ottamaan ilon ja onnen omaan elämäänsä.
Ihmeellistä? Ei toki, Omituista? Ja puppua kans, Epäillyttävää? Vain jos asiaan littyy loukkaus toista kohtaan. Epäoleellista? Mikään tässä maailmassa ei ole epäoleellista vain mielipiteet voivat eriytyä kyseisestä. Meriä syleilevä? *Jää istumaan haaveisiin...*
Sitä voi oppia iloitsemaan toisen onnesta.
SIIS ESIM. NIIN VOI OPPIA ILOITSEMAAN TOISEN ONNESTA ET
1. ON ELÄMÄNARVOT SELLAISES JÄRJESTYKSES, ETTÄ HALUAA OLLA EPÄITSEKKÄÄMPI JA ILOITA ELÄMÄN YKSINKERTAISISTA ASIOISTA KUTEN ESIM. IHMISOLENTOJEN KAUNEUDESTA JA SÖPÖYDESTÄ.
NÄIN OLLEN ON MYÖS SÖPÖÄ KATSOA JA NÄHDÄ KUINKA TOINEN VOI HYVIN. KAIKKIA EI VOI TIETENKÄÄN RAKASTAA, MUTTA JOKU YLEINEN TOISISTA IHMISISTÄ VÄLITTÄMINENKIN VOI SAADA AIKAAN SEN ET ON IHAN OK ET TOISEL MENEE HYVIN. EIKÄ OLE AINAKAAN MITÄÄN TARVETTA TOIVOA ET MENIS HUONOMMIN TOISEL.
2. ELÄMÄ ON PALJON HELPOMPAA KUN ILOITSEE TOISEN ONNESTA, EIKÄ SE TARKOITA ET HYPPIS ILOSTA KUN TOINEN ILMOITTAA MENEVÄNSÄ NAIMISIIN, VAAN SE ON SELLAINEN TUNNE ET IHAN HIENOO HÄNELLE.
YM. YM.
siis käännät toisen onnen omaksi voimavaraksesi? kerro esimerkki. Kyllähän itsekin yritän olla iloinen toisten onnistumisista, mutta miten kääntää voimavaraksi, hmm.. vaikeampi kysymys.
Niin, minuakin kiinnostaisi tietää, tapahtuuko asia vain päässäsi (eli kuvittelet sen olevan sinulle voimavara), vai tapahtuuko sinunkin elämässäsi merkittäviä asioita, kun ystävälläsi menee hyvin?
Minulle tulee lähinnä mieleen, että ihminen, joka kääntää toisen 'onnen' voimavaraksi, elää tämän ihmisen kautta. Eli ts. ei elä omaa elämäänsä. On eri asia vaikkapa iloita toisen puolesta siitä, että tämä sai hyvän työpaikan.
että näitä toisten onnesta ahdistuvia/katkeroituvia on enemmän kuin siis toisinpäin? Joillakin on tapana kääntää hyvätkin asiat päälaelleen eli löytää asiasta kuin asiasta sen mustan puolen, vaikka sitten väkisin.
Mielestäni pelkkä hetkellinen onnen tunne on jo itsessään voimavara.
Joku haluaa nähdä muiden asiat synkkien silmälasien läpi narsistisesti tyyliin "kyllä mulla vaan on mahtavan hyvä elämä, mutta voi voi noita muita harhailevia luusereita".
On ihmisiä, jotka haluavat nähdä asiassa kuin asiassa juuri sen synkän puolen:)
Epäilit heti ensimmäisenä, että toiselta puuttuu oma elämä, jos tämä toinen osaa olla onnellinen myös muiden puolesta. Kun hetkellisiä onnen tunteita on riittävästi, niin kyllähän se väkisinkin muuntuu matkan varrella voimavaraksi tukevoittamaan ihan sitä omaa elämää.
Eihän kai tämä oma pieni onnellinen havaintoni ollut sinulta pois? :)
Juuri tätä minäkin tarkoitin - leikit kielikuvilla, muttet osaa antaa konkreettista esimerkkiä.
Se, että iloitset muiden puolesta on minun logiikallani sitä samaa iloa, mitä muutkin ihmiset tuntevat. Siksi lähinnä ihmettelen, mikä on aloitusviestisi tarkoitus. Miten oma ilosi muiden puolesta erottuu muiden vastaavasta ilosta?
erota muiden ilosta? Olipa ihme heitto?
Toiset eivät osaa iloita lähimmäisensä onnesta sitten kirveelläkään. Jos esim. lähin ystävä/-tär menee kihloihin, niin tämä ammutaan sitten heti alas tyyliin "ei tule onnistumaan". Tällaisesta suhtautumisesta ei varmaan tule ylimääräistä voimaa kummallekaan osapuolelle. Negatiivinen ajatus syö ihmistä sisäisesti ja positiivisella ajattelulla on juuri päinvastainen vaikutus. Joku selviää vakavastakin sairaudesta, koska nämä positiiviset ajatukset auttavat juuri tällaisissa tilanteissa. Tällöin esim. lähipiirissä tapahtuvat positiiviset asiat voivat olla juuri niitä ratkaisevia signaaleja sairauden voittamiseksi.
Olenko jossain vaiheessa väittänyt, että oma iloni eroaisi muiden ilosta? Ei oikein tuo logiikkasi aukene?
Jos et nytkään ymmärrä pointtiani, niin sille en sitten mahda mitään. Voimia sinulle kaikesta huolimatta, vaikka sinulta sitä taitaa voimia löytyä vaikka muille jakaa?
Eipä ollut aikomukseni heittää sen kummempaa kysymystä. Minulla on tapana 'takertua sanoihin', eli jos joku väitää jotain, se pitää perustella.
Mutta perustelit jo, joten se siitä. En periaatteessa ole eri mieltä edes, kyllä minullekin perammin sopii se, että toisella menee hyvin kuin huonosti. Ja se, että toisella menee hyvin, ei sovi useimmille. Valitettavasti. Mutta pitää siis olla realisti joka suhteessa.