vähemmän kaunista

Olen se mies, joka kehotti kaikkia miehiä menemään seuranhakulakkoon. Oma lakkoni on pitänyt, en ole tehnyt yhtään aloitetta. Kukaan nainen ei ole tullut juttelemaan minulle. En tiedä kenenkään miehen ryhtyneen lakkoon siksi, että voisimme yhdessä tehdä jotain. Tiedän kuitenkin monien miesten olevan lakossa, he ovat olleet jo kauan.

Monet naiset ja miehet käyttäytyvät seuranhaussa kuin linnut biologian oppikirjojen mukaan, tämä ei ole kenellekään varmasti yllätys. Useimmat naiset ja miehet vaikuttavat olevan niin biologiansa orjia, että heillä ei ole mitään muuta toimintatapaa, he eivät edes harkitse. Ikiaikaiset roolit ovat uponneet niin syvälle ihmisten pääkoppien sisään, että ne kahlitsevat ajattelua, vapaasta tahdosta ja valinnasta puhuminen on ainakin seuranhaun osalta pelkkää hurskastelua. Naiset ajattelevat pillullaan ja miehet munallaan, sikäli he ansaitsevat toisensa. Jotkut ovat joskus puhuneet rakkaudesta, on siitä tehty muutama elokuvakin. Fiktioksi se kelpaa, mutta jos uskoo siihen, mitä näkee, ei usko siihen, se ei ole empiirinen fakta.

Olen ajatellut asiaa miesten vastuun näkökulmasta ja olen pettynyt siihen, kuinka moni mies valitsee mieluummin tanssin naisten pillin mukaan kuin mahdollisen yksinäisyyden. En tietenkään puhu kaikista yksilöistä, mutta pidän miehiä paskahousuina, odottaisin enemmän rohkeutta miehiltä kokeilla jotain uutta, luopua ikivanhasta. Meidät on kasvatettu ja koulutettu, silti me hyppäämme, kun joku käskee, vaikka käskyssä ei olisi mitään järkeä. Säälittävää. Miehet ovat raukkoja, jotka mieluummin juoksevat pillun perässä itsensä hengiltä kuin pysähtyvät ja miettivät, onko hommassa mitään järkeä. Naiset tietysti hyppyyttävät, monet suorastaan nauttivat siitä. Joillekin koko elämä on yhtä suurta esileikkiä.

Niille miehille, jotka pitävät lakkonsa ja niille naisille, jotka uskaltavat poiketa kaavasta, annan todella paljon kiitosta. Tiedän itse olevani se paskahousu, jos olisin erilaisessa elämäntilanteessa, tuskin olisin kirjoittanut tämän viestin. Pitäkää pintanne, näyttäkää niille, näyttäkää minulle. Yritän olla veroisenne, vaikka olen vielä kaukana.
8665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin se vaan on, että *illu pyörittää maailmaa. Miehet juoksee kieli pitkänä naisten perässä ja naiset ottaa asetelmasta kaiken ilon irti. Karu totuus vain on, ettei miehet halua vaatia naisilta edes murto-osaakaan siitä, mitä naiset vaatii miehiltä. Tästä syystä parisuhteet on yleensä paremmin ilmaistuna naisten suhteita, joissa mies tyydyttää tarvittavat jutut. Ja miehethän nauttii tästä yksinkertaisesta viihdyttäjän roolistaan ja suhteesta, jossa nainen on pääasiallisesti se tärkeämpi ja huomioitavampi osapuoli.

Äänestä

En usko ollenkaan, että seksi pelkästään pyörittää ihmissuhteita. Olen niin paljon nähnyt toisistaan välittäviä ja toisiaan hoivaavia ihmisiä, varsinkin vanhemmassa ikäluokassa. Kyllä mieskin voi kiintyä, aviopari tai yleensä pari voi olla toimiva myös ihmissuhteena, ystävyys- ja kumppanuusperiaatteella. Seksi ei aina kiinnosta ketään sellaisenaan, pelkkä läheisyyskin toimii, jos välillä on tunnesuhde.

Luulen, että pysyäksemme hengissä emme tarvitse lakkoa tunteista tai itsellemme yksinäisyyden rangaistusta - vaan keskinäistä välittämistä ja lämpöä. Kyllä rakkaus kuitenkin on kantavampi voima kuin viha tai välinpitämättömyys. Totaalinen yksinäisyys tekee ihmisen vihaiseksi, surulliseksi, masentuneeksi ja vainoharhaiseksi. Meille joilla ei ole mahdollisuutta kumppanuuteen, rakkaus ilmenee universaalina. Puuttuva läheinen ihmissuhde kompensoituu ystävyyssuhteina, työyhteisön suhteina, lemmikkieläimestä huolehtimisena, sukulaisuhteissa tai harrastusten kautta esim. vaikka vapaaehtoistyössä.

Kuitenkin suhteessa ja yhdessä elävät ihmiset voivat paremmin, ihminen peilaa omaa olemassa oloaan toisen kautta. Seksuaalisuus on luonnollista, mutta sen ilmeneminen on yksilöllistä. Ylipäätään ihminen tarvitsee yhteyksiä toisiin ihmisiin.

Surullista, että jotkut vapaat miehet ovat suhteessa naisiin lakossa. Olen itse hyvinkin keski-ikäinen ja sinkku vastoin tahtoani. Täällä olisi yksinäinen sydän joka kaipaa lämminhenkistä kumppanuutta - ja nimenomaan henkistäkin sellaista. Saa siihen seksuaalisuuskin kuulua - mutta tuskin hyppyytän ap:n kuvaamalla tavalla - ylipäätään tunnesuhde on minusta perustaltaan ihan muuta kuin fyysistä.

Anna jo olla, ja anna elämän virrata!

Äänestä
  • "Surullista, että jotkut vapaat miehet ovat suhteessa naisiin lakossa."

    Tässä on väärinkäsitys. Lakko tarkoittaa passiivisuutta seuranhaun vääristyneisyyden takia, olen selittänyt tämän aiemmassa ketjussa. Jos nainen rikkoo oman kaavansa ja tekee aloitteen, se on suunta kohti seuranhaun tasapuolisuutta, sitä, että kumpikaan sukupuoli ei yksipuolisesti hyppyytä toista ja toinen juokse toisen perässä. Tuolla lailla kaikki on vain peliä, jota ei tule hyväksyä. Voit pitää minua kylmänä ihmisenä, mutta mielestäni en ole sellainen vastustaessani kylmää peliä. Toivon todella, että ihmiset kohtelisivat toisiaan hyvin, mutta olen katsonut tätä niin kauan, että olen aivan täynnä. Mielestäni mikään ei muutu, jos tyydymme aina tähän iänikuiseen samaan vanhaan pask... Tiedät kyllä.

    Äänestä

tuo naisvihasi ("Naiset tietysti hyppyyttävät, monet suorastaan nauttivat siitä. Joillekin koko elämä on yhtä suurta esileikkiä.")

Välillä jään myös ihmettelemään miksi kaikki kontaktinotto tuntuu olevan niin kuolemanvakavaa. Itse aloitin tänään viimeksi juttelun ventovieraalle miehelle (ilman mitään seksuaalista tai muutakaan kiinnostusta). Hän sattui seisomaan vieressä kun muuan automaatti nielaisi rahani antamatta tavaraa. Vaihdettiin muutama sana ja sitten molemmat jatkoivat omaa matkaansa. Melkein joka päivä tarjoutuu ainakin kaupungissa tilaisuus vaihtaa pari sanaa jonkun vieraan ihmisen kanssa. Eikä sen tarvitse olla haudanvakavaa saati johtaa mihinkään.

Äänestä
  • "Surullista tuo naisvihasi ("Naiset tietysti hyppyyttävät, monet suorastaan nauttivat siitä. Joillekin koko elämä on yhtä suurta esileikkiä.")"

    Luitpa yksipuolisesta näkökulmasta kirjoitukseni läpi. Jos mielestäsi on surullista, että pidän naisia hyppyyttäjinä, miksi mielestäsi ei ole ikävää, että pidän miehiä pillun perässä juoksijoina, orjina? Sanoinko miehistä yleisesti ottaen kovin kauniisti, eikö vähemmän kaunis koskenut molempia sukupuolia, lopulta minua itseänikin? Näit kirjoituksestani vain naisvihaa, vaikka kiitin loppupuolella osaa naisista, kuten myös osaa miehistä. Kommenttisi kuvastaa juuri sitä, mistä puhuin, se on jumalattoman syvällä.

    Muuten, esileikilläkin viittasin kumpaankin sukupuoleen, naiseen ja mieheen. Ajattele sanan "esileikki" merkitystä, tuohon leikkiin tarvitaan kaksi. Nainen hyppyyttää, mies hyppii, yhteinen, kirjoittamaton sopimus pitää.

    "Itse aloitin tänään viimeksi juttelun ventovieraalle miehelle (ilman mitään seksuaalista tai muutakaan kiinnostusta)."

    Miten tämä liittyy sinkkupalstan teemaan?

    Äänestä

  • ap. kirjoittaja kirjoitti:

    "Surullista tuo naisvihasi ("Naiset tietysti hyppyyttävät, monet suorastaan nauttivat siitä. Joillekin koko elämä on yhtä suurta esileikkiä.")"

    Luitpa yksipuolisesta näkökulmasta kirjoitukseni läpi. Jos mielestäsi on surullista, että pidän naisia hyppyyttäjinä, miksi mielestäsi ei ole ikävää, että pidän miehiä pillun perässä juoksijoina, orjina? Sanoinko miehistä yleisesti ottaen kovin kauniisti, eikö vähemmän kaunis koskenut molempia sukupuolia, lopulta minua itseänikin? Näit kirjoituksestani vain naisvihaa, vaikka kiitin loppupuolella osaa naisista, kuten myös osaa miehistä. Kommenttisi kuvastaa juuri sitä, mistä puhuin, se on jumalattoman syvällä.

    Muuten, esileikilläkin viittasin kumpaankin sukupuoleen, naiseen ja mieheen. Ajattele sanan "esileikki" merkitystä, tuohon leikkiin tarvitaan kaksi. Nainen hyppyyttää, mies hyppii, yhteinen, kirjoittamaton sopimus pitää.

    "Itse aloitin tänään viimeksi juttelun ventovieraalle miehelle (ilman mitään seksuaalista tai muutakaan kiinnostusta)."

    Miten tämä liittyy sinkkupalstan teemaan?

    liittyi siten, että puhe oli ymmärtääkseni aloitteen teosta. Vai koskeeko se aloitteen teko vain ja ainoastaan aloitetta seksiin/seurusteluun?

    Äänestä

  • kiribati kirjoitti:

    liittyi siten, että puhe oli ymmärtääkseni aloitteen teosta. Vai koskeeko se aloitteen teko vain ja ainoastaan aloitetta seksiin/seurusteluun?

    Olen itse puhunut seuranhausta, toisaalta useimmissa tapauksissa sitä ei voi erottaa (pelkän) seksin hakemisesta. Keskustelunavaus on tietysti aloite, mutta nimenomaan se, joka aiheuttaa vääristymiä, on naisten passiivisuus seuranhaussa. Juttelu bussipysäkillä tms. on monesti mukavaa, on hienoa, että ihmiset saavat suunsa auki, mutta tuollainen juttelu ei kuitenkaan suoraan liity ongelmiin, joista olen puhunut. Ongelmat seuraavat siitä, että nainen hyppyyttää ja mies hyppii alapäittensä ohjaamina, pysäkillä tai pankkiautomaatilla juteltaessa niin ei ole.

    Äänestä

että, jos nainen ei arvosta miestä, hän ei ole ansainnut ketään tai saahan hän niitä p.......n
vonkaajia, sehän on selvä.
Se hyppyyttäminen ja naisen jatkuva passaaminen
ja naisen kaikkien mielipuolisten ehdotusten toteuttaminen, kuten yhtäkkiä jonkun 400 000 eukun velan teko, kun armon pieni vaimoke haluaa saman minkä joku naapuri tai ystävätär ja sitten
tulee vaikka lama tai menee työpaikka alta tai
se tuttu ja turvallinen avioero, niin onhan se taas mukavaa miehellä, kun on pari kolme tenavaa ja vaimoke jää asumaan taloon ja moni mies pieneen vuokrayksiöön tai asuntolaan pahimmaassa tapauksessa. No eleleehän se nainen ihan hyvin sossun rahoilla. Mies se vain makselee, lapset on viety ja joku bodari tulee omien lasten isäpuoleksi. Pidä siinä yhteyttä omiin lapsiisi.
Naisten pompottaminen saisi loppua sitä ei enää katsele sikakaan kiljumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lakkolainen kirjoitti:

Olen se mies, joka kehotti kaikkia miehiä menemään seuranhakulakkoon. Oma lakkoni on pitänyt, en ole tehnyt yhtään aloitetta. Kukaan nainen ei ole tullut juttelemaan minulle. En tiedä kenenkään miehen ryhtyneen lakkoon siksi, että voisimme yhdessä tehdä jotain. Tiedän kuitenkin monien miesten olevan lakossa, he ovat olleet jo kauan.

Monet naiset ja miehet käyttäytyvät seuranhaussa kuin linnut biologian oppikirjojen mukaan, tämä ei ole kenellekään varmasti yllätys. Useimmat naiset ja miehet vaikuttavat olevan niin biologiansa orjia, että heillä ei ole mitään muuta toimintatapaa, he eivät edes harkitse. Ikiaikaiset roolit ovat uponneet niin syvälle ihmisten pääkoppien sisään, että ne kahlitsevat ajattelua, vapaasta tahdosta ja valinnasta puhuminen on ainakin seuranhaun osalta pelkkää hurskastelua. Naiset ajattelevat pillullaan ja miehet munallaan, sikäli he ansaitsevat toisensa. Jotkut ovat joskus puhuneet rakkaudesta, on siitä tehty muutama elokuvakin. Fiktioksi se kelpaa, mutta jos uskoo siihen, mitä näkee, ei usko siihen, se ei ole empiirinen fakta.

Olen ajatellut asiaa miesten vastuun näkökulmasta ja olen pettynyt siihen, kuinka moni mies valitsee mieluummin tanssin naisten pillin mukaan kuin mahdollisen yksinäisyyden. En tietenkään puhu kaikista yksilöistä, mutta pidän miehiä paskahousuina, odottaisin enemmän rohkeutta miehiltä kokeilla jotain uutta, luopua ikivanhasta. Meidät on kasvatettu ja koulutettu, silti me hyppäämme, kun joku käskee, vaikka käskyssä ei olisi mitään järkeä. Säälittävää. Miehet ovat raukkoja, jotka mieluummin juoksevat pillun perässä itsensä hengiltä kuin pysähtyvät ja miettivät, onko hommassa mitään järkeä. Naiset tietysti hyppyyttävät, monet suorastaan nauttivat siitä. Joillekin koko elämä on yhtä suurta esileikkiä.

Niille miehille, jotka pitävät lakkonsa ja niille naisille, jotka uskaltavat poiketa kaavasta, annan todella paljon kiitosta. Tiedän itse olevani se paskahousu, jos olisin erilaisessa elämäntilanteessa, tuskin olisin kirjoittanut tämän viestin. Pitäkää pintanne, näyttäkää niille, näyttäkää minulle. Yritän olla veroisenne, vaikka olen vielä kaukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu