Sanotaan, että naisella on erittäin läheinen miesystävä, tutustuneet työympyröissä. He voivat keskustella keskenään kaikista asioista, kuuntelevat ja auttavat toisiaan, piristävät toistensa elämää päivittäisillä viesteillä, lyhemmillä tai pidemmillä, molemmat kun pitävät kirjoittamisesta. Välillä myös rohkeasti flirttaillen, vaikka molemmat tietävät, että ystävyyttä kummempaa ei tästä kehity, vaikka ovatkin molemmat vapaita. Se on sovittu.
Hyväksyisitkö sinä seurustelukumppanillesi tuollaisen miesystävän? Pitäisikö ystävästä luopua? Varmaan ainakin seksiviestittely loppuisi tietenkin, mutta voisiko jäädä sydänystäväksi, jonka kanssa vielä pitää yhteyttä ja jakaa elämän asioita. Tietenkin se oma seurustelukumppani olisi ykkösasia, mutta ystävätkin ovat tärkeitä.
Hyväksyisitkö sinä seurustelukumppanillesi tuollaisen miesystävän? Pitäisikö ystävästä luopua? Varmaan ainakin seksiviestittely loppuisi tietenkin, mutta voisiko jäädä sydänystäväksi, jonka kanssa vielä pitää yhteyttä ja jakaa elämän asioita. Tietenkin se oma seurustelukumppani olisi ykkösasia, mutta ystävätkin ovat tärkeitä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
hänet ihminen tarvitsee.On riitakaveri ,ILOISSA ja SURUISSA mukana.Mutta harvassa tuntuvat olevan.Ei riko ystävät toista.Olisipa kaikilla sellainen ,YKSI.
itselläni on juuri tuollainen tilanne. vaimon vain on siihen tydyttävä, olen sitä mieltä.
näin on ja tulee olemaan.
vaimollesi vastaavanlaisen miesystävän?
Tai itsellesi samanlaisen aseman, että niin on ja sinun on siihen vaan tyydyttävä, koska vaimosi on sitä mieltä?
tottakai, miksen? kyllä minulla ja vaimollanikin saa olla ystäviä, ja tulee olla.
En nyt sitä ystävyysjuttua pelkästään tarkoittanut.
Tietysti on hyvä, että on ystäviä.
Ennemminkin tarkoitin sitä asetelmaa, jossa toinen on jotain mieltä ja toisen on vaan siihen tyydyttävä.
Ei vaan kuulosta kauhean demokraattiselle.
Mulle vaan tuli työpaikka mieleen, jossa pomo tekee päätöksiä ja minun on niihin tyydyttävä.
että tee niin kuin minä sanon, älä niin kuin minä teen :)
hyvän luotettavan miesystävän ja koen, että tulevien kumppaneiden on meidät vain hyväksyttävä. Olemme sinkkuja molemmat ja emme enään mitään nuoria.
"Välillä myös rohkeasti flirttaillen, vaikka molemmat tietävät, että ystävyyttä kummempaa ei tästä kehity, vaikka ovatkin molemmat vapaita. Se on sovittu."
joopa-joo.. ikäänkuin tuollaiset sopimukset firman pikkujouluissa parin boolilasin jälkeen pitäisivät yhtään mitään.
Tapauskohtaistahan tuollainen on, mutta itse ainakin tekisin selväksi etten katso hyvällä kovin kiihkeää flirttiä, ja jos panokset kovenevat niin voin varmasti nostaa kytkintä.
Niinpä niin. Jotain "sellaistahan" suhteessa on, kun on edetty avoimeen flirttailuun ja tuhmiin tekstiviesteihin. Eikä se sellaista voisi olla enää, jos jompikumpi alkaisi seurustella. Enkä omalle seurustelukumppanilleni sellaista harrastusta hyväksyisi tietenkään.
Ja täytyy myöntää, nyt kun ei muita ole kuvioissa, niin pikkujouluboolit voipi olla aika vaarallisia... Jokinhan tässä minuakin vaivaa, kun näitä mietin.
Tuskinpa kenellekään riittää yksi ainoa parisuhde. Varsinkaan miehille. Naiset eivät vain tätä tunnu oikein hyväksyvän? Aiemmin parisuhteet seurasivat toisiaan. Tilanne on kuitenkin muuttumassa ja useampia parisuhteita voi olla yhtäaikaa entistä useammin.
Joko se siis on parisuhde: jokapäiväistä yhteydenpitoa, ajatusten jakamista, yhteisiä projekteja, toisistaan välittämistä, helliä ja kaunita sanoja, erootisia sanoja, sielujen sympatiaa... Vain se fyysinen yhteys puuttuu. Ja nyt heräsikin kysymys: miksi ihmeessä???
on mahdollisuus tuollaiseen! Moni vain haaveilee useammasta naisesta yhtäaikaa..
Sehän olis sitten niin, että minä tekisin saman.
Flirttaisin ja kirjoittaisin jonkun mieskaverin kanssa kuten haluaisin. Seksiviestittely ei välttämättä loppuisi. Joku piristysmies olis poikaa, kun omaa ei jaksaisi.
Ystävä=b-luokan henkilö jolta saa seksiä aina kun haluaa mutta ei ole tarpeeksi edustava puolisoksi. Puolison haussa käytetään teennäisen korkeita kriteereitä ja kun ne eivät täyty, tietenkään, sitten aina tulee ero mutta onneksi on tämä hyvä ystävä.
Koirat osaa ajaa autoa ...
kyse olisi siitä, että hyväksyisikö hänen ystävänsä meikäläisen touhut. ei siinä paljon muiden asioihin puututa, vaikka sitä sattumoisin seurustelisikin sen
mimmin kanssa..on se niin paljon isompi juttu kuin joku seurustelu.