Kilometrivauhti...?

Mikä olis harrastelija juoksijan keskiverto kilometriaika..? Entäs paljon teiltä kuluu aikaa 5 kilometrillä...? kiitoksia...=)
2110123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tällä palstalla näkyy olevan joka toinen kysymys koskien vauhtia. Vauhdit on yksilöllisiä, toiset on lahjakkaita, toiset eivät.

Jos vauhdit kiinnostaa, ota vaikka juoksutapahtumien tuloslistat kätöseesi ja laske niistä naisten vitosen vauhteja.

Ole hyvä.

Äänestä
  • huom. HARRASTELIJOIDEN vauhti. Saa nääs tuntumaa tähän harrastukseen vauhtivertailuidenkin avulla. Sähän voit supervauhdilla ohittaa VAUHTIA koskevat kysymykset, koska näköjään herne eksyy nenukkaas...hmmmm...supervauhdilla!

    Eipä kestä.

    Äänestä

Minä hölköttelen 8-10 km tunnissa eikä hävetä yhtään. Se on minun vauhtini.

Äänestä

Nää on varmaan aika henkilökohtaisia juttuja, en vertaile muihin muuta kun jos osallistuisin johonkin kilpailuun.

Siis tavallisella lenkillä vai 5 km kilpailussa tms?. En oikeastaan ole juossut tasan 5 km. Kun juoksen lenkkini aikana. Lyhyin eli 30 min lenkkini on 4,5 tai 4,6 km (5 km siis n. 33-34 min). Paitsi vauhdikkaammat lenkit sitten vähän nopeammin, mutta niistä alun ja lopun juoksen hitaammin tai otan vetoja tms. Vauhtia enemmän olen keskittynyt siihen, että jaksaisin juosta kokoajan pidempia matkoja ja ettei kovasti hengästyttäisi. Vauhti on sopiva mulle, kun se tuntuu hyvältä.

Äänestä
  • Unohdin iän ja taustan... ikää 32 v ja no en tiedä olenko jo harrastaja, juossut tänä vuonna 6 kk. Sitä ennen vuosia aika epäsäännöllisesti.

    Äänestä

yleensä aina vähintään 9,8 km:n pituisen lenkkini, aikaa menee aika tarkasti 54 minuuttia. Joskus juoksen 6,6 km:n lenkin, jos on kiire, ja siinä menee yleensä noin 38 minuuttia. Eilen juoksin 15 kilometriä, aikaa meni 1.28.

Jostain syystä aikaa menee aina melkein minuuttitarkasti yhtä paljon, vaikka en kelloon katsokaan. Mutta tämä on minulle sellainen sopiva vauhti, jolla jaksan juosta vaikka 2 tuntia.

Äänestä
  • olen nainen, 34 v, ja harrastanut juoksua parisen vuotta.

    Tuo 6,6 km:n lenkki on osittain peltoteitä.

    Äänestä

Juoksen 6 km:n lenkin 37 minuuttia, eli km-vauhti olisi siten 6,16 min.

Äänestä

vertailu on siinä mielessä vähän riskialtista, että toiset juoksee hyvinkin tasasta reittiä ja jotkut mäkistä. näitä ei voi ollenkaan verrata toisiinsa kilsavauhdin perusteella.

Äänestä

on itselläni sellainen ensitavoite (nyt, 2,5 kk:n aktiivisemman harjoittelun tuloksena olen saavuttanut (max-sykkeellä 158, syke-keskiarvo 145) vasta 8 km/h vauhdin... Itse käytän 5 km:n lenkkiin 37 min (melko haastavassa maastossa, ei asvalttipohja, max-syke ja ka-syke em. korkeammat!)

Tosin, kuten omassa viestiketjussani "Onko ainoa vaihtoehto TAUKO" ilmenee, olen nyt tauolla... Katsotaan, milloin pääsen jatkamaan harrastusta...

