En voi ymmärtää tommosia hömpötyksiä.
Jokainenhan tietty on vapaa tekemään omille kynsilleen, mitä haluaa.
Mua ei häiritse, jos jollain naisella on tekokynnet mutta itselleni en voisi laittaa.
Amerikasta lähtöisin tämäkin hömppä.
Sieltä on tulossa kokoajan lisää !!
Jokainenhan tietty on vapaa tekemään omille kynsilleen, mitä haluaa.
Mua ei häiritse, jos jollain naisella on tekokynnet mutta itselleni en voisi laittaa.
Amerikasta lähtöisin tämäkin hömppä.
Sieltä on tulossa kokoajan lisää !!
Vastaukset 16
Vanhimmat
sanoppa se. Ihte en kans voisi pitää rakennekynsiä. Ajattele mitä niiden pito maksaa. Pelkkä manikyyri maksaa yli 20 euroa ( been there done that).
En voisi tehdä mitään niin pitkillä kynsillä, ja ei voi edes kuvitella mitä kaikkia pöpöjä sieltä kynsien alta/välistä löytyy..Nytkin jo kismittää kun kynnet kasvaa niin hemmetin nopeasti että aina saa olla leikkaamassa. Kynnet on yksi asia joiden ai tarviis kasvaa niin nopeasti toinen on sääri ja kainalokarvat sekä kulmakarvat.
jep, itse en tuollaisia summia viitsisi kynsiin sijoittaa kuin mitä rakennekynsiin uppoaa.. lisäksi en tykkää niiden ulkonäöstä, minusta ovat luonnottoman näköiset eivätkä nätit. Tosin nyt puhun akryylikynsistä, esim. silkkikynsistä kai saa luonnollisemmat?
Mutta tottakai kynsien muuten pitää olla huolitellut, en ymmärrä sitä että "tekokynsien" kannattajat pitävät normikynsiä automaattisesti epäsiisteinä ja täysin hoitamattomina.
Mitäköhän järkeä tämänkin kirjoittamisessa oli, katsotaan vaan kuinka kauan menee ennenkuin tämäkin mielipide poistetaan?
eivät edes tiedä mistä puhuvat! Rakennekynnet kun eivät ole samat kuin tekokuýnnet. Tekokynsiä voi ostaa lähikaupasta ja liimailla itse, mutta rakennekynsiä ei ihan heti aleta itse tekemään.
Minä olen pro luonnonkynsi. Kiinnitän hyvin paljon huomiota ihmisten kynsiin ja suurimmalla osalla kynnet ovat ikäväkyllä hoitamatta ja aluset likaiset. Sellaiset joilla on rakennekynnet, useimmin huolehtivat myös siitä että ne ovat kauniit ja puhtaat. Tämä on siis oma arvioni sen huomion perusteella, jonka olen kiinnittänyt ihmisten kynsiin.
Teen harrastuksena rakennekynsiä, mutta sellaiset joilla on vahvat omat kynnet, suosittelen aina mieluimmin hoitoja, kynsipesuja, öljyhoitoja sekä lakan käyttämistä pitämään ne napakkana.
Rakennekynsiin ei juurikaan mene rahaa, jos opettelee tekemään ne itse itselleen. Kun taas ylellisyyttä haluaa, kannattaa mennä studioon ja antaa ammattilaisen hoitaa kynnet ja kädet.
Kynsihoito, kynsipesut, käsihieronta, öljyhoidot ja kynsien huolittelu on ylellisyyttä toisen tekemänä, mutta mikään ei estä opettelemasta tekemään näitä itse. Käsi hierontaa ei voi tehdä itselleen, mutta esimerkiksi puolisolle voi opettaa käsihieronnan (jalkahieronnan) tekemisen ja silloin voi saada ylellisyyttä omalta puolisoltaan.
http://www.kauneudenparatiisi.fi/kynsistudio
Mitä järkeä on värjätä hiuksia, meikata, ostaa trendivaatteita jne... puhumattakaan kauneusleikkauksista!
Aika stereotyyppinen kuva teillä.
Itselläni on akryylivahvistus oman kynnen päällä. On todella luonnollinen. Kynsi on ohut ja näyttää omalta kynneltä (siksi että oma kynteni näkyy kirkkaan akryylin läpi). Kynnet eivät ole kovin pitkät, mutta ovat aina siistit ja todella helppohoitoiset. Kynsilakat kestävät siisteinä reilun viikon, parikin, sillä akryyli (joka on keinomateriaali) ei hylji kynsilakkoja kuten luonnonkynsi.
Ai, mut eihän mulla ollutkaan rakennekynsiä, vain akryyli oman kynnen päällä =) Ja olen todella tyytyväinen.
Kaikilla kun ei vaan kaikista yrityksistä huolimatta kasva kunnolla omat kynnet, tai sitten ne on ohuet tai heikot tms. Joskus on kiva hankkia pitkät kynnet, rakennekynnet on myös älyttömän vahvat, ja mielestäni kivan näköiset, kunhan ei ole ihan överiksi vedetyn pitkät. Luonnollisen pituiset on parhaat. Niitä voi myös lakkailla ihan eri tapaan kuin oikeita, jotka kärsivät jatkuvasta kynsilakan poistoaineen käytöstä. Rakennekynnet ei ole siitä moksiskaan, voi siis vaikka joka päivä lakata eri värillä.
Mulla on tosi ohuet ja liuskoittuvat kynnet, joten hommasin rakennekynnet sen takia. Niiden pituus on tommoset pari milliä yli sormenpään joten niiden pituudesta ei ole mitään haittaa. Nyttemmin olen fixaillut itse kynteni joten rahaakaan ei pala kuten huollossa käydessä.
Ensimmäistäkertaa elämässäni ei tarvi häpeillä kynsiä. En mäkään kyllä rakennekynsiä käyttäis jos omat olis kestävät ja kauniit luonnostaan.
Olen koko ikäni pureskellut kyniä ja ne eivät ole millään kasvanut vaikka olen yrittänyt. On noloa mennä asiakaspalveluun kun on niin lyhyet kynnet että se näyttää todella rumalta. Rakennekynsien jälkeen en ole pystynyt puremaan kynsiä ja kynnet on vielä kaupan päälle todella kauniit :) nyt ei enään pidä piillottaa käsiä tiskin taakse :)
mikä sitten EI ole tullut AMERIIKASTA?
Luulen, että silikoonitissit sun muut plastiikkajutut on hölywuudista tulleet. Kaikenlaiset napapaidat ja farkut ja hiuslisäkkeet tai hiuspidennykset...kyllä ne kaikki sieltä ameriikoista on tulleet.
Varmaan (en tiedä) hiusväritkin ovat tulleet amerriikasta. Aikanaan ollut varmaan melkoista hömppää ja nykyään en tunne ketään, jolla olisi aidot hiukset. Siis ilman värjäystä tai permanenttia.
Näitähän riittää, ei vaan viitti koko repertuaaria tähän kirjottaa.
Moni asia on hömppää kunnes riittävän useat sitä käyttää tai harrastaa.
eli kukin meistä tekee sitä mitä haluaa tai mihin on varaa. Itse maksan yli 70 euroa kolmen viikon välein ja saan räväkät kynnet kuvioineen.
Yhtähyvin minä voisin ihmetellä, että kuinka porukat viittii käydä kampaajalla kun hiusten voi antaa kasvaa niin pitkiksi, että ne on helppo itse leikata.
Mutta en viitsi kun en ole putkiaivo.
Sulla todellakin taitaa olla amerikkaa vastaan aika paljonkin. Sun pitää muistaa se ett äamerikassa asuu niiiiin paljon enemmän ihmisiä kun jossain suomessa ja siksi se johtuu siitä että amerikasta kaikki nämä "hömpötykset" ovat kotoisin. Amerikka on todella iso maa ja siihen mahtuu kaikenlaisia ihmisiä. Jos et tykkää rakennekynsstä niin se on sun ongelma mutta älä tuu tänne palstalle enään kritisoimaan muitten kiinnostuksia!
tekstiin tai jos vastasit kahteen edelliseen niin et lukenut kirjoituksiani riittävän tarkasti??
Itselläni siis on rakennekynnet, farkut yms. muuta sälää, jotka ovat aikanaan olleet hömpötyksiä mutta nykyään niihin on totuttu. Eivät siis enää ole hömpötyksiä.
Joku istuu baareissa, toinen käy jääkiekkomatseissa tai spinnigissä, minä teen kynsiä ja se on minun harrastukseni.
Sama täällä.. monien mielestä kynnet ovat "turha juttu" mutta minä ainaskin tykkään laittaa kynsiä. En ole turhautunut ihminen mutta se on jotenkin kivaa laittaa kynsiä ja kokeilla uusia juttuja.. On mulla mielummin kauniit kynnet kun rumat kynnet.
v*ttu mikä juntti oot kyllä!!! varmaan joku 40vee maatalon emäntä joka juhlapäivän kunniaks laittaa deodoranttia kainaloihin jopa...huhhuh! kynnet on ihmisen käyntikortti!