Ulkomaalaiset pelaajat Suomessa

newbie

Olisi yksi "tyhmä" kysymys. Tämä saattaa vaikuttaa oudolta, mutta en oikein muutakaan paikka tiedä, mistä voisin kysellä. Soitin jo koripalloliittoon, mutta sieltä ei oikein tietoa irronnut.

No kuitenkin.. Olen tutustunut erääseen henkilöön, joka väittää pelaavansa eräässä miesten 1.divarin joukkueessa. Hänen nimeään ei kuitenkaan kyseisen joukkueen sivuilla näy. Hän on siis ulkomaalianen vahvistus ja tullut Suomeen jo kesällä. Tämä henkilö myös väittää, että heillä on ensimmäinen peli kuukauden päästä. Tarkistin kuitenkin ko. joukkueen sivuilta, että heillä on ollut jo monta peliä ja ensimmäinen jo syyskuussa.

Eli tietääkö joku mikä näiden ulkomaan pelaajien kohdalla on käytäntö? Laitetaanko heidän nimensä normaalisti joukkueen sivuille ja saavatko he heti saavuttuaan pelata? Jos jollain on pienintäkään tietoa asiasta, niin olisin erittäin kiitollinen. Sillä pahasti vaikuttaa, että olen jotunut kieroilun ja valehtelun kohteeksi...:)

3

1690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jazzeri

      kyllä pelaajien nimet nettisivuilta löytyy,
      kaikki ykkösdivarin joukkueet löydät www.koris.net
      vaikuttaa siltä että tämä häiskä on puhunut palturia jos ei googlettamallakaan hänestä mitään tieta löydy..

      • newbie

        Kiitos vastauksesta. Selvitin asiaa viime viikolla mm. koripalloliitostaja tosiaan vaikuttaa aikamoiselta huijaukselta.


      • Palturin

        Puhumisen mallikkaasti . käytiin ehtoolla kattoon korista huomioini: todella monta tumma ihoista pelimiestä joukkueissa. MIKSI? ovatko jotain kiintiöpakolaisia Alababan kujilta.saavatko pelata Suomen edustus koripallojoukkueessakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe