sanokaa, onko psyko-punk bändejä, joilta voisi ladata muutaman biisin esim. kotisivuilta?
ainiin, olen funtsinut:
70-luku = punk
80-luku = muunnos punkista => hevi, hard rock.
90-luku = punk
2K-luku = muunnos punkista => emo, alternative
onko tässä kaava?
tuleeko 2010 uutta hyvää musiikkia?
ainiin, olen funtsinut:
70-luku = punk
80-luku = muunnos punkista => hevi, hard rock.
90-luku = punk
2K-luku = muunnos punkista => emo, alternative
onko tässä kaava?
tuleeko 2010 uutta hyvää musiikkia?
Vastaukset 15
Vanhimmat
tossa vaan, että hevillä tarkotan semmosta tukka-heviä.
ja hard rock on samaan genreen laskettava, joskin siitä puuttuu asenne.
Ei ihan tolleen taida mennä. Toki pirstoutumista ja hajontaa vähän joka suuntaan mut lähinnä tälleen:
70-luku: punk
80-luku: punk
90-luku: punk
00-luku: punk
Uskosin et myös 2010 saadaan nauttia punkista.
tokihan se noinkin menee, mutta tarkotin lähinnä
70-mainstream
80-underground
90-mainstream
00-underground.
ja tolla meinaan oikeaa, anarkistista, rock 'n' roll pohjasta punkia, enkä esim emo-paskaa.
Ööö mikäköhän logiikka. 90-luvulla, varsinkin sen alussa ja puolessavälissä punk oli niin undergroundia ettei oo tainnu koskaan ollakaan. Jotkut Offspringit ja Green Dayt ei paljoa asiaan vaikuta ku joku Amen tai Doom veivaa.
totta... totta...
-.-
mutta oota ko mää saan tän teorian loppuun.
se tulee räjäyttämään tajuntoja ;D
tosta "00-underground". jos aattelee et abduktionki ep oli listalla top kympis.
pokkeus vahvistaa säännön...
kato toi seuraava mun viesti nii tajuat -.-
Tottakai tulevaisuudessakin saadaan nauttia punkista. Ainakin mä aijon jatkaa sen soittamista...
KAIKKI punk-musiikki on tehty vuoteen 1979 mennessä. Riippumatta siitä miten aidoilta ja hyviltä sen jälkeiset jutut kuulostavat ne eivät missään nimessä ole punkkia. Punk oli meidän ikäpolven (n. 1955-62 syntyneet)juttu ja mekin pystyimme tekemään punkkia vain nuorina ja vihaisina. Eihän ihminen, joka on syntynyt eri aikakauteen voi ymmärtää, mitä on punk.
kommentoida kyllä, että ärsyttää tuollainen "vain 70-luvulla soitettiin oikeaa punkkia" asenne. minusta se ei kyllä ole mitenkään sidoksissa vuosilukuihin, kyllä nykyäänkin ollaan nuoria ja vihaisia ja kun ajattelee miten kaupallista ja pinnallista kaikki nykyään on, niin juuri tänäpäivänähän me tarvitsemme punkkia. ehkä se kuulostaa ja näyttää hieman erilaiselta ja kertoo eri asioista, mutta kyllä mielestäni henki ja aate ovat ne, jotka ratkaisevat.
Vihainen voi olla, mutta ei aito punkkari. 70-luvulla Sex Pistolsin Suomen keikka kiellettiin, koska se muka turmelisi nuorison. Muutenkin punkista sanottiin silloin esimerkiksi, että siinä ei ole mitään hyvää. Siinä maailmassa punk syntyi.
Nykyään punk-levyjä voi lainata yleisestä kirjastosta, eikä nämä nykyajan ns. "punkkarit" järkytä ketään. Ilmiöillä on aikansa, eikä punk ole 2000 luvun ilmiö.
tässä päästää siihe mihin mää tarkotin!
nykyään on "pop" olla punk!?!
eli sanoisin että Aidot punkkarit (me) oomme undergroundissa, ja kohta tulee aika jolloin me tulemme järkyttämään taas!
VIVA LA RESISTANCE!!!
*kahvihumala... aah...*
Tottahan tuo, mutta kyllä jos kadulla tulee vastaa ns."kunnon punkkari" niin kyllä siinä ihmiset voivottelee ja kummeksuu sitä ilmestystä. Nykyään hyväksytään kaikenlaiset ilmiöt ja ihmiset mikä on periaatteessa ihan hyvä asia. Tässä tosin kärsii punkin pohjimmainen ajatus ja aate että myöskin pukeutuminen mutta sille ei voi oikeen mitään. Aika on katoavaa. Ihmiset muuttuvat. Aamen.
oikeessa. Asenne sen kertoo. Punk is not just the music, the sound. Punk is alife-style
Oon itse tosi punkkari ja ihmiset vaihtavat jopa puolta kun tuun vastaan kadulla. Ja suurempi järkytys niille on et oon ämmä ja mulla on jopa irokeesi...