nyt saa loppua teidän loisiminen.uusi suunta,työharjoittely tai koulutus on teidän vaihtoehto.työvoimatoimistoon tänään ja hakemus vetämään.
ei enää ryyppäämistä veronmaksajien rahoilla!
tämä KÄSKY ei koske ansiosidonnaista nauttivia.
mars,mars luumut!
ei enää ryyppäämistä veronmaksajien rahoilla!
tämä KÄSKY ei koske ansiosidonnaista nauttivia.
mars,mars luumut!
Vastaukset 14
Vanhimmat
teidän työntekijöiden kannattaisi tehdä töitä työajalla eikä roikkua täällä netissä.
aikaa tänne kirjoitella.
Tämäkin ketjun aloittaja on etäranta kympin tukityöllistetty!
Miksi ei koske ansiosidonnaisella olevia? Nehän on ylivoimaisesti suurimpia lusmuja ja verorahoilla eläviä.
PS. Menisit ittekin töihin...
koska satun itsekin olemaan ansiosidonnaisella.
Minusta kaikenmoinen aikaisempiin ansioihin sidonnainen parempi tulo tulisi lopettaa. Millä perusteella maksetaan aikaisempaan työtuloon sidottua parempaa työttömyysturvaa? Eihän työmarkkinatuellakaan oleva tarvitse yhtään sen isompaa tuloa kuin perusosan, miksi siis pitää johonkin elettyyn elämään sitoa avustuksia?
Kaiken huippu on, että ansiosidonnaisella oleva saa määräitymisperusteen mukaan täyttä avustusta, kun esimerkiksi puoliso tienaa myös rahaa. Mihinkä se sitä rahaa tarttee, jos perheen toimeentulon hoitaa puoliso?
Työmarkkinatuella ja peruspäivärahalla olevalta henkilö tiputetaan välittömästi avustuksilta, jos puoliso tienaa, mikä on oikein. Eihän silloin rahaa tarvitse. Ihmeellistä eriarvoistamista.
muistakaa että ansiosidonnainen on ansaittu
raatamalla 11kk duunissa.Ja siitäkin menee 20%
veroa..kuten kaikista muistakin tuista!!!
Joten töissä olijat eivät ole ainoita veronmaksajia.
Kysymys on arpajaisista, koska ikinä et tiedä, saatko ansiosidonnaisen kuukausia täyteen ja täyttyykö työssäoloehto tai mitä muita konnuksia sattuu. Kyllä minä arpajaiset hyväksyn, mutta kun ansiosidonnaista maksaa suurelta osin valtio!
Ansiosidonnaisen maksavat valtio, työnantajat ja pienimmällä osalla työntekijät lisätietoa maksuosuuksista -> http://www.tvr.fi/?1;2;100;100.html
kirjoittamaan kunnolla ja kieliopin kertaaminenkin olisi paikallaan. Vai oletko jo ryypännyt aivosi finaaliin? Tai sitten olet vain maalta kotoisin oleva, sisäsiittoisen suvun tuottama, keskustalainen paskalta haiseva maajussi?
karenssi voi iske ansiosidonNAISELLEKIN vaikka vähän lyhempikin
ANSIO SIDON NAISTA
Heti pois korvaukset jos ei työ tai kurssi käy. Työvoiman tarvetta monilla aloilla ei onnistu enään lintsaus. Kuntouttavat työleirit auttavat ja opettavat kohta työn kunnioitusta.
mitä haluat.
ei se työmarkkinatuen menettäminen pelota jos sitä kuvittelet.
Kyllä sen rahan sitten ottaa sieltä mistä saa tarvittaessa joko hyvällä tai pahalla.
Työttömänä olen sitä mieltä että työttömyystuet pitäisi tosiaankin poistaa, koska samalla poistuisi myös "pakko tehdä" jotain.
Valtiolta menisi tämä viimeinen kiristyskeino jolla se työttömiä pomottaa.
Teehän kovasti töitä että meidänkin korvauksia voitaisiin nostaa.
Kiitos ahkeruudestasi.