Hyvää juoksu-syksyä toivon teille muille!

Äänestä

10km/h. Ja aika tarkalleen. Jos juoksen 15km, niin menee 1,5 h -eilen juoksin 18km ja aika 1h45min. Mun lenkeillä on isot korkeuserot, eli useampia tosi jyrkkiä ja pitkiä nousuja. Luulen, että mäet on ihan hyviä kunnon kohottajia. En juokse erikseen nopeita ja hitaita lenkkejä, vaikka kuulemma pitäis. Tuntuu, että tulokset paranee tälläkin systeemillä.

Äänestä

Radalla otin vähä aikaa sitten ajan ja viisi kilometriä virallisesti 23min 45s eli onko se 4min45s/km?! ei ossoo laskee kai se on. Tarkoitus olis päästä alle 20min sitte olisin itteeni ihan tyytyväinen.

Äänestä
  • Suurinosa on vastannut harjoituslenkkiensä vauhdin, eikä sitä kuinka lujaa pääsee 5 km. Ja harva heistä juoksee radalla lenkkinsä (tai mitä sitten tarkoitit "radalla").

    Äänestä

vajaa 2 kk juossut ja ihan rapakunnosta aloittanut. 6 km n. 40 min, kun taas 7 km 48 min ja 8,5 meni eilen 1h 3 min. Eli kovin vaihtelee minulla nuo ajat, kun juoksen eri maastoissa jne.

Äänestä

maratonkoulussa, jossa oli vain naisia (38-60v)
keskivertolenkki noin 2 kuukauden lenkkeilyn jälkeen oli 7-8 min/km ja kun tekivät 5 km testijuoksun niin aikaa siihen kului 29-36 min.

Lenkillä huomasin, että moni juoksee liian lujaa omaan kuntoon nähen, mutta onhan se mukavaa porukassa juosta ja ei tunnu se väsymys yhtä helposti.

Tärkeintä on että lenkin vauhti välistä vaihtelee, eikä jokainen lenkki ole samanlainen, sillälailla sen kunnon saa nopeasti nousemaan ja samalla lisää motivaatiolta kun huomaa, että pystyy juoksemaan nopeampaa saman lenkin.

Äänestä
  • Jo tähän ikään tulleena (52v) ja useita maratooneja juosseena, viimeisin 2004, sanoisin, että lenkkien säännöllisyys on tärkeämpi kuin vauhti. Sykemittari kertoo sopivan vauhdin. Pitkät ja hitaat lenkit ovat tärkeitä. Lyhyillä voi spurttailla ja juosta kovaakin mutta jatkuva tasainen liian kova vauhti ei ole mistään kotoisin. Nauttikaamme liikunnasta.

    Äänestä

aikaan 30 min. Tosin en oo juossu vielä pitkään, joten luulen, että aika parantuu kuukausien päästä...toivottavasti.

Äänestä

Mun lenkkivauhti vaihtelee. Joku kerta huomaa juosseensa esim. 40 s hitaammin tai nopeammin per km. Mutta yleensä sitä juoksee aika tasaista vauhtia.

Jos juoksen 10 km 57-60 min saan painella jo sellaista vauhtia, että hengästyy ja ainakin lopussa jo tuntuu jaloissa. N. 1 h 10 min on sopiva vauhti. 5 km:llä nopeammin.

Äänestä

Mitä eroa on harrastajalla ja aktiivijuoksijalla? (Ja entä aloittelija...?)

Äänestä

juoksen lujjaa, 5 km taittuu 20 min.

Äänestä
  • Kyl juokset tosiaan. Cooperin testissä tuolla vauhdilla juoksisi jo 3000 m. Eli juokset varmaan paljon enemmän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naiset.... kirjoitti:

Mikä olis harrastelija juoksijan keskiverto kilometriaika..? Entäs paljon teiltä kuluu aikaa 5 kilometrillä...? kiitoksia...=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu