Tästä asiasta on jauhettu paljon, varmaankin erään tv- ohjelman takia, mutta haluaisin vielä näkökulmaa asiaan.
Tapaus: minut raiskattiin laivalla, olin miesten hytissä, humalassa. Tästä voisi lähteä syyllistämään: miksi olit humalassa? Miksi menit sinne hyttiin? Ensimmäiseen on vaikeampi vastata, laivalla yleensä ollaan humalassa. Ja miksi menin sinne hyttiin: toinen jätkä oli ex- poikaystäväni, en osannut pelätä.
Ikää tapauksen sattuessa minulla oli 15 v, noilla kahdella jätkällä 17 v. Yhden pienen tytön on paha pistää vastaan, kun kädet on sidottu kiinni. Syytettä tästä en nostanut, en halunnut myöntää tapahtunutta itselleni. Minulla todettiin päälle kaksikymppisenä persoonallisuushäiriö, ja jonkinlainen "aivojen suojamekanismi" esti minua reagoimasta tapahtuneeseen viiteen vuoteen.
Tapaus: minut raiskattiin laivalla, olin miesten hytissä, humalassa. Tästä voisi lähteä syyllistämään: miksi olit humalassa? Miksi menit sinne hyttiin? Ensimmäiseen on vaikeampi vastata, laivalla yleensä ollaan humalassa. Ja miksi menin sinne hyttiin: toinen jätkä oli ex- poikaystäväni, en osannut pelätä.
Ikää tapauksen sattuessa minulla oli 15 v, noilla kahdella jätkällä 17 v. Yhden pienen tytön on paha pistää vastaan, kun kädet on sidottu kiinni. Syytettä tästä en nostanut, en halunnut myöntää tapahtunutta itselleni. Minulla todettiin päälle kaksikymppisenä persoonallisuushäiriö, ja jonkinlainen "aivojen suojamekanismi" esti minua reagoimasta tapahtuneeseen viiteen vuoteen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Olikaan kysymys?
Selvä tapaus, tuohon ei ole paljon sanomista.
Miksi arvelet Suomessa alkoholin anniskelun alaikärajan olevan 18v ?
Rikosilmoitus tehdään, mikäli joutuu rikoksen kohteeksi tai uhriksi.
Mikäli autovarastetaan, niin ei jäädä voivottelemaan et joku vei auton. Silloin asia ilmoitetaan poliisille. Mikäli näin ei tee. Ei oikeuttakaan saa.
Perheväkivalta palstalla on paljon ihmisiä, jotka joutuvat perheväkivallan kohteeksi vuodesta toiseen. He ovat uhreja, mutta eivät tee asialle mitään. Minusta se että he eivät tee asialle mitään (esim. rikosilmoitusta) tarkoittaa että he hyväksyvät asian. Joten ongelmaa ei silloin ole.
aikuisen on helpompi vaatia oikeuksiaan/rangaistusta kuin lapsen?
ei nyt ole ihan noin suoraviivaista, mutta poliisi on todella sitä varten että sille ilmoitetaan jos sua vastaan on tomittu rikollisesti.
Lapsella on vaihtoehtoja. (15 v. ei minusta ole ihan pieni lapsi)
Kertoa asia itse poliisille.
Kertoa asia vanhemmilleen.
Kertoa asia ystävilleen.
Noin vakava asia mitä kerroit pitää heti ilmoittaa poliisille, joidenkin em. taholta.
Sinänsä tuon tyylinen raiskaus on täysin miesten syytä, se sanottakoon sinun puolustukseksi. Ja myös muistutukseksi siitä, että tässä tv-ohjelmassa ei ketään raiskattu.
Sitten se syyllistävä osuus. Mitä luulet, jos tutkittaisiin esimerkiksi espanjalaisten naisten raiskauskokemuksia, löytyisikö sieltä paljon samanlaisia kuin sinun kokemuksesi? Jos ei löytyisi, onko kysymys miesten vai naisten käytöseroista suomalaisten ja espanjalaisten välillä?
mutta Portugalissa työskentelevä ystävättäreni harmitteli sitä, että tasa- arvo on kaukana Suomen tilanteesta. Palkkaerot (samasta työstä) miesten ja naisten välillä ovat suuremmat kuin Suomessa. Miehet huutelevat perään, ja yksin kadulla kävelevää naista luullaan helposti "yleiseksi naiseksi".
Jos ystäväni mies saa EU- kansalaisuuden, sitten tilanne ratkeaa ja he muuttavat Suomeen.
Satun olemaan tuntenut myös pari portugalilaista naista. Käyvät ihan yhtä hyvin esimerkiksi kuin espanjalaisetkin.
Jos portugalilaisille naisille käy vähemmän samanlaisia raiskauskokemuksia kuin sinun kokemuksesi, johtuuko se:
a) suomalaisten ja portugalilaisten miesten eroista
vai
b) suomalaisten ja portugalilaisten naisten eroista?
Yleistyksiä on huono mennä tekemään. Portugali ja Espanja muistuttavat toisiaan enemmän kuin Suomea mm. siinä, että kummassakin on ollut 1900- luvun jälkipuoliskolla diktatuuri.
Mikäs oli muuten tuon edellisen kysymyksen pointti? Haettiinko tässä jotain, että jos mies raiskaa naisen, onko se enemmän naisen vai miehen vika?
>Jos ystäväni mies saa EU- kansalaisuuden, sitten tilanne ratkeaa ja he muuttavat Suomeen.
Jos ystäväsi on EU-kansalainen ja naimisissa kys. miehen kanssa, on miehellä automaattisesti EU-kansalaisuus?
automatiikkaa näissä kansalaisuusjutuissa, muuten kuin syntyvillä vauvoilla, ja niissäkin käytännöt vaihtelevat syntymämaan lakien mukaan.
Ei siihen Suomeen muuttamiseen mitään EU-kansalaisuutta tarvita. Sen kun muuttaa, oleskeluluvan saa automaattisesti EU-kansalaisen aviopuoliso ja kansalaisuuden asuttuaan kaksi vuotta maassa, jos näin tahtoo.
Portugalissa on ihan vitusti marokkolaisia. Siellä ei ole iltaisin hyvä liikkua yksin kenenkään.
"Ensimmäiseen on vaikeampi vastata, laivalla yleensä ollaan humalassa."
Alaikäisenä? Ohhoh. Eipä ole omalla kohdalla onnistunut aikanaan alaikäisenä laivalla örveltäminen.
Ja eikös niille risteilyille ole sitäpaitsi ikäraja 20 vuotta ja viikonloppuisin 23?
Ei ilm. ollut tapauksen sattuessa. Ei niitä ikärajoja aina ola ollut, vasta tämänkaltaisten tapausten yleistyessä liiaksi.
On ne ikärajat (tai ainakin yli 18 vuotta) olleet jo ainakin 20 vuotta voimassa.
Kyllä niin kauan kuin minä muistan niin alle 18-vuotias ei ole päässyt laivalle kuin huoltajan kanssa.
Kuinka vanha aloittaja on? Tällä hetkellä siis?
Ei mitenkään, tarinassa hän kertoo olleensa 15-vuotiaana laivalla 17-vuotiaiden poikien kanssa... 30 vuotta sitten 15-vuotiaat tytöt ei päässyt kotoaan edes naapuriin kylään ilman "esiliinaa".
Vai onkohan tuo tarina sota-ajoilta, jolloin lapset laitettiin laivalla Ruotsiin ja Saksaan.
Jos mukana oli yksi 18 vuotias? Jos mitään valvontaa ei ollut? "Niin kauan kuin jaksan muistaa" sinun suustasi merkitsee mitä: 5-10 vuotta? 15 vuotta sitten ei ainakaan mitään valvontaa ollut- teinit käveli vanhempien ihmisten joukossa vain sisään laivaan. Kukaan ei kysellyt ikiä.
Tuo sinun tapauksesi ei ollut hyväksikäyttöä vaan raiskaus. En tiedä siitä seksuaalisesta hyväksikäytöstä sitten. Lakikirjan mukaan taitaa olla jotain, että tavoittelee seksuaalista mielihyvää toisen tahdon vastaisesti tjtn sinnepäin? Kyseisestä ohjelmasta puhuttaessa on epäselvää ainakin minun mielestäni millaista seksuaalista mielihyvää saa housujen riisumisesta sammuneelta? Ei en ole nähnyt kys. ohjelmaa eikä pahemmin kiinnosta mitä tapahtui.
Mutta mitäs; onko sammuneen ihmisen riisuminen ja peitteleminen seksuaalista hyväksikäyttöä? Jos on yrjönnyt vaatteilleen ja peittelee sänkyyn nukkumaan- syyte?:o
oli kyseessä 15 vuotias tai 80-vuotias. Olet kyllä valinnut aika hyvin poikaystävän kun tuollaista tekee.
Juttu kyllä vaikutti provolta.
kyllä olet aika jyyrä kun kyselet selvästä raiskaustapauksesta onko se hyväksikäyttöä. Seksuaalinen hyväksikäyttö on paljon lievempi muoto kuin raiskaus. Minkälaisia pahveja näillä palstoilla liikkuukaan...
Tuo oli selvä provo, tuskin puhuisit mistään hyväksikäytöstä ollenkaan jos olisit tuolla lailla raaasti raiskattu. Kyseessä on törkeä raiskaus.
No olipas taas älykäs viesti, kuten koko ketju, ei sen puoleen. Ihme lässytystä jostain viinanjuonnista, jostain vitun Espanjasta ja ikärajoista laivalla ja iänikuinen `miksi et tehnyt rikosilmoitusta`-länkytys. Jos koko ketju käsittelee aivan muita asioita kuin hyväksikäyttöä, miksi helvetissä alkuperäisen viestin pitäisi olla selkeästi muotoiltu? Ei kukaan tajua vittuakaan mistään täällä, joten aivan sama mistä sen aloituksen tekee. Vai?
Totta. :D
Mitäköhän vittua sinäkin esität ja luulet olevasi? Ottiko niin paljon päähän ne joidenkin kommentit sun neitimäisyydestä ja yksinäisyydestä, että sä ryhdyit kerralla kusipääksi?
Miten niin ryhdyin? Ainahan minä tällainen olen ollut, jos et ole sattunut huomaamaan. Vittu-sanan käyttö tekee kusipääksi?
Viestini oli vain huomio yleisestä "keskustelun" tasosta täällä- mistä viestisi taas yksi esimerkki.
...joihin ei voi sanoa juuri mitään, kun ei tiedä kuin toisen osapuolen näkemyksen asioiden kulusta...
Tietenkin olisi helpompaa haukkua pojat täällä raiskaajiksi ja julistaa heille kaikenlaisia tuomioita (kuten näillä palstoilla on tapana). Ehkä se helpottaisi sinun oloasikin.
Välitettavasti niiden tietojen pohjalta mitkä olet meille antanut en lähde ketään syyttämään mistään..en sinua, en poikia.
kyllähän tuo sinun juttu on selvä raiskaus. Jostain kuullut/lukenut, että jos nainen on sanoin/teoin vastustellut ja silti mies jatkaa, kyseessä on raiskaus. Eli esim. pelkkä ei-sana/pyrkiminen pois tilanteesta katsotaan vastustamiseksi.
Hyväksikäyttöjutut ovat vaikeita, eikä uhri tajua aina kuin vasta vuosien kuluttua olleensa uhri. Varsinkin lapsena ja nuorena kun ei vielä tajua niitä sukupuolielämän sääntöjä. Todella arkipäiväisiä tapahtumia tuollaiset BB-sekoilut ja esim. raiskaukset parisuhteissa. Ei silti yhtään sen hyväksyttävämpiä.