Minulla on SUURIA vakeuksia olla tällähetkellä, koska minä epäilen miestäni siitä että hän on kiinnostunut muista naisista, että katsoo niitä ja haaveilee niistä, vaikkei tee mitään. siis en pelkää että hän tekee mitään, pelkään että hän katsoo ja ajattelee. tästä tulee meille kokoajan riitoja, kun kyselen ja syytän että hän katsoo muita kun kävelemme jossain, vaikka tiedän varsin hyvin että se on normaalia kiinnostusta ympäristöstään mitä minäkin teen. MIKSI minä olen tällainen ja miksi minulla on näinkin paha olla pienestä asiasta, minkä ei pitäisi vaikuttaa mihinkään?? olen jo suht aikuinen nainen, yli 25 vuotias kuitenkin, ja minä en tajua miten elämäni on näin vaikeaa. minulla on vaikeaa ajatella miestäni edes koulussaan, koska siellä tulee vastaan naisia. ajattelen kokoajan että hän katselee ja miettii niitä.
en tiedä johtuuko nämä siitä kun alussa mies sanoi mulle päin naamaa että koulussa kattelee kauniita tyttöjä ja haaveilee seksistä niitten kanssa. ja sillon hän jätti minut ja harrasti seksiä muitten kanssa. sen jälkeen hän on ollut minua kohtaan ihan hyvä. siitä tapauksesta on nyt yli puoli vuotta.
tämä elämä tuntuu niin surulliselta tällä hetkellä. ei tee mieli edes nousta aamulla kun ei ole hyvä olla.
en tiedä johtuuko nämä siitä kun alussa mies sanoi mulle päin naamaa että koulussa kattelee kauniita tyttöjä ja haaveilee seksistä niitten kanssa. ja sillon hän jätti minut ja harrasti seksiä muitten kanssa. sen jälkeen hän on ollut minua kohtaan ihan hyvä. siitä tapauksesta on nyt yli puoli vuotta.
tämä elämä tuntuu niin surulliselta tällä hetkellä. ei tee mieli edes nousta aamulla kun ei ole hyvä olla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
turhaan noilla ajatuksilla. Et voi hallita ja kontrolloida miestäsi tai hänen ajatuksiaan, vaikka kuinka haluaisit. Sen sijaan omia ajatuksiasi voit kontrolloida. Hän on kanssasi nyt, ja huomisesta ei ole kenelläkään mitään varmuutta. Ole kiitollinen tästä hetkestä. Kyllä sä ehdit niitä kurjuuksia miettiä sittenkin, jos niitä tapahtuu. Mutta turha murehtia kahteen kertaan, eikö?
Työnnä ne mustasukkaisuusajatukset pois mielestäsi, kun sellaisia tulee ja ajattele jotain muuta. Sano itsellesi, että "tämän murehtimisesta ei ole mitään hyötyä, ja siksi alankin nyt ajattelemaan asiaa x, joka on asia johon minun pitää juuri nyt keskittyä".
Onko miehesi sairas eli seksiaddikti. Ellei ole on aivan normaalia katsella ympärilleen, minäkin huomioin komeat miehet, mutta en nyt ajattele seksiä niitten kanssa, kun kauppakasseineni tulen.
Jos sinulla on noin huono olla, niin sitten on parasta lähteä suhteesta ja kasvattaa itsetunto sille tasolle, että pystyy olemaan "normaali".
Suhteesi loppuu tuolla pelillä, miehesi jättää sinut, ei kukaan jaksa sellaista, että joutuu kulkemaan katse tiukasti vain horisonttiin tähdättynä.
No en ihmettele yhtään että mietit moista jos mies on sinulle tuollaisia asioita sanonut. Mielestäni todella loukkaavaa. Samassa tilanteessa epäilisin minäkin ja ajattelisin aivan kuten sinä. Sinussa ei ole vikaa, miehessäsi on.
Kyllä se kuulostaa tehneen tepposen sun itsetunnolle kun mies otti ja jätti ja tuli sitten taas takaisin (kun sinä otit vastaan). Illuusio rikkoutui eron myötä ja todellisuus näytti nurjankin puolensa. Menee siinä hetki ennen kuin luottamus on taas liimattu uudelleen kasaan.
Te olette vielä nuoria, etsitte säpinää, kokeilette juttuja jne, ja parempi kokeillakin kaikkea nyt ennen kuin on mukuloita ja omakotitalo rakenteilla jne.
Sulle kaikki muut naiset ovat nyt uhka. Nehän voittivat jo kerran ja veivät sun miehesi mennessään. Mutta älä sentään ole niin naivi, että lyöt miehelle samantien leiman otsaan ja väität, ettei häneen voi enää koskaan luottaa. Se ei välttämättä pidä ollenkaan paikkaansa. Rauhottuu kun on rauhoittuakseen, ja kyllähän se susta välittää kun sun rinnallasi haluaa oma-aloitteisesti yhäkin olla.
Anteeksianto kuuluu sekin rakkauteen...
Hän ei olisi hetero mies, jos hän ei ajattelisi ja haaveilisi muista naisista. Sehän on jo kerran pettänyt sua, ja sä hölmö otit hänet takaisin. Saat syyttää vaan itseäsi kun se taas kerran ratkeaa pettämään sua. Sua ollaan loukattu ja loukataan edelleen, joten ihan ymmärrettävää että epäilet kokoajan ja olet vihainen. Suosittelisin että jättäisit kyseisen kusipään, niin pääsisit siitäkin taakasta milloin se taas pettää sua.
samantapaisia ajatuksia. Tiedän, et se mun kohdalla johtuu siitä, että mua on petetty ennemmin, useasti. Nyt mulla on ihana mies ja tiedän,ettei se tekis sellasta. Ollaan oltu kohta 5 vuotta yhdessä. Silti ne ajatukset tule joskus mieleen, kun mies on kavereiden kans ulkona tms. Tiedän, et kiusaan vaan itteeni turhaan, mut en mahda ajatuksilleni mitään. Se on välillä aika raastavaa...