Kiitos jo etukäteen niille, jotka lukee mun tekstin ja kirjottaa jtn takasin.
Tiän et tää saattaa tuntuu iha tyhmält aiheelt, mut oon liian lähellä mun poikaystävää et näkisin kauas. Tarviin siin ulkopuolisten näkökulmaa.
Eli asiaan. Oon seurustellu mun nykyisen poikaystävän kanssa nyt reilu puol vuotta. Meil menee siin mieles hyvin et pidetään toinen toistemme seurast ja osataan nauraa yhdessä.
Nyt kuitenki mun poikaystävä on viime aikoin ollu vähä hiljasempi ja eilen se suostuski myöntää et sitä ahdistaa "koko tää seurustelu juttu". Kysyin tietty et miks ja tää vastas et "ku mä haluaisin olla vähä vapaampi.. kokeilla niinku muit naisia".
Aion kyl keskustel asiast, mut mitä mun pitäs niinku ajatella? Tai tuoda ilmi? Miks se edelleen on mun kans vaik se kuitenki haluis muit naisia?
Pitäskö mun vaa suuttua koko täst tilanteest ja lähtee lätkimää ovet paukkuen? (En oo kyl semmonen ihminen, ja siks kaipaanki muiden mielipiteitä)
Tiän et tää saattaa tuntuu iha tyhmält aiheelt, mut oon liian lähellä mun poikaystävää et näkisin kauas. Tarviin siin ulkopuolisten näkökulmaa.
Eli asiaan. Oon seurustellu mun nykyisen poikaystävän kanssa nyt reilu puol vuotta. Meil menee siin mieles hyvin et pidetään toinen toistemme seurast ja osataan nauraa yhdessä.
Nyt kuitenki mun poikaystävä on viime aikoin ollu vähä hiljasempi ja eilen se suostuski myöntää et sitä ahdistaa "koko tää seurustelu juttu". Kysyin tietty et miks ja tää vastas et "ku mä haluaisin olla vähä vapaampi.. kokeilla niinku muit naisia".
Aion kyl keskustel asiast, mut mitä mun pitäs niinku ajatella? Tai tuoda ilmi? Miks se edelleen on mun kans vaik se kuitenki haluis muit naisia?
Pitäskö mun vaa suuttua koko täst tilanteest ja lähtee lätkimää ovet paukkuen? (En oo kyl semmonen ihminen, ja siks kaipaanki muiden mielipiteitä)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Poika varmaan tuntee ettei ole tarpeeksi saanut kokeilla toisia naisia. Hän on varmaan aika nuori. Jos olet sitä mieltä, ettei haittaa että poika käy välillä muissa naisissa niin anna mennä. Jos se ei sinua miellytä, niin sano asia hänelle suoraan. Siinä tapauksessa voit itsekin katsella jo parempaa kaveria. Mielestäni asia kannattaa selvittää suoralla puheella, sittenhän se selviää.
et olette vielä aika nuoria ja varsinkin pojille toi on silloin aika normaalia.
Koeta katsoa asiaa realistisesti ilman tunteita ja omaa osuuttasi asiaan,vaikeaa juu!
Mielestäni poikaystäväsi halut eivät välttämättä tarkoita et sinä et olis haluttava,ihana ja riittävä,ei.Kyse saattaa olla paljon itsekkäämmissä elementeissä ,kuten halu kokeilla ja kerätä kokemuksia,joka on pojille paljon tärkeämpää ja luonteenomaisempaa kuin tytöille.
Tytöille on luonto luonut tän pesänrakennus vietin voimakkaammaksi,miehille metsästyksen.
Siis pyri olemaan ottamatta itseesi asiaa ja keskustele asiallisesti asiasta.
Älä takerru poikaan,sillä silloin hän kokee suurempaa ahdistusta.
Sanoisin vanhan sanonnan,Kun haluat jotain oikein kovasti,anna sen mennä.Jos se tulee takaisin se on sinun,jos ei ,sitä ei ollut sinulle tarkoitettukaan.
En silti yllytä tässä pistämään poikki noin vaan ja toivon et pääsisitte muuhun ratkaisuun,mut jos tilanne näyttää pahalta,älä eroa riidoissa jolloin menetät pelin varmasti.
Yritä luottaa siihen et pojalla on suuremmat haaveet vapaana olosta kuin mitä todellisuus on.
Pidä mielessä et väkisin et kuitenkaan saa ketään pysymään siinä joten anna tilaa,omaa aikaa ja ole pitkämielinen.
Toivon sinulle parasta ja onnea!
Ps. kuten jo niminerkistä käy ilmi kirjoitan sinulle aika pitkällä kokemuksella elämästä,joka ei tee mielipiteitäni silti ainoaksi oikeaksi.
Minulla on myös 18vuotias poika jonka kanssa olen hyvin avoimissa väleissä ja usein ollut se kuuntelia kun hänellä on alkanut tyttöystävät ahdistamaan.
Toiset tytöt ovat hyökanneet kahta kovemmin kimppuun ja ahdistus on saanut sellaiset mittasuhteet et ero on tullut tosi nopeesti ja lopullisesti.
Yksi tyttö oli muita ovelampi,kun tuli tämä vaihe hän sanoi,pidetään taukoa ja bailataan kavereiden kanssa.Lähti ulos likkojen kanssa sellaisella innolla ja juhli aamuua asti et poikani taisi tulla jopa mustasukkaiseksi.Ei soitellut kuin joskus ja oli iloinen minkä pystyi.
Se on se tyttö joka sai poikaystavänsä 2kk,dessa takas.
Sivusta seurasin,kaikista tytöistä olen tykännyt,enkä hyväksy toisen hyväksikäyttöä tai ikäviä temppuja,mut pitää sanoa et tämä tyttö ansaitsi pojan(vaikkakin omani)takaisin.
Pitkämielisyys palkitaan, niin tässäkin asiassa. Katsele itsekin maailmaa avoimin mielin hetken aikaa, voihan olla että on parempaa. Jos rakkautenne on luotu kestämään, palaatte yhteen kun huomaatte, että ruoho ei ollutkaan vihreämpää aidan toisella puolella. Mutta aikaa voi kulua...
Ehkäpä sä olit yks niistä joiden kanssa se halusi kokeilla seurustelua ja sen sellaista. Nyt se ajatelee että on aika mennä eteenpäin ja etsiä toinen nainen käsiin. Ennenpitkää se pettäisi sua, joten suosittelen että päästät siitä irti ja vapaasti sinkkuilemaan.
Huomenta!
Tiedätkö minulla on ihan sama tilanne...
Olen ollut poikaystävän kanssa toukokuusta lähtien ja kaikki näytti olevan hyvin, oltiin yhdessä aika tiiviisti, kun hän yht äkkiä ilmoitti et hän ei halua seurustella vaan hän haluaa olla pelkkä kaveri...ja minä kun luulin et meillä on menossa maailman ihanin love story.
Hän ei näemmä sitä halunnut.
Kun aloin tekstitellä et "älä jätä", "rakastan sua" jne. asia muuttui vain pahempaan suuntaan ja nyt hän ei edes vastaa enää viesteihini.
Ei enää edes kaveripohjasuhdetta.
Joten älä tee samaa virhettä, älä ole rehellinen hänelle vaikka rakastaisitkin häntä älä sano sitä.Muuten menetät hänet ikuisesti.
Mitä siihen tulee, että hän haluaisi kokeilla muita naisia niin älä anna hänen tehdä sitä! Elämme kuitenkin HIV yhteiskunnassa. Et voi olla vain yksi monista. Kunnioita itseäsi hyvä nainen!Löydät vielä paljon paremman. Jätä se possu oman onnensa nojaan äläkä anna sen nöyryyttää itseäsi enempää!
Terveisin,
Vuosisadan love story:yn uskonut romantikko...
Mielestäni asia on niin ettei tuollainen asia katso ikää välttämättä siis kuinka nuoria ollaan...kyllä tuollaisia tapauksia löytyy vanhemmastakin sakista! Ensin on hauskaa ja mukavaa olla yhdessä ja jotkut jopa kerskuu uudella tyttöystävällään/ poikaystävällään kavereilleen ja sitten kun ns. arki koittaa ja alku huuma katoaa niin huomataankin että ettei se olekkaan enää niin jännää ja ns.kivaa... siinä vaiheessa aletaan "etsimään" ja kaipaamaan sitä sutinaa ympärilleen.....
Sitten on näitä jotka on ollut kauan esim. sinkkuna ennen suhdetta niin huomaavatkin etteivät kykenekkään olemaan välttämättä heti niin tosissaan toisen kanssa vaikka antaa ymmärtää muttei haluaisi satuttaa....
nää on kinkkisiä juttuja mutta kannattaa keskustella ja mikäli toinen ei kykene edes siihen että rehellisesti puhutaan asiat suoraan niin kannattaa unohtaa sellainen ihminen, se ei muuta kun satuta lisää toista...
no sen takia se on sinun kanssa, koska se haluaa sinuakin. potki nyt helvettiin se jätkä.