Kun ei ole tahdonvoimaa

Painan 80kg ja olen 164cm. Haluaisin pudottaa painoni takaisin 64kg:en. Se jo kerran sainkin putoamaan kun työkseni jouduin julmasti liikkumaan ja söin vaan kerran päivässä kunnolla. Mutta talven aikan painoni nousi 79kg:en kun en ollut työssä, ja vaikka liikuin enkä syönyt kovinkaan paljon. Nyt jälleen sama työpaikka ja sama ruokailu tapa mutta paino ei pudonnut kuin 2kg painoni paremminkin nousi pikavauhtia kun työt alkoivat vähentyä nyt painan 80kg. Olen niin masentunut kaikkeen tyhjänpäiväiseen yrittämiseen ja kehoituksiin että liiku enemmän, sillä se putoaa. Vaan kun ei putoa ainakaan mulla. Ja millä ruokahalun saisi pidettyä pienimmillään, jotta söisin vaan ammupalan ja päiväruuan. Olisiko mitään lääkettä joka auttaisi OIKEASTI painon hallinnassa? Vai mitä teen?
3501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eikä pillereitä, millä kilot putoasi.Itse olen ollut nyt painonvartijoiden dieetillä viisi viikkoa ja kiloja on tippunut jo 4,5.Aamupala ja päiväruoka (lounas?)ei riitä, vaan syödä täytyy parin tunnin väliajoin, muuten tulee HIRMU ISO nälkä ja sitten ollaan pulassa.Sokeriton mehukeitto on hyvää, samoin omput ja leipäpalanen kevytkinkkua tai kevytjuustoa päällä. Näkkäriä olen syönyt paljon, koska siitä ei mene kuin 1 piste/pala.
Viimeksi muuten kun laihdutin, en pystynyt pahemmin liikkumaan polvileikkauksen jälkeen ja silti laihduin.Nyt pystyn liikkumaan ja teen neljän kilometrin lenkkejä päivittäin.
Olen asettanut itselleni tavoitteen päästä ensi kesään mennessä ainakin -15 kg, motivaatiota on ainakin tällä hetkellä, koska kolestroliarvoni on korkealla ja lääkärin mielestä siihen auttaa (ainakin näin aluksi) laihdutus. Tsemppiä

Äänestä

me olemme samoilla viivoilla. nimittäin minäkin olen pudottamassa painoani toistamiseen tuosta himpskutin 80 kg sinne n. 60kg. lähtöpaino mulla oli pari viikkoo sit 83 ja maanantaina 80. painonvartijoiden pisteitä lasken kotona yksin (en ollut viimeksikään ryhmässä ja paino tippui 20kg 1/2 v). viimex en liikkunut, mutta nyt käyn joka pvä lenkillä ja kerran viikossa uimassa. mulla on kaiken pahinta himo suklaaseen, jota söisin vaikka kuinka ;) mutta olen päättänyt, että tällä kertaa mä sen taas ja kesällä saa kulkea kevyissä hepenissä. joten mä sanon sulle, että tsemppiä tosi paljon ja ajattele, että jos olet onnistunut siinä kerran, teet sen varmasti toistamiseenkin. sillä tavalla mä ajattelen.
ja mitä tuohon sun viimeiseen kysymykseen tulee, voin vain sanoa, että ruokailutottumusten muutos on se asia, joka auttaa. ei välttämättä se liikunta (joka sekin on tietty tosi hyvä juttu) ja siihen ei auta muu kuin päätös siitä, että minä onnistun!! ja kannattaa syödä pieniä annoksia useasti, niin ei iske se suden huutava nälkä, että tuntuu, että vois syödä vaikka mitä.
terkuin äiskä vm.82

Äänestä

Kyllä sinulla on tahdonvoimaa, se on vain piilossa! Itse painoin 1½ vuotta sitten vielä 107kg, nyt paino 77,5kg ja normaalipainoa tavoittelen (alle 68kg). Ja takana oli silloin ainakin tuhat epäonnistunutta laihdutusyritystä, ja olin 100% varma ettei minulla ole itsekuria ja tahdonvoimaa tähän touhuun... kuinkas kävi?

Aloita käymällä ravitsemusterapeutilla. Sinne saat lähetteen koulu- tai työterveyslääkärin kautta tai terveyskeskuksesta. Toiseksi, unohda kiirehtiminen ja tyhmät "2 ateriaa päivässä" -leikit. Itse syön 4-6 kertaa päivässä ja hyvin sujuu. Nälkää ei ole tarkoituskaan kärsiä, mutta valinnat pitää tehdä oikein. Se taas ei tarkoita, että aina söisit porkkanaa tai raejuustoa, vaan pääsääntöisesti ihan "normaalia ruokaa" hieman pienempinä annoksina ja kasviksilla höystettynä JA sitten niitä kaloripommiherkkuja harvemmin (ehkä kerran viikossa?), näitä päiviä voi kompensoida syömällä muuten oikein kevyesti.

Painonhallintaa helpottavia lääkkeitä on Suomessa tarjolla kolme, mutta niitä saa vain lääkärin reseptillä ja sinä et taida täyttää "vaatimuksia". Lisäksi niissä on omat sivuvaikutuksensa ja ne EIVÄT KORVAA OIKEAN ELÄMÄNTAVAN OPETTELEMISTA. Joudut siis kuitenkin tekemään saman työn, opettelemaan painonhallintaa ruoan ja liikunnan avulla. Piste.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pampula kirjoitti:

Painan 80kg ja olen 164cm. Haluaisin pudottaa painoni takaisin 64kg:en. Se jo kerran sainkin putoamaan kun työkseni jouduin julmasti liikkumaan ja söin vaan kerran päivässä kunnolla. Mutta talven aikan painoni nousi 79kg:en kun en ollut työssä, ja vaikka liikuin enkä syönyt kovinkaan paljon. Nyt jälleen sama työpaikka ja sama ruokailu tapa mutta paino ei pudonnut kuin 2kg painoni paremminkin nousi pikavauhtia kun työt alkoivat vähentyä nyt painan 80kg. Olen niin masentunut kaikkeen tyhjänpäiväiseen yrittämiseen ja kehoituksiin että liiku enemmän, sillä se putoaa. Vaan kun ei putoa ainakaan mulla. Ja millä ruokahalun saisi pidettyä pienimmillään, jotta söisin vaan ammupalan ja päiväruuan. Olisiko mitään lääkettä joka auttaisi OIKEASTI painon hallinnassa? Vai mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu