Vastarintaan, käy ! Js kun sotaan lähdetään, on hyvä suojata myös muu ruumis ;)
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1240268
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1240268
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen sisuksissani aina tiennyt tuon. On täysi fakta myös se, että kypärä antaa väärän turvallisuudentunteen.
Turvallisuus on VAUHDISTA kiinni, ei kypärästä!
jos tulee vastaan odottamaton tilanne kuten kaatuminen ajossa niin saattaapa kypärästä olla
kovastikin hyötyä. Tuo artikkeli nojautui täysin
siihen miltä etäisyydeltä autot ohittivat tutkijan. Ajan yleensä samoja vauhteja onko kypärä
päässäni vai ei. Sitä vaan ei nykyisin helpolla jätä pois kun on kavereillekin tullut pahoja kaatumisia ja kypärästä olisi ollut silloin selvää hyötyä.
Kyseinen tutkimus oli tehty Britanniassa, jossa ei juuri ole pyöräteitä. Koehenkilöitä oli tasan yksi (=tutkimuksen tekijä). Olet kylläkin oikeassa siinä, että vauhdilla on merkitystä eikä kypärän käyttö vähennä päättömän kaahailun vaarallisuutta.
Mites paljon vammautumisia estettäis, jos jalankulkijoilla ja autoilijoilla olis kypärät! Ei kaikkea voi suojata, pyöräilyn ideaan kuuluu se ilmakylvyn ottaminen
Kovinta vauhtia ajavat ne, joilla on kypärä ja kaikki muutkin pyöräilykaupasta ostetut kivat trendivarusteet!
Kyllä ketuttais polkea autojen seassa tai ajokaistan reunassa, sellasia tolvanoita ratin takana tässäkin maassa, että huhhuh.
Parasta vaan pysyä pyörätiellä, siellä on huomattavasti vähemmän tolvanoita. Etenkin näin säiden huonontuessa pyöräkaistoilla on suorastaan mukavan väljää.