paljonko poliisi saa palkkaa?

petra,,

Olen jo kauan ajatellut että poliisin työ voisi olla se mitä haluan tulevaisuudessa tehdä. Haluaisin vain vähän lisätietoa siintä millaista se on? Kertokaa siis ihan kaikkea mitä poliisin työhön kuuluu.
Poliisi opisto taitaa sijaita Tampereella ellen ihan väärin oo kuullut. Pääseekö sinne kuinka helposti? Kuntoni on ainakin hyvä. Miten naispoliiseihin suhtaudutaan?

Olen myös ajatellut lähteä armeijaan ensi heinäkuussa. Onko armeija naisille samanlaista kuin miehille? Miten naisiin suhtaudutaan armeijassa?
Armeijan käynyt nainen saattaa päästä poliisikouluun helpommin, onko totta?

9

6369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinedic

      Pohjapalkka on SURKEA. Saat koulutettuna poliisina sen mitä opiskelijatyttö K-kaupan kassalla. Eli puhutaan 1300-1500e/kk.

      Yötyötä ja ylitöitä tekemällä palkkaan saa lisää euroja, mutta ei se taida kovin suureksi nousta sitäkään kautta.

      Niin ja nämä on kuulopuheita... en ole poliisi itse.

      • JIUGSYugyfkhg

        perunat on hyvii


    • nainen-

      kävi armeijan eikä ainakaan valittanut. Eiköhän siellä ihan asiallisesti suhtauduta.

      • vielä-

        että eihän poliisin palkka mikään järkyttävä ole, joskin sillä pärjää ihan hyvin. Mutta jos tuntee sen kutsumusammatikseen niin kannattaa ehdottomasti mennä poliisikouluun. Työlleen elävä poliisi ansaitsee kunnioitusta.


    • ...

      Poliisin palkasta. Valmistuin noin 2 vuotta sitten ja teen poliisin hommia pk-seudulla. Tämän vuoden vuosituloni tulee olee noin 36000 euroa, johon sisältyy peruspalkkojen lisäksi eri lisiä, ylitöitä yms. Pystyt itse poliisina vaikuttamaan aika paljon tuloihisi lisien muodossa.
      Eri yliopistoista samoihin aikoihin valmistuneet ystäväni tienaavat kaikki vähemmän. Palkkakehitykseni tulee tosin olemaan huono, ellen jatko-opiskele. Muihin kysymyksiisi löydät vastauksen poliisikoulun sivuilta.

      • nämä

        -kolmasosa valmistuneista kortistossa

        -kysyt hyvää palkkaa.. suhteessa mihin, siihenkö, että olet tietyt tunnit töissä?
        Entä mitä maksaa, kun näet ensimmäisen surmatyön, joka jää muistiisi kalvamaan? Kun silmät aukeaa siihen, että ihminen on raaka peto, joka ei säästä edes lapsiaan.
        Poliisin työ on surullista hommaa. Mieti vielä..


      • ...
        nämä kirjoitti:

        -kolmasosa valmistuneista kortistossa

        -kysyt hyvää palkkaa.. suhteessa mihin, siihenkö, että olet tietyt tunnit töissä?
        Entä mitä maksaa, kun näet ensimmäisen surmatyön, joka jää muistiisi kalvamaan? Kun silmät aukeaa siihen, että ihminen on raaka peto, joka ei säästä edes lapsiaan.
        Poliisin työ on surullista hommaa. Mieti vielä..

        tiedän kyllä että on surullista.. mutta niinhän elämä välillä on muutenkin.


    • Ylikonst.

      Itse olen ollut poliisina (järjestyspoliisi) vuodesta 1987 alkaen, nimike ylikonstaapeli. Vuosiansio n.35.000 eur. Toki sisältää kaikki vuoro- ym, lisät mutta pidän tosiaan aivan hyvänä palkkana. Sikäli tilanne omalla kohdalla hyvä että pääsin poliisiksi syntymäpaikkakunnalleni, pieneen kaupunkiin jossa järjestyksenpito huomattavasti helpompaa kuin Helsingissä, jossa suoritin pakollisen työjakson alussa. Ja kun asuntokulut edulliset ja välimatkat (työmatka) lyhyt niin rahaa on jäänyt koko ajan mukavasti esimerkiksi hyvään autoon (olen autofriikki). Ja ala pitää työntekijän myös hyvässä fyysisessä kunnossa, ilman työpaikan kustantamaa voima- ym. harjoittelua ja liikuntaa ei näissä hommissa hyvin pärjää.

    • Anonyymi

      Mä oon ihminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3583
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2214
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1548
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1545
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1255
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1212
    Aihe