Mieheni on pettänyt minua ja haluan kostaa. Kertokaa petetyt kostajat onko siitä apua. Haluan tietää kokemuksia. Saako siitä mielenrauhan vihan tunteilleen? Pystyykö paremmin antamaan aidosti anteeksi miehelle hänen pitkän suhteensa? Mieleni tekee vain pistää mieheni kärsimään kunnolla. En vielä ole varma haluanko koston jälkeen jatkaa vai otanko eron. Pystyykö koston jälkeen jatkamaan, jos mies omassa syyllisyydessään antaa anteeksi minun pettämiseni ns. tasapeli tilanteessa? Vai katsotaanko se että kosto on pahempi kuin pelkkä pettäminen?
Kenelläkään kokemusta
kostosta?
112047
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sen jälkeen enää voi jatkaa yhdessä. Kokemuksesta voin kertoa pettämistä ei unohda ikinä. Kosto lievittää ja tasoittaa puntteja se on fakta, sen jälkeen ei tosin enää jatkoa ole olemassa. Ensimmäinen pettäjä saa oikeutuksen jatkaa pettämistä ja vot kierre on valmis.
Melkeimpä sanoisin jos edes ajattelet kostoa, ei jatkoa ole näköpiirissä kostit tai et. Asia on liian vaikea sinulle.
Mutta kun jotenkin tuntuu etten ehkä halua erota. Haluan ne puntit tasan. Tuntuu etten voi antaa anteeksi ennen kuin hän tietää miltä petetyksi tuleminen tuntuu.
Kosta, jos haluat, mutta tyhjyys jää ja asiat eivät korjaudu.
ja oikeutta se on kostokin.
kostossa ei ole mitään järkeä. Ei se pettänyt kumppani välitä sinusta sen enempää, vaikka kostaisitkin, kun kyseessä on pitkä suhde toiseen. Hänellä on ollut ja on ehkä edelleenkin tunteita tätä toista kohtaan eikä hän olisi pettänyt, jos olisi tosissaan välittänyt sinusta. Siis hän ei kärsi kostostasi, ehkä tuntee vain sääliä yritystäsi kohtaan. Pettäminen satuttaa eniten silloin, kun siinä on tunteet mukana ja kostossa niitä ei ole. Tuntisit vaan itsesi likaiseksi.
Sitäpaitsi, pettämistä ei pysty koskaan aidosti antamaan anteeksi. Sen voi unohtaa niin, ettei jatkuvasti mieti sitä, mutta mielessä on aina epäilys sen toistumisesta. Kerran menetettyä luottamusta on mahdoton saada takaisin.
Et sä oikeesti halua kostaa. Etkö sä oikeesti haluaisi, että kaikki olisi kuten ennekin, eikä mitään pettämistä olisi koskaan tapahtunutkaan?
Kosto ei tuo muuta kuin pahaa mieltä lisää, sun oloasi se ei helpota, päin vastoin.
Jos susta siltä tuntuu, pane suhde poikki, mutta älä kosta.
Mieti tarkkaan mitä sä haluat, anteeksianto ei ole helppoa, mutta eipä sitä ole erokaan.
Anteeksiantoa voi yrittää ja jos se on mahdotonta, aina voi erota.
Jos taas eroat, et voi palata takaisin yhteen, jos siltä alkaa tuntua, ero on usein lopullinen.
Kosto repii rikki vain lisää. Sinua itseäsi ja parisuhdettasi. Koston jälkeen ei ole enää mitään korjattavaa. Jos todella rakastat vielä miestäsi, niin keskity rakentamaan, koska koston jälkeen se on myöhäistä. Mitä anteeksi antoa se on jos pitää kostaa anteeksi antaakseen? Ei mitään.
Ensinnäkin, jos miehelläsi on ollut pitkä suhde toiseen, ei hän ole sinua rakastanut. Se ei ole mikään "hairahdus" vaan harkittu teko. Sitä on vaikea lopettaakin ja todennäköisesti yhteyden pito jatkuu edelleen. Sivusuhteeseen on tullut väkisin tunteet ajan kanssa mukaan ellei ne ole ollut jo kuvassa mukana alusta asti. Siihen ei kosto auta. Kerta sinä kostoa mietit, et tosissasi edes halua miehesi kanssa enää olla. Teiltä on luottamus mennyt jo ja sitä ei ikinä enää saa takaisin. Paras olisi erota ennen kuin teet oman olosi vaikeammaksi. Kosto voi hetkeksi helpottaa mutta se kostautuu kuitenkin itsellesi myöhemmin.
Älä mee kostamaan. Satutat eniten juuri itseäsi. Älä sen tyypin takia anna ittees halvalla! Itsekunnioituksesi kärsii ja tulet VARMASTI katumaan, luultavasti heti, mutta ainakin jossain vaiheessa ja huomaat että se oli todella typerästi tehty. Saatat sotkea asiat monen ihmisen, varsinkin itsesi kohdalla pahasti. Voipi käydä vaikka miten... Antaisit tapahtuneelle pettämiselle vaan suuremman sijan tehdä tuhoa elämässänne. Vahinko kasvaa, ei pienene tai tasaannu tuolla tavalla. Se olis peruuttamattoman typerää!!!!! Mielenrauhaa et saa antamalla vahingoittaa itseäsi, se lisää sun häviötä. Et voi oikeesti ajatella että miehes teko oli väärin jos ite edes harkitset tuollasta. Sairasta. Odota että pystyt ajattelemaan järkevästi kiukun laannuttua.
Tuon jälkeen joutuisit vaikeasti taistelemaan anteeksiannon antamisessa itsellesi, sen lisäksi että miehellesi. Taakkasi kasvaa.
Et olisi tasoissa miehesi kanssa vaan paljon alemmalla tasolla. Tuskin miehesi tekis noin sulle! Kostopettäminen ja pettäminen lähtevät täysin eri motiiveista....
sillä toinen voi kostaa takaisin vielä kovemmin.
Mutta älykäs pieni jäynä ihan paikoillaan, mutta harkitse tarkkaan.
Merete Mazzarella kertoi kirjassaan kuinka mies kehui päihtyneenä käyneensä Thaimaan huorissa, loistava kosto kertoa se kaikille kirjassa. Mutta kannattaa miettiä.
Paras kosto on , että asetat itsesi tapahtuneen yläpuolelle etkä alennu samanlaiseen käytökseen.
Vihan tunteet eivät katoa noin vaan, mutta helpottavat ajan kuluessa ja kun viha on helpottanut alkaa oma sekä puolisosikin olo helpottua.
Niin kauan kun olet etäinen ja hänen tekojensa yläpuolella ja osoitat miten hieno ihminen olet on se pettäjälle paras kosto, joutuu pelkäämään ja miettimään, että näinkö tässä nyt käy, että menetän tuon ihanan vaimon.....
Sanot vaikkapa, että nyt otat lomaa ja lähdet miettimään omaa elämääsi tulkoon itse toimeen nyt omillaan ja miettiköön kannattiko, sillä sinä olet paljon arvokkaampi ihminen kuin mitä tuo pettäjä on....älä alennu hänen tasolleen..