paljonko poliisi saa palkkaa?

petra,,

Olen jo kauan ajatellut että poliisin työ voisi olla se mitä haluan tulevaisuudessa tehdä. Haluaisin vain vähän lisätietoa siintä millaista se on? Kertokaa siis ihan kaikkea mitä poliisin työhön kuuluu.
Poliisi opisto taitaa sijaita Tampereella ellen ihan väärin oo kuullut. Pääseekö sinne kuinka helposti? Kuntoni on ainakin hyvä. Miten naispoliiseihin suhtaudutaan?

Olen myös ajatellut lähteä armeijaan ensi heinäkuussa. Onko armeija naisille samanlaista kuin miehille? Miten naisiin suhtaudutaan armeijassa?
Armeijan käynyt nainen saattaa päästä poliisikouluun helpommin, onko totta?

9

6421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinedic

      Pohjapalkka on SURKEA. Saat koulutettuna poliisina sen mitä opiskelijatyttö K-kaupan kassalla. Eli puhutaan 1300-1500e/kk.

      Yötyötä ja ylitöitä tekemällä palkkaan saa lisää euroja, mutta ei se taida kovin suureksi nousta sitäkään kautta.

      Niin ja nämä on kuulopuheita... en ole poliisi itse.

      • JIUGSYugyfkhg

        perunat on hyvii


    • nainen-

      kävi armeijan eikä ainakaan valittanut. Eiköhän siellä ihan asiallisesti suhtauduta.

      • vielä-

        että eihän poliisin palkka mikään järkyttävä ole, joskin sillä pärjää ihan hyvin. Mutta jos tuntee sen kutsumusammatikseen niin kannattaa ehdottomasti mennä poliisikouluun. Työlleen elävä poliisi ansaitsee kunnioitusta.


    • ...

      Poliisin palkasta. Valmistuin noin 2 vuotta sitten ja teen poliisin hommia pk-seudulla. Tämän vuoden vuosituloni tulee olee noin 36000 euroa, johon sisältyy peruspalkkojen lisäksi eri lisiä, ylitöitä yms. Pystyt itse poliisina vaikuttamaan aika paljon tuloihisi lisien muodossa.
      Eri yliopistoista samoihin aikoihin valmistuneet ystäväni tienaavat kaikki vähemmän. Palkkakehitykseni tulee tosin olemaan huono, ellen jatko-opiskele. Muihin kysymyksiisi löydät vastauksen poliisikoulun sivuilta.

      • nämä

        -kolmasosa valmistuneista kortistossa

        -kysyt hyvää palkkaa.. suhteessa mihin, siihenkö, että olet tietyt tunnit töissä?
        Entä mitä maksaa, kun näet ensimmäisen surmatyön, joka jää muistiisi kalvamaan? Kun silmät aukeaa siihen, että ihminen on raaka peto, joka ei säästä edes lapsiaan.
        Poliisin työ on surullista hommaa. Mieti vielä..


      • ...
        nämä kirjoitti:

        -kolmasosa valmistuneista kortistossa

        -kysyt hyvää palkkaa.. suhteessa mihin, siihenkö, että olet tietyt tunnit töissä?
        Entä mitä maksaa, kun näet ensimmäisen surmatyön, joka jää muistiisi kalvamaan? Kun silmät aukeaa siihen, että ihminen on raaka peto, joka ei säästä edes lapsiaan.
        Poliisin työ on surullista hommaa. Mieti vielä..

        tiedän kyllä että on surullista.. mutta niinhän elämä välillä on muutenkin.


    • Ylikonst.

      Itse olen ollut poliisina (järjestyspoliisi) vuodesta 1987 alkaen, nimike ylikonstaapeli. Vuosiansio n.35.000 eur. Toki sisältää kaikki vuoro- ym, lisät mutta pidän tosiaan aivan hyvänä palkkana. Sikäli tilanne omalla kohdalla hyvä että pääsin poliisiksi syntymäpaikkakunnalleni, pieneen kaupunkiin jossa järjestyksenpito huomattavasti helpompaa kuin Helsingissä, jossa suoritin pakollisen työjakson alussa. Ja kun asuntokulut edulliset ja välimatkat (työmatka) lyhyt niin rahaa on jäänyt koko ajan mukavasti esimerkiksi hyvään autoon (olen autofriikki). Ja ala pitää työntekijän myös hyvässä fyysisessä kunnossa, ilman työpaikan kustantamaa voima- ym. harjoittelua ja liikuntaa ei näissä hommissa hyvin pärjää.

    • Anonyymi

      Mä oon ihminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2286
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1769
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe