sori, että laitan tämän miestenlogiikka-palstalle. :/ mutta jospa nyt miesten logiikasta olis apua :P
Olen sytyttämässä takkaa. Eräs TV-taso meni rikki ja meiksi pisti sen enemmän säpäleiksi. Voisinkohan työntää sen takkaan, vai onko se vaarallinen? meinaan levyn päälle on kyllä laitettu mustaa maalia, että onko se jotenkin vaarallista, kun se palaa..?
kiitos ja lämpimiä syysiltoja:)
Olen sytyttämässä takkaa. Eräs TV-taso meni rikki ja meiksi pisti sen enemmän säpäleiksi. Voisinkohan työntää sen takkaan, vai onko se vaarallinen? meinaan levyn päälle on kyllä laitettu mustaa maalia, että onko se jotenkin vaarallista, kun se palaa..?
kiitos ja lämpimiä syysiltoja:)
Vastaukset 9
Vanhimmat
kunnolla, ennen kuin survot sinne takkaan mitään raskaampaa palavaa, varsinkaan maalattua tavaraa.
Polta paperia ja pikku puusäleitä ensin, jotta piippu hieman lämpenee ja veto on kunnossa.
Lämpimiä syysillan hetkiä.
Kiitos kovasti vinkistäsi :P en olis itse ajatellutkaan.
onneks on olemassa miehiä
takansytyttäjä niin pääset helpommalla ;)
mutta kiitos vinkistä!!
Älä ihmeessä polta takassa ongelmajätettä!
Maali muodostaa poltettaessa myrkkykaasuja ja jos TV-tasosi oli lastulevyä on vaara sieläkin suurempi. Toisin sanoen: lastulevyt ja maalatut puut kuuluvat ongelmajätekeräykseen.
Ennen ainakin opetettiin, että lastulevyssä on formaldehydia, joka vapautuu myrkkykaasuna palaessaan. Maalista en olisi niin kauhean huolissani.
Formaldehydiä ei käytetä enää kuin nimellisesti. Se oli ongelma tossa kymmenen vuotta sitten mutta nykyisin aine korvattu vaarattomimmilla kemikaaleilla. Pienimäärä lastulevyä voidaan hävittää polttamalla muun puun seassa ilman että se aiheuttaa myrrkypäästöjä.
Tulipa sitä sitten takkaa lämmitettyä. Ja laitoin niitä lastulevyn palasia sinne takkaan. Yhdessä vaiheessa huomasin pienen päänsäryn, muttei sen kummempaa. Taidan jättääkin loput polttamatta, jos se kerta saattaa olla vaarallista. hui!
Ongelman pitäis olla se että lastulevy palaa liian kuumasti ja hajottaa esim. arinan... Ei se että se aiheuttaa päänsärkyä. Sitä aiheuttaa tavallinenkin puun epätäydellisestä palamisesta johtuvat savukaasut, ongelma ei välttämättä johdu itse lastulevystä.
Vissiin olet jostain kohtuullisen urbaanista ympäristöstä?