Tuntuu siltä, että Suomessa hotellit ei hae juuri koskaan työntekijöitä. Ja jos hakee niin pitäis jo valmiiks osata kaikki. Olen käynyt matkailualan koulutuksen, mutta ei siellä saanut kaikkeen oppeja :(
Muutenkin tuntuu et monissa työpaikoissa on niin älyttömät vaatimukset. Pitäisi olla joku superihminen. Ei kai niitä superihmisiä niin paljon voi olla, että joka firmaan riittää?
Jos olis kiinnostunu hotellialasta, niin yksistään hotellien respaan tuntus olevan vaikee päästä. Miten te jotka ootte ko. alalle päässeet, ni mitä kautta työnsaanti onnistui? Hotelleissahan pitäisi olla muitakin tehtäviä, mm. markkinointia ja kokous- ja kongressimyyntiä yms. Näistä en ole juuri koskaan nähnyt työpaikkailmoituksia.
Muutenkin tuntuu et monissa työpaikoissa on niin älyttömät vaatimukset. Pitäisi olla joku superihminen. Ei kai niitä superihmisiä niin paljon voi olla, että joka firmaan riittää?
Jos olis kiinnostunu hotellialasta, niin yksistään hotellien respaan tuntus olevan vaikee päästä. Miten te jotka ootte ko. alalle päässeet, ni mitä kautta työnsaanti onnistui? Hotelleissahan pitäisi olla muitakin tehtäviä, mm. markkinointia ja kokous- ja kongressimyyntiä yms. Näistä en ole juuri koskaan nähnyt työpaikkailmoituksia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No lähes kaikki hotelli- ja ravintola-alan työpaikat menee reppufirmojen kautta. Eli käyttävät halpaa vuokratyövoimaa, johon ei tarvitse sitoutua. Soita vuokrafirmat läpi omalla paikkakunnallasi/kysy haluamastasi hotellista suoraan, mitä firmaa he käyttävät.
Siitä se ura urkenee.
On se surkeaksi mennyt tää työkenttä kun kaikki menee rekryfirmojen kautta... Mutta ihan hyvä tietää. Toisaalta monien hotellinen rekrytoinnin pitäisi mennä Restelin kautta, mutta onko sinne sitten niin paljon hyviä hakijoita, kun en ole saanut avoimiin hakemuksiin Restelistä mitään vastakaikua...
Marssi suoraan haluamaasi hotskuun ja pyydä respan esimies paikalle. Luonnollisestikin cv matkaan. Kerrot olevasi kiinnostunut töistä ja jätä cv. Pyydä vastaanottopäällikön tai hotellipäällikön yhteystiedot / käyntikortti. Soittele perään parin päivän päästä.
Ja muista se että aina ei hotellissa vaan kertakaikkiaan ole tarvetta työvoimalle, eli kannattaa heittää verkkoja useampaan hotskuun samaan aikaan.
Monesti paikat täytetään sisäisellä haulla ja jo töissä olevien suositusten perusteella. Itselläni on kontakteja pariin hotelliin perheenjäsenten kautta ja tälläkin hetkellä heillä on tarvetta työntekijöille - ilmoitusta ei vaan ole missään, edes omilla nettisivuilla. Ensin käydään palkollisten kontaktit (opiskelukaverit, tutut jne) läpi ja jos niiden joukosta ei löydy niin sitten paikka ulkoiseen hakuun.
Eli suoraan yhteydenottoja hotelleihin vaan, reippaalla asenteella ja hyvin valmistatuneena. Tai sitten rekryfirman kautta.
Onnea matkaan!
Sokotel hakee esim just nyt myyntineuvottelijoita. Vastaanottovirkailijat ilmeisesti ainakin isompiin hotelleihin tulee useasti alan oppilaitosten, kesäduunien jne kautta. Tuskin koulutus ja kokemus painaa ihan mielettömästi, ainakin asiakaspalvelussa persoona ja asiakaspalveluun liittyvät ominaisuudet on todella tärkeitä. Ja valmistautuminen haastatteluun ja hakemusten&cv:n tekeminen kunnolla auttaa varmasti. CV:ssä painotus taitoihin ja luonteenpiirteisiin jos kokemusta ei ole tarpeeksi. Ja varmaan sesonkikohteisiin, esim Lapin hiihtokeskuksiin, haetaan enemmän jengiä. Eli edellisten vastausten pohjalta aktiivisuutta vaan!!!!