Valavontakamera työpaikalla

Valavontakamera työpaikalla

Elikkä minkä tarkoituksena työpaikoilla on valvontakamerat saako tällä kameralla tarkaila minun ruokatauon ja kahvitauon kestoa ja saako niillä perusteilla uhkailla irtisanomista koska olen pitännyt kerran pidemmän ruokatauon kuin oli tarkoitus?

9

1190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peter Pan

      todellakaan. Nykyään näyttäisi olevan vallalla tämä "V*ttu, me tehdään mitä huvittaa"- ajattelumalli monessa yrityksessä.

      • Vai mitä?

        että työntekijöillä on vuo "V***u me tehdään mitä huvittaa" -mentaliteetti ?


    • Winfred Harmaja

      tarkkaillaan että et sosialisoi liikaa. Big Brother katsoo sinua! Tee työsi nurkumatta ja
      pidä pääsi kiinni, ettei siihen tarvitse napauttaa
      pieni demarin alku!

      • valvoo laiskoja

        tyhmiä kyselet, tottakai kamera voi valvoa työntekijöitä! Meillä jopa vessassa kamera ja siitä on kerrottu, ei haittaa mitään.


      • punikki...tatti

        nyt wanna-be-porvari. Kysymys on nyt lainsäädännöstä tai vastaavasti hyvien tapojen mukaisesta käytännöstä eikä mistään punavankien lahtaamisesta. Yksityistilat, jollaisia ovat myös ruokatilat ja vessat, OVAT yleensä kameraseurannan ulkopuolella. Onkin sitten aivan oma asianne jos haluatte paskoa tai vetää käteen yleisön edessä, mutta normaalissa työyhteisössä ei harrasteta mitään orwellimaisuuksia eikä kytätä ruokatunnin pituutta kameroin. Tarkassa ajanseurannassa on kellokortti parempi systeemi.


      • Winfred Harmaja
        punikki...tatti kirjoitti:

        nyt wanna-be-porvari. Kysymys on nyt lainsäädännöstä tai vastaavasti hyvien tapojen mukaisesta käytännöstä eikä mistään punavankien lahtaamisesta. Yksityistilat, jollaisia ovat myös ruokatilat ja vessat, OVAT yleensä kameraseurannan ulkopuolella. Onkin sitten aivan oma asianne jos haluatte paskoa tai vetää käteen yleisön edessä, mutta normaalissa työyhteisössä ei harrasteta mitään orwellimaisuuksia eikä kytätä ruokatunnin pituutta kameroin. Tarkassa ajanseurannassa on kellokortti parempi systeemi.

        Sinuakin syöpäläistä kamerani valvoo, tee
        työsi nurkumatta! Ei sosialistia kamera pahenna,
        kun ei lapsenakaan pullaan tukehtunu..


    • kameravalvonnassa
    • Valvontakameroista

      Kun yrityksiin asennetaan valvontakamerat tulee työntekijöille pitää YT-neuvotteluasiasta(siis YT-neuvottelua ei pidetä ainoastaan irtisanomisen yhteydessä). Valvontakameroita ei saa olla henkilökunnan tiloissa, ei pukeutumistiloissa eikä etenkään WC:ssa tai suihkutiloissa. Jos työstä lähtee jatkuvasti ennen työajan päättymistä pitää työnantajan keskustella työntekijän kanssa ja antaa tarvittaessa kirjallinen varoitus. Suin päin ei työntekijää voi irtisanoa. Nämä asiat on laissa ja ne voi tarkistaa työntekijäliiton lakimieheltä tai työnantaja voi tarkistaa työnantajaliiton lakimieheltä. Tosin toiset työnantajat ovat sen verran tyhmiä, että suin päin irtisanovat työntekijöitään milloin mistäkin syystä ja joutuvat maksamaan menettelystä aiheutuneet korvaukset jälkeen päin työntekijälle.

      Sä voisit ostaa jonkun työsuhdelakioppaan,, niitä löytyy kirjakaupoissa ja ovat suht helppolukuisiakin

    • Pomo

      Nii tarkotat varmaa että kerran olet jäänny kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      140
      6653
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5739
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4490
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3892
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2966
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2402
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2270
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2197
    Aihe