Alkaa taas olemaan aika laittaa Church's kengät talvipakkaukseen mutta mitä pitäisi ostaa tilalle? Onko kenelläkään kokemuksia hyvistä muovipohjaisista kengistä vai pitäisikö käydä laitattamassa nykyisiin ohuet muovit ettei lähde pito alta. Tosin, eihän tuo pito vielä kaikkea tee, taitaa nahkapohjainen mennä varsin huonoon kuntoon suolasta ja lumesta.
Tiedän että voisin laittaa kalossitkin jalkaan mutta jotenkin ei tunnu kätevältä. Tietysti se säilyy vaihtoehtona mutta mieluummin hankkisin kengät jotka kestävät talvella.
Tiedän että voisin laittaa kalossitkin jalkaan mutta jotenkin ei tunnu kätevältä. Tietysti se säilyy vaihtoehtona mutta mieluummin hankkisin kengät jotka kestävät talvella.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuule Saketti, todennäöisesti voit käyttää niitä sun Church`sjät myös talvella. Jos niissä on nahkapohjat niin kyllä ne taven kestää, ei se pohja vettä pelkää. Lumella se on aivan varmasti liukas. Voit laittaa niihin kyllä kuviollisen kumipohjan päälle ja saada niihin pitävä pohja. Hyvä talvikenkä se on senki takia et siinä on varmaan yli 1cm paksuinen pohja, ei tuu kylmä läpi maasta josta tulee se suurin kylmyys talvella. Hyvälaatusia kenkiä jossa on pitävä kumipohja löytyy ainaki Allen-Edmonsin mallistosta ja kyllä Church`lläki löytyy. Nilkkureissa on hyvä RM Williams jota ei Suomessa myydä. Kaikissa noissa on riittävän paksu pohja talvella ettei tuu kylmä.
huopavuorillisia kumisaappaita. Ne ihan ylivedot loskakelillä.
Minulla on kokemusta että pohja ei ainakaan
muovia voi olla. Kovettuu pakkasella eikä pidä
lumessa saati jäisellä pinnalla. Siihen ei auta mikään kuviokaan. Kunnon kumipohja on paras ja
siinäkin kuvio, vaikka ne kerää harmittavasti
hiekkaa. Sen nahkapohjan kestoa epäilen, jollei se ole samanlainen kuin entisajan monoissa.
Jos et kaipaa muuta kuin kunnon jalkineet,
niin kotimaisilla valmistajilla on hyviä ns.
"traktori" pohjalla varustettuja, lämmin vuori-
sia kenkiä. Niillä pärjää kunnon pakkasellakin.
Tanssi tai biletys kengät ne ei ole, mutta si-
nähän halusit vain kunnon talvijalkineet.
Löytyy myös silemmällä pohjalla, mutta vain
kumista tehtynä.
Eivät nahkapohjat sovi talvikäyttöön. Suola tekee tuhojaan. Loskakeli on kaikkein pahin, jolloin suola pääsee imeytymään pohjiin.