penkki/etunoja?

Kuinka monta prosenttia kehon painosta kohdistuu suurin piirtein käsille ja rinnalle suorittaessa etunojapunnerruksia. Miten suurta painoa penkissä vastaa etunojissa lihaksiin kohdistuva paino jos painan n. 70 kg? Kumpi on parempi tapa treenata rintalihaksia?
-kiitos vastauksista
3630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pistä kädet vaa'alle, kun teet etunojapunnerrusta, niin näet painon. Noin 2/3 painosta siinä taitaa olla. Ylhäällä ja alhaalla on hiukan eri määrä.

Paremmuus riippuu tavoitteistasi. Penkkipunnerrus on ainakin monipuolisempi, kun siinä voi painoa säätää helpommin.

Äänestä

Penkillä saat paremmin lihasta rintoihin, lihas kasvaa parhaiten 6-12 toiston sarjoilla, sarjat semmosina, että viimenen toisto menee just ja just.

Äänestä
  • Toisaalta, jos haluat kestävyysvoimaa, punnerrukset ovat hyvä keino.
    Se ottaa enemmän myös käsivarsiin. Vielä kun pistät kätesi nyrkkiin (niin, että paino on etu-, ja keskisormen rystysillä) niin ranne on anatomisesti suorassa eikä rasita niveltä niin kuin esim. 70kg:n tanko taitetun ranteen päällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntoilija kirjoitti:

Kuinka monta prosenttia kehon painosta kohdistuu suurin piirtein käsille ja rinnalle suorittaessa etunojapunnerruksia. Miten suurta painoa penkissä vastaa etunojissa lihaksiin kohdistuva paino jos painan n. 70 kg? Kumpi on parempi tapa treenata rintalihaksia?
-kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu