Ping rautamailat

Rufus

www.pinggolf.comissa näkyy pingin 4 eri rautamaila merkkiä. Mikä on näitten parhuus/vaikeus järjestys? mun mielestä se menee niinkuin tossa kuvassa eli: (huonoin) rapture, g5, i5 ja (paras) s58. Olen itse hankkimassa i5:sia eli toiseksi vaikeimpia? Kaverini kumminkin väittää että ne on huonoimmat. Miten on asian laita?

6

3022

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Texu

      Jep, tuo mainitsemasi järjestys on "helpoimmasta vaikeimpaan" tai toisinsanoen "anteeksiantavimmasta muokattavimpaan". Rapture ja G5 ovat "pelinparannus" rautoja, yleensä 15 händäreille, i5 vähemmän anteeksiantava ja s58 on sitten tourillakin käytössä.

      Missään nimessä kyse ei ole huonoimmasta ja parhaimmasta.

      • hcp 13

        Juurikin näin, mutta on myös ammattilaisia, jotka pelaavat kehäpainotteisilla G5/G2 pitkillä raudoilla ja sitten blade-tyyppisillä lyhyillä (S59/S58).

        Itse olen pelannut pari kautta Pingin G2-raudoilla (G5-mallin edeltäjä) ja olen ollut tyytyväinen keppeihin, anteeksiantavuutta ja myös tuntumaa löytyy. Pelaan tällä hetkellä händärillä 13 ja ei ole tullut mieleenkään vaihtaa bladeihin..

        Olen kokeillut myös G5- ja i5-mallia, mutta en tuntenut mainittavaa eroa G2 verrattuna, joten jätin hankkimatta..


    • ruikkkuli

      Luulis että nykyaikana olis keksitty joatain muutakin hyvää materiaalia kuten keramiikka tai hiilikuitu...

    • Anonyymi

      Pingin mailat ovat maailmalla arvostetuimat mailat ja niiden arvo säilyy myös käytettynä mikä osoitaa niiden paremmuuden.

      • Anonyymi

        Kyllä Håkanin maila on paljon parempi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Håkanin maila on paljon parempi!

        Ja sekin arvossaan, vaikka on ahkerassa käytössä, ettei melkein kiertopalkinto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      229
      5406
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      56
      4740
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      8
      3575
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      287
      3291
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3275
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3189
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2840
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      64
      2051
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      29
      2001
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      1996
    Aihe