Niin saako 19.v ABC kortinhaltija ajaa 900 kuutioista ninja moottoripyörää? Poliisi väitti että saa, monella muulla toinen käsitys.Eikö se pidä olla A2 kortti,vai??? Onko tietoa???
900 Ninja
saako ajaa
51051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei ainakaan täysi tehoista... tehoja joutuu kuristamaan. ja taitaapi joutua katsastaanki vielä.
... Saada. Eikös 21 vuotiaana vasta saa ajaa yli 25 kw tehoista pyörää? Ja taitaa ninjassa olla "vähän " enempi.
Elikkäs 16 vuotiaana ajetaan A1 kortti millä saa ajaa alle 11KW pyörää.18 vuotiaana kortti muuttuu automaattisesta ns pikku A:ksi millä saa ajaa alle 25KW pyörää.Edelleen 20 vuotiaana kortti muuttuu automaattisesti A:ksi millä saa ajaa minkä tehoista pyörää haluaa.Jos ei ole käynyt näitä aikaisempia vaiheita, niin täysimittaisen A kortin voi ajaa vasta 21 vuotiaana.Kyseisessä Ninjassa on kuristamattomana varmaan likimain 80-100 KW, enkä usko että siitä saa kuristamallakaan alle 25 KW tehoista.
näköjään jopa 107 KW
Poliisi ja vielä vanhempi sanoi että saa ajaa???
Ei nekään taas tiedä mitään, tänään soitin ja hän tuumasi ettei vaikuta minun jutttuuni mitenkään, mutta tinkaamiseni jälkeen (olen nainen ja blondi vielä) hän aikoi selvittää asiaa.
Muistakaapas moottoripyöräilijät ajaa nätisti kaupungissa, liekkö saa poika korttiaan ainakaan vähään aikaan takaisin.